שתף קטע נבחר

לאם הכלה היהודיה שם נוצרי? אין חתונה

ל-ynet נודע: רב העיר ראשון לציון מסרב לפתוח תיק נישואים לאישה שנישאה והתגרשה בעבר ברבנות. הסיבה: שם אמה חשוד בעיניו. ולמה החתן המיועד לא זכה בתעודת רווקות?

הרבנות המקומית בראשון לציון ממשיכה להערים קשיים על בני זוג ערב חתונתם: ל-ynet נודע כי רב העיר, יהודה דוד וולפא, מסרב זה שלושה שבועות לפתוח תיק נישואים עבור זוג תושבים משום שהוא מפקפק ביהדותה של האישה, זאת אף שבשנים האחרונות התחתנה והתגרשה כיהודיה ברבנות עיר אחרת. לטענת הרב, שם אמה של האישה מעלה חשד כי היא בת דת אחרת, ולכן הוא אינו סומך על הכרעת הרבנים שהכירו ביהדותה והשיאו אותה בעבר. בנוסף, מסרב וולפא להנפיק תעודת רווקות עבור החתן המיועד, שאין ספק ביהדותו, זאת מחשש כי יינשא לבחירת לבו בעיר אחרת.

 

אלון ויעל (שמות בדויים), שניהם כבני שלושים, קבעו את חתונתם לתחילת חודש דצמבר – בעוד כשלושה שבועות. כשביקשו להירשם לנישואים

נדרשה האישה להוכיח את יהדותה, מאחר ששם אמה אינו יהודי. היא טענה כי ב-2003 התחתנה בארץ כדת משה וישראל ומאז גם התגרשה בבית דין רבני, אך הרב וולפא לא השתכנע. גם לאחר שהתחקתה אחרי הקהילה היהודית מארץ המוצא של משפחתה והמציאה מסמכים המעידים כי אמה ואם-אמא יהודיות, עמד רב העיר בסירובו להשיא את בני הזוג, זאת אף שמדובר בהפרה של נוהלי הרבנות הראשית בנוגע לאישור יהדות. 

 

בשלב מסויים הרימו אלון ויעל ידיים וביקשו לקבל לידיהם לכל הפחות את תעודת הרווקות של החתן המיועד, זאת בתקווה כי יימצאו רשם נישואים אחר שיכיר ביהדותם. הרב וולפא, שאינו מפקפק ביהדותו או ברווקותו של האיש, סירב גם לכך, כדי שבני הזוג לא יוכלו להתחתן בעיר אחרת. בכך למעשה מסנדל הרב המקומי את אלון, שכתושב ראשל"צ הוא אינו יכול לקבל אישור למעמדו האישי אלא בלשכת הרבנות בעיר. 

 

"אנחנו כאילו התחתנו עם הרב הזה בעצמו ואין לנו דרך להשתחרר מזה", אמרה יעל ל-ynet, "רבנים כאלה פשוט משניאים את היהדות עלינו ועל הציבור כולו". לדבריה, על פי נוהלי הרבנות הראשית די בקרוב משפחה מדרגה ראשונה שנישא בישראל כדי להוכיח יהדותו של אדם, אך הרב וולפא אינו מגיר בה כיהודיה אף שהיא עצמה התחתנה בארץ. "זה מתסכל מאוד את כל המשפחה", אמרה. 

 

ליעל טענות גם על חוסר הרגישות של רב העיר. כשניסו לדחוק בו להאיץ את קצב הבירור משום שמועד החתונה קרוב, אמר להם כי לא היו צריכים לקבוע תאריך לשמחה לפני אישור מהרבנות. "איפה הוא חי? עם רוב האולמות אתה לא יכול לסגור אלא לפחות כמה חודשים מראש, אז מתי בדיוק הוא ציפה שנפתח את התיק ברבנות?".

  

נגד רבה של ראשל"צ תלונות רבות על סירובו להכיר ביהדותם של עולים חדשים או של מתגיירים – פעמים רבות, כאמור, בניגוד

לנוהלי הרבנות הראשית. לפני כחצי שנה עתרו מכון עתים ואחרים לבג"ץ נגד כמה רבנים, ווולפא ביניהם, שאינם משיאים את בוגרי הגיור הצבאי. בעקבות העתירה התעוררה מחלוקת הלכתית ומשפטית בדבר תוקפם של הגיורים, והמשבר בסוגיה עדיין לא נפתר.

 

ראש מכון עתים, שאול פרבר, המטפל גם במצוקתם של אלון ויעל ומנסה למצוא עבורם פיתרון, אמר ל-ynet: "אחרי ההתעללות במתגיירים מתברר שהרב וולפא מתחיל להתעלל גם ביהודים מלידה. לא ייתכן שרב עיר יזלזל כך בהנחיות מפורשות של הרבנות הראשית. אנחנו יודעים שהרבנות מטפלת בעניין ומקווים שהיא תמצא את הדרך הנכונה לדאוג לכך שדברים כאלה לא יחזרו על עצמם בעתיד".

 

למרות פניית ynet, הרב וולפא לא הגיב לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: Liquid Library
מומלצים