שתף קטע נבחר

האלופים לימין המג"ד מנעלין: "כבר נענש קשות"

אלופי פיקוד הצפון והמרכז העידו לטובת סא"ל עמרי בורברג, שהורשע בירי בפלסטיני כפות. הם ביקשו להקל בעונשו: "מה שכבר נקטנו צריך להספיק, עוד פגיעה תהיה לא-פרופורציונלית"

ארבעה חודשים לאחר הרשעתו של סגן-אלוף עמרי בורברג בפרשת הירי בפלסטיני הכפות בנעלין, הגיעו היום (ה') אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, ועמיתו מפיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, לבית הדין הצבאי המיוחד בקריה כדי להעיד לטובתו של הראשון בשלב הראיות לעונש.

 

לשני האלופים היכרות מעמיקה עם בורברג, שבמהלך שירותו מילא תפקידים שונים בגזרות שעליהן הם פיקדו. הם ינסו לשכנע את השופטים להקל בעונשו, כך שלאחר ריצויו יוכל להמשיך ולהתקדם במסלול הפיקודי בצה"ל. תפקידו הנוכחי של בורברג הוא קצין אג"ב במרכז לאימוני יבשה.


האלוף מזרחי בדרכו לבית הדין הצבאי (צילום: ירון ברנר)

 

"על האירוע שקרה (הירי בנעלין) נערך תחקיר מבצעי", אמר האלוף מזרחי לשופטים. "למדנו את פרטיו ואת הכשלים שהיו בו, ובהיבט המידתי - מה שנקטנו בעקבותיו צריך היה להספיק. בשנתיים האחרונות הפנמנו את מה שהיה לא בסדר - והוא נענש באופן קשה מאוד".

 

הוא ביקש להקל בעונש שייגזר על בורברג וציין כי "הוא היה מסומן להיות מג"ד ב-460 או כסמח"ט קצין אג"מ אוגדה. כל פגיעה נוספת תהיה לא-פרופורציונלית".

 

אייזנקוט ציין כי פרשת הירי הייתה "אירוע חמור שלא העיד על עמרי כמפקד", אך עם זאת, מתח עליו ביקורת והדגיש כי "מצופה ממפקד גדוד בצה"ל שידע לשלוט בבקרת האש של החיילים שלו. אני משוכנע שהוא ביצע את מה שביצע מתוך הבנה שגויה".


בורברג בבית הדין הצבאי. "נענש באופן קשה מאוד" (צילום: בן קלמר)

 

כתב האישום המקורי שהוגש נגד בורברג ייחס לו עבירה קלה יחסית של התנהגות שאינה הולמת. מאוחר יותר, בעקבות הנחיה יוצאת דופן באופיה של בג"ץ, הוחמר סעיף האישום נגדו וההליך המשפטי הפך סבוך יותר.

 

סנגורו של בורברג, אלוף-משנה אודי בן-אליעזר, שב על טענות ההגנה והאשים כי הסרט שתיעד את האירוע נערך באופן מגמתי שהביא לעיוות המציאות. "זה נערך כך כדי להציג את האירוע באור שיגרום נזק לנאשם ולצה"ל", אמר הסנגור והוסיף: "תמונת המצב המעוותת שעולה ממנו מציגה באופן שקרי את מרשי כשותף לאקט הירי".

 

התובע בתיק, סגן-אלוף רונן קצף, דחה את אותן טענות. "אין מחלוקת ששני הנאשמים הם השחקנים הראשיים בסרט האימה הזה. לכן אין מקום לבוא בטענות לבמאי. הניסיון להטיל דופי בסרט לא יכול להקל בשום צורה את אשמתם של הנאשמים או להביא להקלה בעונשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בורברג בבית המשפט. ממתין לקבלת העונש
צילום: עופר עמרם
אייזנקוט בדרכו לדיון. "הבנה שגויה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים