שתף קטע נבחר

ישי על רפורמת התכנון: המצב בלתי נסבל

בדיון מיוחד שהתקיים בנושא הרפורמה בחוק התכנון ובנייה בכנס שדרות לחברה, הודה שר הפנים כי יש בה דברים שגם הוא היה מעדיף לראות אחרת. "חייבים שינוי דרמטי בהליכים "

"יש דברים ברפורמה שגם אני הייתי מעדיף לראות אחרת", כך אמר היום (ג') שר הפנים אלי ישי בדיון מיוחד בנושא הרפורמה בחוק התכנון ובנייה, שהתקיים בכנס שדרות לחברה.

 

 

"המצב כיום הוא בלתי נסבל, אי אפשר להמשיך אותו וחייבים שינוי דרמטי בהליכי התכנון", אמר ישי. "מפה יש הרבה חילוקי דעות בין הרבה דעות וצדדים. יש דברים ברפורמה שגם אני הייתי מעדיף לראות אחרת, אבל היא טובה ומתבקשת. אין אחד שמרוצה ב-100%, כי כל אחד מייצג אינטרסים שונים, אבל אני מקווה שהיא תעבור בכנסת ותצא אל הדרך".

 

ראש מינהל התכנון לשעבר שמאי אסיף הציג את עיקרי הרפורמה ואמר כי "מדובר ברפורמה חברתית לחלוטין, מאחר שתחום התכנון הוא תחום חברתי שנותן מענה לצרכי החברה, כדוגמת מגורים, תעסוקה, תעשייה ועוד".

 

לדבריו, "הרפורמה היא מנוף לקידום חברתי וכלכלי". עוד אמר אסיף כי "אחת ממטרות הרפורמה היא העצמת השלטון המקומי על ידי הגדלת השפעת השלטון המקומי על היישוב והקהילה וחיזוק משמעותי של הדרג המקומי".

 

ח"כ דב חנין ציין את חשיבותו של תכנון מוקפד: "אנחנו מדינה קטנה וצפופה, פי שניים מהולנד, הצפופה ביותר באירופה, יש לנו עומסים סביבתיים וחברתיים, אבל גם צורך בפיתוח", אמר. "איך משלבים את הדברים? בשתי מילים: תכנון קפדני. לפתח, אבל עם הגנה על סביבה ובריאות".

 

ח"כ חנין: התפיסה של הרפורמה מסוכנת

לדבריו, "יש מה לתקן במערכת התכנון, אבל אסור לנו לשפוך את התינוק עם המים. התפיסה של הרפורמה, להקל על היזמים ועל הכוחות הכלכליים, מסוכנת ותגרום לנו לבעיות הרבה יותר קשות מאשר יש לנו כיום".

 

איריס האן ממכון דש"א בחברה להגנת הטבע אמרה כי "מערכת התכנון היא זירה מרכזית בה מתקבלות החלטות בנוגע לחלוקת המשאבים שלנו הקרקע, איכות האוויר, מים, כבישים, תחבורה. כל החלטה היא החלטה לנצח והיא משפיע עלינו ועל הדורות שאחרינו".

 

לדבריה, "לא מערכת התכנון היא זו שכשלה. היא מספקת פתרונות נכונים וטובים, אבל מכאן והלאה התוכניות נתקעות. הרפורמה מספקת שורה של פתרונות, אבל לא נעשה השלב הקודם והמתבקש, של בחינת הבעיות".

 

האן הדגישה כי "לא הייתה שום ועדה ציבורית שבחנה את הנושא לעומק, לכן אי אפשר לקרוא לה רפורמה חברתית. חלק מהעקרונות של הרפורמה הם בעייתיים מאוד, בראש ובראשונה נושא השקיפות, שיתוף הציבור, סעיף המטרות של החוק - אין לו בכלל מטרות, התנגדויות של האזרחים. רפורמה היא הזדמנות להזניק אותנו קדימה, אך במקום זה היא מצעידה אותנו אחורה ובמקרה הממש טוב, משאירה אותנו במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הפנים אלי ישי
צילום: צפריר אביוב
מומלצים