שתף קטע נבחר

פרפרים בבטן: מי רוצה ציור גוף בהריון?

משום מה, יותר ויותר נשים הריוניות מפקידות את בטנן בידי אמניות איפור ומסכימות שיציירו להן על הבטן. זה עולה לא מעט, בעיקר כשמוסיפים צלם, סטייליסט, ואלבום דיגיטלי לעסק. ביקשנו מאנשי המקצוע בתחום לתת דוגמאות מעבודתם ולהסביר את פשר התופעה: "זה כמו בחתונה, נשים רוצות מזכרת מיוחדת"

בלי שהרגשנו, פיות, פרחים ופרפרים הסתננו לשגרת ההריון של נשים בארץ. ואם אף פעם לא ראיתם בטן הריונית עירומה שעמוסה, נוסף לתינוק, גם בפרחים ופרפרים, אתם כנראה לא מכירים את תופעת הבטן המצויירת, שמופיעה באלבומים דיגיטליים רבים שפזורים בבתים ברחבי ישראל.

 

למה שאישה תרצה שפיות ופרפרים יצויירו על הבטן ההריונית שלה? התשובה היא, כנראה, כי נשים אוהבות לצייר על עצמן פיות ופרפרים גם כשהן לא בהריון. עובדה, כמות הנשים שמחרפות את נפשן כשהן בחודשי הריון מתקדמים, ומפקירות את גופן בידי מאפרים רק כדי להתקשט בציור באזור הקורקבן, הולכת ותופחת כמו הריון בחודש תשיעי.

 

כששאלתי בזעזוע "למה לעזאזל עשית את זה"? את חברתי נופר (שם בדוי), ששבה לאחרונה משהות בארה"ב כשבמזוודתה תצלומים של בטן תפוחה ופסיכדלית, היא השיבה: "כי זה יפה. ומפני שתקופת ההריון שלי היתה מופלאה, ורציתי להנציח את ההרגשה הזאת בתמונות עם ערך מוסף. קניתי בארה"ב ערכה מיוחדת, גייסתי מכרה מוכשרת, ציירנו יחד, ובעלי צילם את התוצאה".

 

ומה ציירת על בטנך?

 

"שמיים, ירח, כוכבים, ומלאך קטן. ואחר כך הכנו גם דגם של הבטן שלי מגבס".

 

צילום: אבנר רישרד PhotoAR

 

 

אז מקור המנהג הזה הוא בחו"ל, אבל ישנן עדויות רבות בגוגל שהאופנה האמריקנית הזאת לא פסחה גם על נשותיה ההריוניות של ישראל, ובשנים האחרונות התפתחה כאן מיני תעשייה של ציורי בטן בתשלום. היא הולכת יד ביד עם צילומי ההריון הטרנדיים גם הם, ומעניקה להם ערך מוסף וגם תוספת תשלום לא קטנה.

 

המראה של בטן עצומה מכוסה בציור, לא נעים לכל עין, אבל אין ספק שגם אלו החושבים שזו דרך די משונה לזרוק כסף, יודו שישנן כמה אמניות בתחום, שמוציאות ממנו את לחמן בכבוד. אחת מהן היא שגית צמח, מאפרת ומדריכת איפור בבית הספר של ירין שחף, שבשנה האחרונה גיבשה סביבה צוות מקצועי שכולל שני צלמים (גליה חרמון ואופיר קפון) וסטייליסטית (גלי גרנפלד דרייר), שכל תפקידם הוא לשמח נשים כרסתניות.

 

"כל אישה רוצה חוויה של דוגמנית, וזה מה שאנחנו מספקים", היא מסבירה. "זו הרגשה מדהימה כשמכרכרים סביבך ומפנקים אותך, דווקא כשאת בהריון. הגעתי לזה אחרי שחברה שלי ביקשה שאצייר לה על הבטן כשהיתה בהריון. רציתי ליצור עבורה משהו מיוחד, ובסופו של דבר ציירתי לה עוּבר על הבטן. כך זה התחיל.

 

"בהתחלה, ציירתי לנשים פרפרים וציורים דומים, ואחר כך הבנתי שאפשר לעשות מזה משהו שהוא קצת יותר מושקע. אז התחברתי לצוות והתחלנו ליצור הפקות אמיתיות".

 

העבודה על הסט כוללת שני לוּקים: האחד של צילומי הריון רגילים, נטולי ציורי בטן, והשני כולל את ציור הבטן. כל אלה יכולים להתרחש בעירום או בלבוש מלא, בבית ההריונית, או בסטודיו לצילום, או בחוץ, בדרך כלל בזירות כפריות. המחירים כאמור, לא נמוכים.

 

"מחיר החבילה השלמה נע בין 1600- 1800 שקל", אומרת שגית, "והוא תלוי באופן הדפסת הצילומים ובכל מיני הרחבות. ההליך כולל גיבוש קונספט ייחודי לבחורה ההריונית, איפור יופי, ציור גוף, סטיילינג שכולל אביזרים, בגדים ותכשיטים וצילום מקצועי שיכול לקרות בכמה לוקיישנים, הכל בהתאם לרצון המצולמת".

