שתף קטע נבחר

הנגבי לא מתפטר - גם הפרקליטות תערער

חבר הכנסת שבית המשפט הטיל עליו קלון שוחח עם יו"ר הכנסת, והשניים סיכמו שיישאר על תקן מושעה בלבד, כדי לאפשר לו לחזור בו אם ערעורו יתקבל. גם הפרקליטות הודיעה שתערער על זיכויו משאר העבירות. המרוץ לראשות ועדת החוץ והביטחון נפתח: מופז, בר-און ואקוניס מוזכרים כמועמדים

ח"כ צחי הנגבי, שבית המשפט החליט הבוקר (יום ג') להטיל עליו קלון בגין מתן עדות שקר, לא יתייצב בצהריים בלשכתו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כדי להגיש מכתב התפטרות. בשיחה בין השניים הם סיכמו כי הוא יישאר על תקן מושעה בלבד, כדי לאפשר לו לחזור בו אם ערעורו על הטלת הקלון יתקבל.

 

אות קלון לצחי הנגבי - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

בית משפט השלום בירושלים החליט הבוקר ברוב של שני שופטים מול אחד להטיל על ח"כ הנגבי קלון, בגין עבירת עדות השקר שבה הורשע. בנוסף הוא יחויב בקנס בסך עשרת אלפים שקל, אולם לא נגזר עליו מאסר על-תנאי.

הנגבי הורשע במתן עדות השקר לפני שלושה חודשים, כיוון שהכחיש בדיון בוועדת הבחירות קשר למודעה שפרסם בשנת 2002, ושבה התגאה כי הוא "שיאן עולמי" במינויים פוליטיים של חברי מרכז הליכוד.

 

משמעות העונש היא כי הנגבי מושעה מהכנסת עוד היום, אך יוכל להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. העובדה שלא נגזר עליו מאסר על-תנאי מנעה מצב שבו לא יוכל להתמנות לשר במשך שבע שנים.

 

הנגבי קיבל ייעוץ משפטי, לפיו אם יגיש לכנסת מכתב התפטרות כעת - היא תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות, ולכן הוא החליט להסתפק בפקס שבו הוא מודיע על השעייתו. תוקף תפקידו של הנגבי יסתיים הלילה בחצות, והעיתונאית נינו אבסדזה שתחליף אותו בכנסת תושבע מחר או ביום שני הבא.

 

בשיחה שקיימו שעה קלה אחרי מתן גזר הדין, אמר יו"ר הכנסת ריבלין להנגבי: "בית המשפט אמר את דברו לאחר ששקל את כל השיקולים. אני מקבל את החלטת בית המשפט, ועם זאת מביע צער ברמה האישית על הכאב שאתה חווה". בינתיים הודיעה הפרקליטות כי גם היא מתכוונת לערער - על ההחלטה שלא להרשיע את הנגבי בעבירות האחרות שבהן הואשם מלבד עדות שקר. אם הערעור יתקבל והנגבי יורשע בעבירות - ניתן יהיה לבקש להטיל עליו עונש מאסר.

 

מופז או אקוניס לראשות החוץ והביטחון?

להשעייתו של הנגבי מהכנסת בעקבות הטלת הקלון יש השפעה על המפה הפוליטית כולה. גורמים במערכת הפוליטית העריכו שלו היה הנגבי חומק מעונש הקלון ונשאר בכנסת, היו הסיכויים שקדימה תצטרף לממשלה גדולים יותר.


הנגבי הבוקר בבית המשפט. מותיר עוד כיסא פנוי (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הטלת הקלון על הנגבי פתחה את המרוץ גם לראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שבראשה עמד בשנים האחרונות. אם שואלים את הנגבי עצמו, ח"כ שאול מופז הוא שצריך להיות היו"ר הבא של הוועדה היוקרתית, אולם העניין תלוי גם בסיכומים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדימה וליו"ר ראש האופוזיציה, ציפי לבני. נתניהו טרם הביע את דעתו בעניין, אולם יש אפשרות שיעדיף להשיב את ראשות הוועדה למקומה הטבעי - ידי הקואליציה, ולא להותירה בידי המפלגה שמובילה את האופוזיציה.

 

אם נתניהו יחליט להשיב את הוועדה לידי הקואליציה, אחד המועמדים האפשריים לתפקיד הוא אופיר אקוניס, שבתוך כ-40 ימים ייאלץ לוותר על ראשות ועדה חשובה אחרת - ועדת הכלכלה. אקוניס, מקורבו של נתניהו, אינו בעל ניסיון צבאי או מדיני, והמכשלה העיקרית שעומדת בפניו היא העובדה שזו הכהונה הראשונה שלו בכנסת.

 

גם מבחינת קדימה האחיזה בראשות הוועדה חשובה מאוד, ואם נתניהו יחליט להותיר את הוועדה בידיה - מועמד

אפשרי אחד הוא הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, שאול מופז, ואחר הוא שר האוצר לשעבר, ח"כ רוני בר-און. האחרון רואה עצמו מועמד אפשרי גם לתפקיד האחר שעשוי להתפנות עקב השעיית הנגבי מהכנסת - ועדת הכלכלה.

 

קולות גוברים בקדימה: לקחת את ועדת הכלכלה

מי שיפסיד מהעברה אפשרית של ועדת הכלכלה לידי קדימה הוא חבר הכנסת כרמל שאמה, שאמור להתמנות בקרוב לעומד בראשה, לאחר מאבק מתוקשר וקשה מול נתניהו, שרצה להותיר בתפקיד את אקוניס. אם תקבל קדימה את ועדת הכלכלה עשוי שאמה להישאר קרח מכאן ומכאן.


הנגבי בוועדת. תיק החוץ והביטחון יילך יחד איתו? (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בחדרי חדרים בתוך קדימה הולכת וגוברת הדרישה לחזור ולתבוע את ועדת הכלכלה מראש הממשלה, ולהחזיר לידיו

את ועדת החוץ והביטחון. גורמים בקדימה הבהירו שתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון הוא פועל יוצא של "תפירה אישית" עבור הנגבי, שזכה לאמון מלא הן מנתניהו והן מהנגבי. "נגמרו הימים האלה, ועכשיו צריך לחזור למקום הטבעי ולקחת את ועדת הכלכלה", אמרו היום בסיעת קדימה.

 

בישיבת הסיעה האחרונה תבע השר לשעבר מאיר שטרית להעלות להצבעה את סוגיית החזרה לוועדת הכלכלה, ונטיית הלב של בכירים במפלגה היא שאכן יש לעשות זאת. בין חברי הסיעה שהוזכרו כמועמדים לראשות ועד זו: רוני בר-און, מאיר שטרית, רונית תירוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי הבוקר. מושעה החל מהלילה
צילום: נועם מושקוביץ
שאול מופז. יאייש את הכיסא שמתפנה?
צילום: עופר עמרם
מומלצים