שתף קטע נבחר

צילום: AP

העם אמר את דברו, אובמה פשוט לא הקשיב

מאחורי קירות הבית הלבן, אובמה לא היה קשוב לרחשי הציבור. כשאמריקה ליקקה את פצעי המשבר הכלכלי, הנשיא קידם חוק בריאות במקום להתמקד באבטלה. כעת הוא צריך לזנוח את האידיאולוגיה ואת עוזריו הבכירים וגם להחזיק אצבעות לפיילין

הכתובת היתה על הקיר. לפני שנה זכה סקוט בראון השמרן בבחירות מיוחדות על מושבו בסנאט של טד קנדי המנוח. ניצחון רפובליקני במסצ'וסטס הליברלית, מעוז שבט קנדי והמפלגה הדמוקרטית, היה בבחינת רעידת אדמה, שגליה זעזעו את אמריקה כולה, אבל למרבה הפלא לא חדרו לוושינגטון. התוצאה נגלתה בהפסד הצורם של הדמוקרטים בקונגרס הלילה (ד').

 

ארה"ב בוחרת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

הספין של הבית הלבן במרוץ לפני שנה היה שמדובר בכישלון מקומי של המועמדת הדמוקרטית מרתה קוקלי, שבילתה בחופשה בקריביים, שעה שהמועמד הרפובליקני האטרקטיבי חרש את השטח. קשה להבין כיצד האנשים שהובילו את אובמה לניצחון מזהיר ב-2008, איבדו את הקשר עם הציבור מרגע שהסתגרו מאחורי קירות הבית הלבן. בוושינגטון לא קלטו את המסר של הציבור: חשש כבד לא רק לפרנסה ולאובדן הפנסיה, אלא גם לעתיד הבנים והנכדים, המשייטים על סיפונה של הטיטניק לעבר האבדון.

 

כשאמריקה ליקקה את פצעי המשבר הכלכלי, בבית הלבן רקחו את חוק ביטוח הבריאות, במקום להתמקד באבטלה. ההיסטוריה תכיר תודה לברק אובמה. זהו חוק אצילי, שארה"ב היתה חייבת לחוקק אותו, כדי לסייע לעשרות מיליוני אמריקנים ובהם ילדים רבים, שהיו חסרי כל הגנה רפואית. אבל החוק הזה נדחף לגבעת הקפיטול בעיתוי הכי גרוע שאפשר מבחינה פוליטית.

 

כשאנשם חרדים לפרנסתם ולצרכים הבסיסיים שלהם ושל ילדיהם, הם לא פנויים לעזור לאחרים חסרי ביטוח בריאות. אנשים איבדו את פרנסתם, בתיהם, מכוניותיהם ואת היכולת לממן לימודי קולג' לילדיהם. קשה לרצות אותם במחוות אלטרואיסטיות לחלשים.

 

הניסיון של רוזוולט

הדוחפים לחקיקה היו האגף השמאלי של הדמוקרטים, שאמרו: זו שעתנו הגדולה, עם נשיא ליברלי ושליטה בשני בתי הקונגרס. את הטון נתנו הנשיא ומקורביו שהתמודדו על מצע חברתי ב-2008, וחברי קונגרס שבאו ממחוזות בחירה ליברליים, בראשות ננסי פלוסי, היו"ר שבאה ממחוז הבחירה הליברלי ביותר באמריקה, סן פרנסיסקו.

 

חברי קונגרס במדינות מתונות יותר ניסו לברוח מהחקיקה הזו. הם ידעו שהיא מסכנת את עתידם הפוליטי. הם התלבטו, מחו, הסתתרו ובסוף נלכדו ברשת הלחץ של אובמה, רם עמנואל וננסי פלוסי. הלילה הם שילמו את המחיר.