 

צילום: גליה חרמון

 

 

"חוץ מזה שיש המון הפסקות פיפי - זה ציור רגיל"

שכלול נוסף של הטרנד הוא סדנאות. שלי אגמי, היא ותיקת המציירות על הבטן שאיתרתי, וכיוון שהיא עוסקת בזה כבר 8 שנים, היא שמה לב לעלייה בביקוש. אגמי מציעה סדנאות לבני זוג, בהן היא מראה להם איך לצייר על הבטן ביחד. ההשתתפות עולה כ-800 שקל לזוג.

 

"הרבה יותר נשים עושות ציורי הריון היום", היא מספרת. "הטרנד הזה מגיע מחו"ל, ובארץ יש היום יותר מודעות לגוף הנשי הריוני. בעבר צצו צילומי ההריון ובמהלך השנים החלו לשלב אותם עם ציורי גוף וביקוש לזה רק גובר".

 

איזו הנאה את מפיקה מזה?

 

"מאוד נעים לי לראות את התזוזות של העובר על הבטן כשאני מעבירה עליה מכחול וספוגיות ומאוד מעניין אותי להשתמש בקימור של הבטן כדי ליצור צורות ודמויות. גם בטבוּר הבולט אני עושה שימוש. הצבעים שאני משתמשת בהם אושרו לשימוש על-ידי ה-FDA והפיגמנט שלהם מאוד חזק ויפה".

 

רוב הלקוחות שלה, מבקשות פרחים, פיות וציורי דיסני, "דברים מאוד חמודים וקיטשיים", היא אומרת, אבל יש יוצאות דופן. "הגיעה אלי רקדנית בטן שהיתה בהריון וציירתי לה רקדנית בטן על הבטן. הייתה לי קבוצה של שלוש אחיות ששלושתן נכנסו להריון באותו זמן, ואמא שלהם חגגה יום הולדת 70, אז הם ביקשו ציור שמתחבר, הצטלמו, ונתנו אותו כמתנה לאמא".

 

באלו קשיים את נתקלת בציור?

 

"חוץ מזה שיש המון הפסקות פיפי - זה ציור גוף רגיל. הן נשענות אחורה ולא צריכות לזוז. אני זו שצריכה להתכוונן אליהן. יצא לי כבר לראות את התינוק אחרי כן. עבורן זו סגירת מעגל, הן אומרות לילד, 'הנה, אתה היית בפנים' והילדים מגיבים יפה".

 

זו חוויה אופטימית עבור מי שחווה הריון לא קל

גם עדי מאור סיסו, שעוסקת בתחום כ-3 שנים, מפיקה מהציור הזה הנאה מיוחדת. היא מצליחה לנבור עבורי בקישקע של התופעה הזאת ולהעלות משם מסקנות רגשיות מעניינות. "זה יותר מציור גוף רגיל עבורי", היא מסבירה. "כשאני מציירת והבטן זזה אני חשה כאילו העובר משתתף בחווית הציור. אי אפשר להסביר את זה, אבל גם עבורי זו חוויה. יש משהו מאוד קסום בתקופה הזאת של ההריון ואני מבינה את זה במיוחד עכשיו, כשאני אמא לפעוט חצי שנה".

 

באקט הציור ותוצאתו, יש אלמנט פסיכולוגי משחרר גם עבור המודלים של עדי. "זה מוציא מהאמא דברים שלא כל כך קל לה להתמודד איתם", היא מספרת. "היתה לי מישהי שחוותה הריון לא קל בכלל, ורצתה חוויה יותר אופיטימית, וזה עזר. היתה מישהי אחרת, שרצתה שאצייר לה עוּבר הפוך, כי הבת שלה לא התהפכה. לפעמים זה מוציא מהן דברים.

 

לרוב, צורת העבודה של עדי היא אינטימית. "אני מציירת, מאפרת, ומצלמת", היא מספרת. "לפעמים אני מציעה גם שת"פים עם צלמים שמגיעים לבית או מזמינים לסטודיו, אבל רוב הנשים שיצא לי לצייר, העדיפו לא להיתזז, להיות איתי לבד. גם בעלים שקנו את הציור מתנה לנשותיהם העדיפו שלא להיות בתהליך. עבורן זו שעה וחצי-שעתיים של אתנחתא, זה שקט, זמן בו הן יכולות לנוח, לקטר".

 

איך נעשה הציור הזה?

 

"אני מציירת נשים משבוע 32 עד שבוע 36, אלה השבועות בהם הבטן עגולה ויפה, יש שטח רב לציור, והבטן עדיין לא 'ירדה' בגלל התהפכות העובר, לכן האישה לא צריכה ללכת כל 2 דקות לשירותים. הצבעים הם צבעי מים, המיועדים לציור גוף ואין בהם שום סכנה. הם לא נמרחים ונשטפים בקלות. חשוב לדעת איך הם מתנהגים, כי קשה לצייר בהם בלי ניסיון מסוים.

 

"האקט עצמו הוא סוריאליסטי, פתאום את רואה רגל, או מרפק, או איבר אחר שבולט מהבטן ואני מנסה לשלב את זה כחלק מהמוצר הסופי. אני מתחשבת באופן בו התינוק מונח, בבליטות. גם צורת הבטן היא חלק בלתי נפרד מהציור".

