שתף קטע נבחר

בעקבות לבנת: כנס חירום של פורום האיגודים

ארגוני הבמה יקיימו מפגש מיוחד באולם צוותא בתל-אביב, בו ידונו ב"רעיון התקצוב הציוני" של שרת התרבות ובפרס עידוד היצירה הציונית שהציעה. דביר בנדק, יו"ר שח"ם: "זו פגיעה בלתי נסבלת במרקם החברתי והתרבותי של המדינה"

בעקבות הצהרתה של שרת התרבות לימור לבנת על הכוונה לשנות את הקריטריונים לתמיכה במוסדות תרבות באופן שמתנה תקצוב בהצהרה מחייבת של הגופים להופיע בכל שטחי ישראל, ייערך מחר (ו') כנס חירום של הפורום המשותף לארגון שחקני המסך (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י) ואיגוד המחזאים בישראל, באולם צוותא בתל-אביב.


לבנת. כנס חירום בעקבות הצהרותיה (צילום: גיל יוחנן)

 

בכנס ידונו במקביל גם ביוזמתה החדשה של לבנת לכינון פרס עידוד ליצירה ציונית שיעניק כספים ליוצריה ולמוסדות שיעלו אותו. שלא לייחוס, אומרים היום ל-ynet גורמים בין מארגני הכנס: "הכרזותיה של לבנת מהוות איום על יצירה חופשית. אנו רואים בחומרה את ההכרזות הללו". אחרים מבין המארגנים הוסיפו ואמרו: "בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, לבנת קשרה בין שינוי הקריטריונים לבין המחאה נגד הופעות באריאל.

יש פה שימוש לא יאות ולא ענייני בסמכות ובכוח שניתנו לה. הניסיון לשינוי הקריטריונים הוא תחילתה של מגמה מסוכנת. ההכרזה על פרס לעידוד יצירה ציונית, משמעו שכרגע, לדידה של השרה לבנת, היצירה הקיימת אינה ציונית".

 

בקול קורא שמפרסמים היום הארגונים נכתב בין היתר: "הפורום המשותף לשלושת הארגונים עוקב בדאגה רבה אחר הניסיונות שעושים בימים האחרונים גורמים פוליטיים שונים, ליצור התניות חדשות וקריטריונים. פירושם המעשי הוא הפניית איום מרומז אל עבר מוסדות תרבות ותיאטרון שונים בארץ והטמעת המסר שמוטב לאותם מוסדות להתיישר לפי טעמיו והשקפותיו הפוליטיות והאידיאולוגיות של כל שלטון מתחלף, אחרת לא יזכו לתמיכה כספית מטעם המדינה.

 

"הפורום המשותף מוצא לנכון לשוב ולהדגיש שהיכולת להביע דעה באופן חופשי וצלול, היא נשמת אפה של כל חברה דמוקרטית. כל ניסיון ליצור התניות חדשות כאלה, מהווה פגיעה קשה ובלתי נסבלת בקיומם של מוסדות חשובים אלה ובמרקם החברתי והתרבותי של המדינה בכלל".

 

"זה לסרס את התרבות"

יו"ר איגוד שח"ם, השחקן דביר בנדק, אומר היום בתגובה ל-ynet: "זה לא עניין פוליטי של שמאל או ימין, של כאלה שחתמו על המכתב או לא. כבר בתחילת פרשיית אריאל, עם פרסום מכתב האמנים הראשון, היתה לשח"ם עמדה ברורה בעניין: צו מצפון לא נכנס לתקנות האיגוד, ועם זאת נעמוד מאחורי כל אמן שייתבע להופיע שם בניגוד לרצונו.


ההיכל באריאל. הצית את הסערה (צילום: אבישי זיגמן)

 

"יחד עם זאת, אין מדובר כאן בפוליטיקה אלא במישהי שקיבלה לידיה תפקיד לחלק 485 מיליון שקלים באופן הוגן. לחלק את הכסף הזה על פי אג'נדה פוליטית, זה לסרס את התרבות, האמנות והאמנים. התפיסה שהיא מציגה היא שכספי תקציב התרבות היא לשחקנים, כשלמעשה מדובר בכסף שמממן את העשייה התרבותית הכוללת ומסבסד אותה לציבור".

 

השחקנית דליה שימקו, ממארגני הכנס: "הכנס בא בתגובה לבהילות שהראתה שרת התרבות לשנות את הקריטריונים לתמיכה במוסדות אמנות על ידי התחייבות להופיע בכל מקום וקריאה לתת פרס ליצירה ציונית,

מה שמעלה תהיות האם עד כה היצירה שנעשתה בארץ אינה ציונית.

 

"שני הנושאים הללו, ובעיקר נושא הקריטריונים נצפה בדאגה עצומה על ידי כל האנשים שלוקחים חלק בתיאטרון הישראלי ואנחנו מתכנסים לדון בכובד ראש על משמעות הדבר מבחינת יחסי התיאטרון והשלטון בישראל ועל מצבה של הדמוקרטית הישראלית".  

 

רוני ניניו, ממייסדי איגוד הבמאים וממארגני הכנס אומר בתגובה: "לא חתמתי על מכתב האמנים. למרות שאני מתנגד נחרצות לכיבוש, אני חושב שזה לא הזמן או המקום להיכנס לוויכוח הפוליטי שהמכתב יוצר. מנגד, אני אשכב על הכביש כדי שחבריי שכן חתמו על המכתב, לא יופלו לרעה מבחינת התמיכה בהם כאמנים וכאנשי תיאטרון. מתחיל פה תהליך שלא יסתיים בעולם התיאטרון, וניצניו כבר מופיעים בקולנוע וזה יגיע גם לאמנויות האחרות, כולל האמנות הפלסטית".

 

מפורום מוסדות התרבות בישראל נמסר בתגובה: "הפורום רואה כמיותרת לחלוטין את כוונת שרת התרבות להתנות את קבלת התמיכה ממשרד התרבות בהתחייבות להופיע בכל מקום בישראל. הפורום מציין כי בעקבות האירועים האחרונים, כבר הודיעו מנהלי המוסדות בכלי התקשורת ובוועדת החינוך והתרבות של הכנסת כי בכוונתם להופיע בכל מקום אליו יוזמנו ללא קשר לדעה הפוליטית של איש זה או אחר.

 

"עם זאת מכיר הפורום בזכותו של כל אדם להביע את דעתו, תהא אשר תהא. למיטב ידיעתנו, דרישה שכזו אינה קיימת בשום מדינה בעולם וגם בישראל, שרי התרבות לדורותיהם, לא העלו בדעתם לדרוש התחייבות שכזו, שאינה עומדת בקנה אחד עם חופש הביטוי. מנהלי מוסדות התרבות קוראים לשרה לבנת לזנוח את הרעיון הזה ולהמשיך בחיפוש דרכים מתאימות לקידום מעמד התרבות בישראל וחיזוקה, על מנת לשנות את תדמיתנו גם בעיני עצמנו וגם בעיני העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדק. "שימוש לא יאות בסמכות"
צילום: מיכאל שטינדל
לאתר ההטבות
מומלצים