  

אובמה זכה להצלחה מסחררת ב-22 חודשי כהונה: הוא העביר את חוק הבריאות, שהדמוקרטים חלמו עליו במשך 60 שנה. הוא העביר חוק ויסות המסדיר פיקוח על וול סטריט, בתקווה למנוע משבר כלכלי עולמי נוסף. אבל המועמדים הדמוקרטים לקונגרס ברחו מהנושאים הללו כמו מאש, במקום להתגאות בהם. ההישגים הללו לא הוזכרו כלל במערכת הבחירות. דמוקרטים רבים ניסו להוכיח שהתנגדו לאובמה, אבל בשביל זה לא צריך לבחור נציג שמאך. עדיף לבחור ברפובליקני - וזה מה שקרה.

 

אובמה ירשם בדברי הימים של ארצות הברית כמחולל חוק הבריאות, כמו פרנקלין רוזוולט לפניו שנודע בהעברת חוק הביטוח הלאומי ב-1935. אחרי ההישג הסוציאלי הגדול של המאה הקודמת, ספג רוזוולט מכה כשהדמוקרטים איבדו 80 מושבים בבית הנבחרים. אובמה איבד רק כ-60 מושבים. מוסר ההשכל: האמריקנים שונאים ממשלה גדולה בוושינגטון ועוד יותר מזה הם שונאים לשלם מסים. זו היתה התוצאה אז - והיום.

 

הגיע הזמן לפתוח דף חדש

גל המרירות של הציבור שטף הלילה את אמריקה. זה היה משאל-עם על המדיניות של אובמה והמסר שנשלח לוושינגטון היה ברור. עכשיו צריך לראות מה אובמה יעשה: האם יתעלם מהמסר שנשלח אליו לראשונה בבחירות המיוחדות לסנאט במסצ'וסטס, או שיחליט לפתוח דף חדש?

 

צילום: רויטרס

 

הסיכוי שלו להתאושש טוב יותר מכפי שרבים חושבים או מייחלים. למרות התמיכה הנמוכה בנשיאותו, ממשיך אובמה ליהנות מאהדה גדולה של הציבור באופן אישי. חרף התוצאות הקשות הלילה, הציבור לא מאשים את אובמה במשבר הכלכלי. סקר של CNN בקרב היוצאים מהקלפיות מלמד שהאשם העיקרי בעיני האמריקנים במשבר הכלכלי הם הבנקאים (35 אחוזים), ואחר כך הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן (29 אחוזים). רק 24 אחוזים מאשימים את אובמה.

 

כדי להתאושש מהתבוסה, צריך אובמה לקבל החלטה מהסוג שקיבל ביל קלינטון לאחר שאיבד את הרוב הדמוקרטי בשני בתי הקונגרס בתום שנתיים בבית הלבן. על אובמה להניח את האידיאולוגיה בצד ולהתחיל לנהל את אמריקה באופן פרגמטי. עליו לחפש נושאים שעימם יוכל להגיע למכנה משותף עם הרפובליקנים בקונגרס - צעדים לאיזון תקציבי והתרכזות בטיפול באבטלה.

 

המפנה הדרוש לאובמה אינו רק אידיאולגי אלא גם אישי. הנשיא יצטרך להחליף כמה מהאנשים הקרובים לו ולהביא לבית הלבן אנשים שאינם קשורים אליו אישית או אידיאולוגית. ביל קלינטון מינה בזמנו ליועצו הפוליטי את דיק מוריס השמרן, וזה סייע לו לשוב להיבחר לכהונה שנייה בבחירות של 1996.

 

עכשיו, כשהציבור האמריקני אמר את דברו, יתחילו לצוץ מועמדים רפובליקנים לנשיאות. בממסד הרפובליקני עושים מאמצים לחבל בתוכניתה הלא מוצהרת של שרה פיילין לזכות במינוי. בבית הלבן של ברק אובמה מחזיקים לה אצבעות שתצליח. שם חושבים שמושלת אלסקה לשעבר היא תעודת הביטוח של אובמה לארבע שנים נוספות בבית הלבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הקשיב.אובמה
צילום: AP
שילמה את המחיר. פלוסי
צילום: AP
אובמה בעדה. פיילין
צילום: AFP
הסנונית הראשונה. סקוט בראון
צילום: AP
מומלצים