 

גם אצלך יש דרישה לפרפרים?

 

"הרוב מבקשות דולפינים, פרפרים, אבל היתה מי שביקשה: 'ציירי לי תינוק שיושב על פרח, ושדה מסביב'. לא כולן מבקשות משהו מוגדר. היתה מישהי שהרגישה כל כך נשית ועוצמתית בהריון, שהיא רצתה שאצייר לה כתמים של צבע, משהו מופשט, זה היה ממש מקסים ובעירום. עירום הוא די נדיר כי לא כל אחת מרגישה עד כדי כך חופשיה".

 

זה כמו חתונה - אנשים רוצים מזכרת כמה שיותר מיוחדת

ואכן הריון זה מצב שמגביל תנועה, ואופיר קפון, צלם שמתמחה בצילומים של בטן הריונית מצוירת יודע זאת היטב. "כל אישה ומבנה הגוף שלה, אבל צילום הריון מחייב טכניקות צילום מסוימות", הוא אומר. יש נשים שמתנפחות, ונוצרות להן בצקות ברגליים וסנטרים כפולים, אז מצלמים מזווית אחרת. את סימני המתיחה שנוצרים על הבטן בעקבות ההריון, מטשטשים בפוטושופ. מומלץ להגיע לצילום בחודשים שישי-שביעי, אבל בעזרת זוויות צילום, אפשר שהצילום יחמיא גם בתשיעי. אנחנו דואגים שהתמונה תהיה הכי מחמיאה בעולם, שהיא תוכל להציג אותה ולהתגאות".

 

התמונות שהוא מייצר מגוונות. "אני מצלם הרבה, כדי שבידי המצולמת יהיה מגוון של תמונות בהעמדות וברקעים שונים, אבל אין מספר קבוע של תמונות. יש כאלה שסבלניות יותר, יש כאלה שפחות, יש כאלה שרוצות יותר תמונות, יש כאלה שמתקשות לעשות פוזות. הן הרי לא גמישות כמו אדם רגיל".

 

מה הנשים מקבלות בסוף?

 

"שלל תמונות של שני הלוּקים: עם איפור הבטן ובלי איפור הבטן. יש כאלה שרוצות דיסק עם התמונות. כולל איפור ציור בטן וסטיילינג זה עולה 1,500 שקל. יש כאלה שרוצות משהו שנראה כמו בוּק עם 15-10 תמונות, וזה עולה, כולל הכל, 1,600 שקל; ויש שרוצות אלבום דיגיטלי מודפס, בגדלי 60-40 ס"מ. אפשר להכניס שם תמונות בגודל פוסטר ותמונות קטנות, בדרך כלל בין 15 ל-50 תמונות, תלוי בעיצוב, והוא מקפיץ את המחיר ל-2,500 שקל".

 

אם זה כל כך יקר, למה שנשים יזרקו לקלחת גם סטייליסטית? גלי גרנפלד דרייר מאפרת וציירת גוף, שעושה סטיילינג עם שגית צמח לנשים בהריון, מסבירה: "סטיילינג לנשים בהריון זה מאתגר מאוד, כי רוב הנשים לא מרגישות בנוח בגוף שלהן כשהן בהריון", היא אומרת.

 

"התמונות יוצאות טוב יותר עם סטיילינג. זה פשוט נראה מקצועי. ביום הצילומים, הבטן במרכז והיא צבעונית מאוד, לכן הסטיילינג צריך להיות יותר מינורי. כל הצלמים שמצלמים צילומי הריון הולכים על שטאנץ קבוע: מחזיקים כמה מטפחות ונוצות. אנחנו עושים לאישה הפקה שלמה. לפני הסטיילינג מתחילים בקונספט, מבררים עם האישה מיהי ומה היא רוצה, ואז הסטיילינג הוא בהתאם.

 

"למשל, בהפקה המוזיקלית שעשינו, הבאתי אוסף התקליטים של ההורים שלי ופיזרנו אותו מסביב, כשהבטן היא ההיי לייט, והאישה לובשת סטרפלס ומכנסונים שחורים כדי לא להוסיף להחגיגה.

 

"מישהי אחרת ביקשה פסוק מהתנ"ך שהיא מאוד מתחברת אליו. אז הכנתי שבלונה, ציירתי את הפסוק במעוגל סביב הבטן שלה, והתכשיטים שצירפתי היו תכשיטי קבלה, משהו מאוד טקסי.

 

"בכלל, ההפקה עצמה מאוד כייפית. במשך חצי יום את נמצאת במרכז תשומת הלב, ומפנקים אותך מכל כיוון. הריון זה כמו חתונה, את לא כל יום בהריון וזה לא משהו שחוזר על עצמו הרבה, ולכן אנשים רוצים מזכרת, וכמה שיותר מיוחדת ואישית".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
עובר בחוץ, עובר בפנים. ציור: שגית צמח
כולל סטיילינג
צילום: גליה חרמון
ציור: שגית צמח
צילום: גליה חרמון
מומלצים