שתף קטע נבחר

מקרקרים מלחמה: קמפיין לקידום הרפורמה בלולים

מועצת ענף הלול ומשרד החקלאות מנסים לעורר תהודה סביב קמפיין שנועד לקדם את הרפורמה בענף, לקראת דיון נוסף בנושא תנאי המחייה של תרנגולות מטילות בלולים. אנונימוס: "המשרד מתחזה לארגון להגנת בעל חיים ומטעה את הציבור"

רגע לפני הדיון הנוסף שייערך מחרתיים (ד') בכנסת בנושא תקנות משרד החקלאות להחזקת תרנגולות מטילות בלולים מתועשים, מועצת ענף הלול בשיתוף המשרד החקלאות, מנסים לעורר תהודה סביב קמפיין ברשת, שנועד לקדם את הרפורמה בענף.
 
בובת תרנגולת גדולה שזכתה לשם לולה בת כנף, נבחרה לככב בקמפיין שיצא לדרך לפני מספר שבועות וצולמה לסרטון תדמית, במהלכו היא מנסה למצוא בית גדול וחדש לגור בו.
 
עם התקרבות המועד להחלטות בכנסת, היזמים מנסים להגדיל את החשיפה התקשורתית אליו ברשתות החברתיות ובלוחות מודעות ברשת. לטענתם, ניתן לעקוב אחרי מסעה של בעלת הכנף לקראת המעבר לדירה החדשה שלה ועל העדכונים האחרונים בתחום הרפורמה.
 
לדבריהם, מדובר בפעולה לקידום הרפורמה בענף לולי ההטלה בארץ, שמטרתה "לשפר את איכות הביצים ולהרחיב משמעותית את שטח המחייה של התרנגולת - במסגרתה, יוחלפו הלולים הישנים והצפופים הצמודים לבתי המגורים במושבים, בעיקר בצפון הארץ, בלולים מודרניים וחדשניים, בהם יגדל משמעותית שטח המחייה של כל תרנגולת מטילה".
 
אך בארגונים למען בעלי חיים, המנהלים מזו תקופה ארוכה מאבק נגד הרפורמה ושנמנעו לדבריהם עד כה מלהגיב על הקמפיין, מאשימים את המשרד כי מדובר בהטעיית הציבור. לדבריהם, מדובר בפרויקט שיבזבז מאות מליוני שקלים של משלמי המיסים, ושהציבור עלול להסיק ממנו כי מדובר בפרוייקט למען זכויות בעלי חיים.
 

אנונימוס: "תרגיל יח"צנות פתטי"

באנונימוס טוענים היום, כי "לולה בת כנף", מנסה להתחזות לסמל של הקמפיין של העמותה, התרנגולת "נולי בת כרבולת", שמספרת על המאבק לשחרור התרנגולות מהכלובים.

 

"משעשע ועם זאת עצוב שמשרד ממשלתי עוסק בתרגילי יחצ"נות פתטיים ומתחזה לארגון להגנת בעל חיים כדי לקדם רפורמה, שתנציח את כליאת התרנגולות בתנאים שנאסרו ב-31 מדינות בעולם בשל אכזריותם. למזלנו, נראה שהגולשים לא קונים את התרגיל הזה", אאומרים בארגון.

 

לגבי הטענה לפיה מכפילים לתרנגולות את הבית, נמסר מאנונימוס: "אנו שמחים שמשרד החקלאות סוף סוף מכיר בכך שכלובי הסוללה הנוכחיים הם התעללות בתרנגולות". עם זאת נמסר, כי הנחיות המשרד באשר לשטח המוקצב לתרנגולת בכלובים,עדין בעייתיות, מאחר שמדבר בהגדלה ל-550 סמ"ר לתרנגולת - שטח שקטן ממהגודל של דף A4.

 

"בארבעת הדיונים שנערכו בכנסת עד כה סירבו הח"כים להשתכנע שה'הגדלה' הזאת מספיקה למניעת התעללות בתרנגולות. מוטב יהיה אם משרד החקלאות יציע מתכונת ראויה לרפורמה, המתיישבת עם חוק צער בעלי-חיים, במקום לשחק בפייסבוק", הוסיפו בארגון.


תרנגולות בכלובי סוללה

 

בינתיים: לא הושגה הכרעה

עד כה התקיימו ארבעה דיונים בכנסת בנושא תקנות משרד החקלאות להחזקת תרנגולות מטילות בלולים מתועשים,מבלי שהושגה הכרעה ממשית בנושא מרחב המחייה של העופות.

 

זה זמן ארוך שמתנהל מאבק בין ארגוני בעלי החיים למשרד החקלאות בנושא הרפורמה בענף הלול. הארגונים דורשים שהמשרד יבטל במסגרת הרפורמה את השימוש בכלובים צרים המכונים "כלובי סוללה" ויחייב את הענף לעמוד בתקן האירופי לגידול תרנגולות. תקנות הרפורמה קובעות כי לכל תרנגולת יוקצה מרחב של 550 סמ"ר במקום 350 סמ"ר כיום, עם אפשרות להרחבה ל-750 סמ"ר.

 

בנוסף, נציגי הארגונים ונציגי המשקים המשפחתיים, מתנגדים לעמדת משרד החקלאות בנוגע למספר הימים בהם מותר למנוע מזון מהתרנגולות כדי לגרום לה לרדת במשקלה ולעודד אותה להטיל ביצים פעם נוספת במהלך העונה. בעוד שמגדלי עופות הגדולים טוענים כי ללא הרעבת החיות (הנשרה) - לא כלכלי לגדל עופות למטרות הטלת ביצי מאכל, נציגי הארגונים אומרים שמספר גדול של עופות אינו שורד את ההרעבה וסבורים כי מדובר בהתעללות.  

 

העימותים בין משרד החקלאות לנציגי ארגוני בעלי החיים ומגדלי העופות החריפו בשנה האחרונה. במשרד החקלאות טוענים כי הרפורמה נועדה לאפשר שיפור משמעותי במצב הגידול של העופות וברווחתם, תוך התחשבות בהשקעה הכלכלית הנדרשת מהחקלאים בשדרוג הלולים החדשים.

 

בנוסף, במשרד מאשימים את נציגי הארגונים בהכשלת קידום התקנות וטוענים, כי השהיית הרפורמה גורמת סבל לתרנגולות החיות. במשרד הציגו גם מחקר חדש לפיו הקמת לולי עופות מעוף יקרה ביותר מ-30% מהקמת הלולים החדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקרקרת ברשת. לולה
צילום: באדיבות המועצה לענף הלול
מומלצים