שתף קטע נבחר

יעלון נגד נתניהו: "ההקפאה - מלכודת דבש"

המשנה לראש הממשלה תקף בחריפות את הצעת נתניהו להיענות לחבילה האמריקנית: "זה ידרדר אותנו במדרון, יהיה משבר נוסף". לנתניהו יש רוב בקבינט אחרי ששרי ש"ס הודיעו שימנעו - במערכת הפוליטית תוהים מה גרם לשינוי העמדה

ראש הממשלה לא צפוי בקשיים בקבינט בדרך להקפאה נוספת - אבל אצלו בבית מחריפה ההתנגדות: השר משה (בוגי) יעלון הזהיר הבוקר (יום א') בפגישה של שרי הליכוד כי ההצעה האמריקנית להטבות תמורת חידוש הקפאת הבנייה היא "מלכודת דבש".

 

בנימין נתניהו הודיע הבוקר כי יביא לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני נושא הקפאת הבנייה לשלושה חודשים נוספים. יעלון הציג עמדה נחרצת נגד ההתקפלות:

 "זו מלכודת דבש שמדרדרת אותנו במדרון ותביא אותנו למשבר נוסף עם ארצות הברית בעתיד, בתום שלושת חודשי ההקפאה, ואולי אפילו לפני כן".

 

מבדיקת ynet עולה כי לנתניהו צפוי רוב בקבינט, לאחר הודעתו של השר אלי ישי כי ש"ס תימנע. נתניהו תומך בהצעה וכך גם השרים אהוד ברק, יובל שטייניץ, יעקב נאמן, דן מרידור, גדעון סער ובנימין בן-אליעזר. להצעה מתנגדים השרים אביגדור ליברמן, יצחק אהרונוביץ', משה יעלון, סילבן שלום, בני בגין ועוזי לנדאו. שרי ש"ס ישי ואלי אטיאס צפויים להימנע. בשורה התחתונה, נכון לעכשיו: שבעה שרים בעד ההחלטה להקפיא את הבנייה, שישה מתנגדים ושניים נמנעים.


נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: מרק ישראל סלם)

 

במערכת הפוליטית תוהים הבוקר מה שינה את עמדתו של השר ישי, שאמר בעבר כי ש"ס תתנגד להמשך ההקפאה, בניגוד לחברו למפלגה, השר אטיאס, שתמך בחודשים האחרונים בקו מתון יותר. ב-ynet פורסם בחודשים האחרונים לראשונה, כי

 ש"ס וישראל ביתנו לא מתכוונות לעזוב את הממשלה אם יוחלט על הקפאה נוספת, אולם השר ישי עבר כברת דרך עד להודעתו הבוקר.

 

תחילה הכחיש כי ש"ס תישאר בממשלה, לאחר מכן הודה בראיון ל-ynet בפתיחת מושב הכנסת כי ש"ס לא תפרוש, אך הבהיר כי המפלגה תתנגד בהצבעתה, והבוקר, באופן מפתיע, אמר כי המפלגה החרדית תימנע. יש המאמינים כי בין ישי לנתניהו נרקם "דיל שמן", ששכנע את ישי להימנע, ולשמור על היציבות של הקואליציה.

 

בישיבת הליכוד, שקדמה לישיבת הממשלה הבוקר, אמרו ארבעה שרים - סילבן שלום, משה יעלון, גלעד ארדן ויולי אדלשטיין - כי הם מתנגדים להקפאה שנייה. שלום טען כי "לא מדובר רק בשלושה חודשים, אלא במהלך שיביא בסופו של דבר לקביעת גבולות הקבע", וציין ש"ההתחייבות האמריקנית לווטו מוגבל לשנה זו טעות אסטרטגית חמורה. זמן זה מוקצב להסכם קבע ואם חלילה וחס לא נעמוד בתנאים, הווטו שהיה בעבר ברור מאליו הפך כעת ללא מובן". השר אדלשטיין הוסיף: "ההקפאה היתה טעות. חייבים להתנגד להמשכה. צריך לדרוש משא-ומתן ללא תנאים".

 

החבילה האמריקנית, בתמורה ל"הקפאה אחרונה ודי", כוללת לפי ההצעה הלא סופית: 

  • הטלת וטו במועצת הביטחון והתנגדות באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל, וכן הגברת המאבק בנסיונות הדה-לגיטימציה לישראל.
  • בקשה מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר.
  • ערבויות ביטחוניות רחבות הרבה יותר, בעת חתימת הסדר עם הפלסטינים.

פורסם לראשונה 14/11/2010 12:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. רואה שחורות
צילום: גיל יוחנן
ישי. שינוי עמדה
צילום: צפריר אביוב
נתניהו. המכשול הוסר
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים