שתף קטע נבחר

צילום: AP

מנהיג הדמוקרטים בסנאט: בוחרים ללכת קדימה

בניגוד לכל הסקרים שניבאו לו הפסד, גבר הארי ריד על מועמדת "מסיבת התה" וסיפק ניצחון מוראלי חשוב למפלגתו. לצד המפלה הכואבת בבית הנבחרים, מתנחמים הדמוקרטים בכך ששמרו על רוב דחוק בסנאט: "בחרנו בתקווה על פני פחד"

הדמוקרטי היחיד (כמעט) שיכול לחייך. מנהיג הרוב בסנאט, הארי ריד, הצליח לשמור הלילה (ד') על מושבו ולספק ניצחון מוראלי חשוב למפלגתו. אחרי שספגו מכה קשות בבית הנבחרים יכולים הדמוקרטים להתנחם בכך ששמרו על רוב דחוק בסנאט ולא איבדו את מנהיגם.

 

ארה"ב בוחרת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

מיליוני אמריקנים הצביעו אתמול בחירות לשני בתי הקונגרס ולתפקידי המושלים. כל 435 המושבים בבית הנבחרים עמדו לבחירה והסתיימו במהפך של ממש: אחרי שהדמוקרטים נהנו מרוב של 255 מול 178 בבית הקודם, כעת הם זכו לרוב של כ-60 מושבים. המפסידה הגדולה של הבחירות היא ננסי פלוסי הדמוקרטית, שאמנם נבחרה מחדש לבית הנבחרים אך איבדה את תפקיד יושבת הראש לרפובליקנים, כנראה לג'ון ביינר מאוהיו.

 

גם בסנאט, שבו הועמדו לבחירה 37 מתוך 100 המושבים, הפסידו הדמוקרטים ברוב הקרבות אך הצליחו לשמור על רוב דחוק: 51 למפלגת השלטון, 46 לרפובליקנים ועוד שלושה מרוצים שטרם נרשמה בהם הכרעה.

אולם המרוץ שהיה חשוב לדמוקרטים יותר מכל התרחש בנבאדה, שם התמודד מנהיג הרוב בסנאט נגד שרון אנגל הרפובליקנית, המזוהה עם תנועת "מסיבת התה".

 

כמה מאות מתומכיו המפלגה הדמוקרטית התכנסו בבית המלון "אריאה" בלאס וגאס ועקבו בדריכות ובמתח אחר שידורי הטלוויזיה. כאשר נמסרה ההודעה על ניצחונו המפתיע של ריד, פרצו התומכים בקריאות שמחה, חלקם נראו מופתעים ואחרים הביטו זה בזה כלא מאמינים.

 

ניצחון מוראלי

"היום נבאדה בחרה בתקווה על פני פחד. נבאדה בחרה ללכת קדימה ולא אחורה", אמר ריד הנרגש בנאום הניצחון שלו בלאס וגאס וזכה בקריאות "הארי! הארי!" הסנאטור המחויך התייחס לעברו כמתאגרף והבהיר לתומכיו בקריצה: "רוב הקרבות שלי לא הסתיימו בנוקאאוט. תמיד הרגשתי טוב לפני קרבות מכיוון שתמיד התכוננתי היטב. בדרך כלל עבדתי קשה יותר מכולם. וכך גם היה בקמפיין".  


הזוכה הגדול של המפלגה הדמוקרטית. הארי ריד (צילום: AFP)

  

דרבז סקרוגינס, בכיר בקמפיין של ריד, אמר ל"לוס אנג'לס טיימס": "זוהי הוכחה ניצחת לכך שלא מביסים בקלות את הארי ריד. רבים פקפקו ביכולתו והוא הוכיח אחרת. היום הוכחנו שאי אפשר להטיל ספק בהארי ריד".  

 

לו הפסיד, היה נאלץ ריד (70) לפרוש מהחיים הפוליטיים. תבוסתו היתה מעמידה את המפלגה הדמוקרטית במבוכה רבה. מדובר בבן בריתו הקרוב

של הנשיא ברק אובמה המשלים 24 שנים בסנאט ומתחיל בכהונה חמישית. פשנים העריכו שהפסד של ריד ינחית מכה קשה על מפלגתו, ולכן רבים התגייסו כדי לתמוך בו. 

 

הגברת הראשונה מישל אובמה אף הגיעה שלשום לנבאדה כדי להמריץ את הבוחרים. "הפסד של ריד", אמרה בנאומה השבוע, "ימנע מממשל אובמה לממש את החלום האמריקני. האם אנחנו יכולים לנצח? בהחלט. ועלינו לעשות זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכול לחייך. ריד
צילום: AP
הפסידה במפתיע. אנגל
צילום: AFP
מכה כואבת. פלוסי
צילום: AP
מומלצים