שתף קטע נבחר

"מכתב האמנים פאתטי, השחקנים אנשים בוגרים"

מנכ"ל תיאטרון באר-שבע, שמוליק יפרח, מגיב לראשונה למכתב האמנים השני שפורסם ב-ynet: "מבחינתנו העסקים כרגיל, אף אחד לא תופס את השחקנים בגרונם". עם זאת, הוא אומר: "כתיאטרון ציבורי, אם נוזמן נופיע גם בשכם או ברמאללה"

פחות מיממה לאחר פרסום מכתב האמנים השני כאן ב-ynet, לקראת פתיחת היכל התרבות באריאל, מגיב מנכ"ל תיאטרון באר-שבע לראשונה לקריאות אמנים ויוצרים שביקשו אמש (ו') לשכנע את השחקנים שלא לעלות על במת היכל התרבות באריאל, בניגוד להחלטת התיאטרון, שאמור להעלות במקום את ההצגה "פיאף" בשני הקרוב.


היכל התרבות באריאל. יפרח: "לא קיבלנו ביטולים" (צילום: AFP)

 

בתגובה ראשונה ל-ynet אומר המנכ"ל שמוליק יפרח: "המכתב השני פונה כאמור לשחקנים ולא אליי, אני באופן אישי ותיאטרון באר-שבע בכלל, לא קיבלנו שום ביטול של שחקנים, שהביעו את רצונם שלא להופיע באריאל. מבחינתנו, העסקים כרגיל".

 

יפרח מתרעם על הניסיון להשפיע על השחקנים ומוסיף: "ניסיון לפנות ישירות ולקומם שחקנים נגד החלטת התיאטרון קצת פאתטי, מדובר באנשים בוגרים והמכתב מציג אותם כנטולי עמדה.

אם היתה להם עמדה הם היו מביעים אותה כבר לפני זמן, הרי אף אחד אינו תופס אותם בגרונם או מכריח אותם לעלות על הבמה. מה שיש פה הוא ניסיון לתפוס אותם בדקה ה-90, רגע לפני שעולים על הבמה ולבלבל".

 

למרות עמדותיו, מבקש יפרח להדגיש כי אין הוא יוצא נגד עצם המחאה. "מחאת האמנים מעלה דיון לגיטימי על סדר היום הציבורי, אך לומר שהשחקנים שלנו לא מספיק מגובשים זה סתמי. אנחנו מתכוננים להצגה באריאל כמו לכל הצגה אחרת, וחוזרים ומדגישים. אחד מתפקידיו של תיאטרון ציבורי הוא להופיע בכל מקום. מכאן, גם אם יזמינו אותנו להופיע בשכם או ברמאללה נופיע שם".

 

מצטרפים נוספים למכתב

במכתב שפורסם אמש (ו') לראשונה ב-ynet, קראה קבוצה גדולה של אמנים ויוצרים לשחקנים שאמורים לעלות על במת היכל התרבות החדש באריאל, לשקול שוב את החלטתם, ולא להופיע במקום. בין הדברים שכתבו, העלו האמנים את שאלת חוקיות ההתיישבות באריאל. "חשוב שתדעו שאריאל היא התנחלות בלתי חוקית וההתיישבות בה מנוגדת לחוק הבינלאומי ולאמנת ז'נבה, שמדינת ישראל חתומה עליה".


ריבלין וקוטלר, בין החתומים על מכתב האמנים השני (צילום: רפי דלויה)

 

"הקמתה של אריאל נועדה למטרה אחת ויחידה: למנוע מהפלסטינים את האפשרות להקים מדינה עצמאית, ובכך למנוע מאיתנו, אזרחי ישראל, את הסיכוי לחיות אי פעם בשלום באזור הזה", כתבו האמנים והוסיפו: "חוזה המחייב שחקן להופיע בכל חלקי ישראל אינו כולל, מבחינה משפטית, התחייבות להופיע באריאל. אי אפשר לחייב אתכם להופיע שם!".

את מכתבם חתמו בקריאה אישית לשחקנים: "אנו קוראים להעדיף את צו מצפונכם ואחריותכם הציבורית".

 

על מכתב האמנים השני, שהגיע כשלושה חודשים לאחר זה הראשון, חתומים כאמור אנשי במה ויוצרים רבים, בהם חנה מרון, דוד גרוסמן, יהושע סובול, שמואל הספרי, דורון צברי, דני קרמן, איתן פוקס, אוהד נהרין ורבים אחרים. מאז פרסומו, הצטרפו בחתימתם על המכתב גם אנשי אקדמיה ורוח כדוגמת ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, פרופ' גד קינר, פרופ' ניסים קלדרון, הסופרת מאיה ערד, הדוקומנטריסט וחתן פרס ישראל ג'אד נאמן, העורכת הספרותית והמתרגמת אילנה המרמן, המתרגמת נילי מירסקי, מייסד תיאטרון הנפש, אמיר אוריין, הסופר ועורך סדרת הקלאסיקה ב"עם עובד", ניר ברעם וראש מגמת התיאטרון בתיכון עירוני א' בתל אביב, דוד שטיינברג. עוד בין החתומים: השחקנים עודד קוטלר ולאורה ריבלין, פרופ' שמעון לוי, במאים, תפאורנים, תאורנים ועוד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפרח. "ניסיון לבלבל בדקה ה-90"
צילום: אשר גרינבאום
לאתר ההטבות
מומלצים