שתף קטע נבחר

מזימת הדואר: גם גרמניה אסרה טיסות מתימן

החקירה מי הטמין את חבילות הנפץ שנמצאו בדובאי ובבריטניה - נמשכת, ובמקביל נמשך המרדף אחר חבילות חשודות נוספות ברשת הדואר. באתונה התפוצצה חבילה ואחרות יועדו לשגרירויות ונשיא צרפת. משטרת יוון: לא קשור לאל-קאעידה

אחרי ארה"ב וצרפת, הודיעה בצהריים (יום ב') גם גרמניה כי היא אוסרת על טיסות נוסעים מתימן להיכנס לתחומה, וכי היא מאריכה את תוקף האיסור שהוטל על טיסות מטען ממנה בסוף השבוע. זאת, על-רקע "מזימת הדואר" שבמהלכה נשלחו בשבוע שעבר לפחות שתי חבילות נפץ מדואר אוויר ליעדים יהודיים בעיר שיקגו.

 

חבילות הנפץ לשיקגו: כל הדיווחים והעדכונים ב-ynet

 

שלשום מסרו גורמי ביטחון בצנעא כי החקירה מתמקדת ב-24 חבילות, שחלקן עזבו את תימן וחלקן טרם הוטענו על מטוסים. עובדים בנמל התעופה הבינלאומי בבירה התימנית תושאלו, כמו גם עובדי קבלן הפועלים מטעם חברות הדואר "פדקס" ו-UPS" בתימן. שתי חבילות החבלה שהתגלו, הכילו פי 6 חומרי נפץ, מכפי שנשא "מחבל חג המולד", עומר פארוק עבד אל-מוטלב, בטיסתו לדטרויט בדצמבר אשתקד. המטענים היו "חיים" ואם היו מתפוצצים - היו יכולים לגרום להתרסקות המטוס.

 

שתי חבילות הנפץ התגלו במטוס של חברת "פדקס" שנחת בדובאי, ובמטוס חברת UPS שנחת בשדה התעופה איסט מידלנדס שמצפון ללונדון. מטוס זה הגיע לבריטניה אחרי עצירת ביניים בעיר קלן. רשויות התעופה בגרמניה הודיעו על סגירת הקו לתימן עד להודעה חדשה, אולם חברת התעופה הלאומית של תימן, "ימנייה", מסרה כי הטיסות בקו פרנקפורט-צנעא ביום חמישי ושבת - צפויות להמריא כרגיל. 

 

מלשכתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נמסר כי שירותי הביטחון הונחו לערוך בידוק קפדני של כל המטען המגיע מתימן, וכי ברלין משתפת פעולה עם ידידותיה באירופה בניסיון למצוא דרכים להתמודד עם איום הטרור בנתיבי הדואר.

 

במקביל, מסרו גורמי ביטחון בדובאי כי הצלחו להתחקות אחר מספר כרטיס ה-SIM, שהוצמד לפצצה שהוטמנה במטוס "פדקס", וכן אחר המדפסת שבתוכה הוטמן המטען. לדברי הגורמים, המידע הועבר בין היתר לארה"ב בניסיון לזרז את החקירה מי עומד מאחורי החבילות. לפחות 14 חשודים במעורבות באל-קאעידה נעצרו במהלך היום בתימן.

 

אמש שחררו הרשויות בתימן סטודנטית שנעצרה בחשד לקשר לחבילות, והפנו את הזרקור אל איברהים אל-אסירי, פעיל אל-קאעידה בכיר הפועל בתימן, הוא ככל הנראה האיש שעומד מאחורי מזימת הדואר. אל-אסירי, בן 28, הוא מומחה החבלה שאחראי לניסיון הפיגוע בערב חג המולד, וכן בניסיון ההתנקשות בנסיך הסעודי מוחמד בן-נעיף, באוגוסט 2009.

 

ובתוך כך, התפוצצה בצהריים חבילת נפץ בסניף של חברת שליחויות באתונה, בירת יוון. אשה אחת נפצעה. שתי חבילות נוספות נתפסו ונוטרלו. משטרת אתונה מסרה כי אחת החבילות יועדה "לשגרירות מכסיקו, בלגיה והולנד" ואילו על השנייה נכתב כי היא מיועדת לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי.

 

שני חשודים בשליחת החבילות נעצרו כשברשותם אקדחים, פאות ואפילו שכפ"ץ. במשטרת יוון דחו את האפשרות שלחבילות יש קשר למזימת הדואר, ואמרו כי ארגוני שמאל אנרכיסטים עומדים ככל הנראה מאחורי המזימה, ולא אל-קאעידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-אסירי. "המהנדס"
צילום: AP
אחת המדפסות בהן הוחבא מטען
צילום: AP
סניף "פדקס" בצנעא
צילום: AFP
מומלצים