שתף קטע נבחר

ראיתי עיר עוטפת אור: סיור חנוכיות בירושלים

ימי החנוכה מקבלים משמעות מיוחדת דווקא בבירת ישראל, שעה שעשרות חנוכיות מודלקות בסמטאות הרובע היהודי והעיר לובשת חג. סיור חנוכיות הוא דרך מיוחדת ושונה לחגוג את החג. דוד גלאור לוקח אתכם לחוויה שתצאו ממנה מוארים

"הנרות הללו שאנו מדליקין

על הנסים ועל המלחמות ועל התשועות ועל הנפלאות

שעשית לאבותינו בימים ההם בזמן הזה... "

 

בשעות הערב במשך שמונת ימי החנוכה, מוארות חצרות ירושלים העתיקה וסמטאותיה באורן הנפלא של מאות חנוכיות ומעניקות חוויה מיוחדת במינה, למבוגרים ולילדים כאחת.

 

על שטח מצומצם, באופן יחסי, ניתן לגלות מקבצי חנוכיות שדולקות בכל פינה. ביחד עם קבלה מאירת פנים של תושבי הרובע והאווירה המחשמלת שבחצרות ובסמטאות ניתן להתחבר לאווירת החג בעוצמה בלתי רגילה.

 

פרסום הנס

בשכונות מגורים דתיות וחרדיות בירושלים מקיימת מצוות "פרסום הנס", שמטרתה הדלקת החנוכיה ברבים והנחתן בכניסה לבית או על אדן החלון, למען ידעו כולם על נס החנוכה שקרה ליהודים. קבוצות-קבוצות של מבקרים פוקדות את האזורים החרדיים בירושלים: שכונת מאה שערים והמעגלים שסביבה, שכונת רמות, שמואל הנביא, פאגי, בית וגן, קרית משה והר נוף, ונהנים מהמראות, מהריחות ומאווירת החג העוטפת את השכונות.

 

אחרים מסיירים בסמטאות השכונות באזור נחלאות ומשלבים עם אווירת החג גם ביקור בשוק מחנה יהודה הסמוך. אך כולם מבקשים, בסופו של דבר, להגיע ולחוות את התופעה סמוך למקום התרחשותה בליב ליבה ההיסטורי של ירושלים, סמוך להר הבית - ברובע היהודי וברחבת הכותל המערבי.


'פרסום הנס' למען ידעו כולם. חנוכיה בסמטה בי-ם (צילום: ערן גל-אור)

 

המסלול

מומלץ להגיע לירושלים כשעתיים לפני תחילת הסיור במטרה ליהנות מהאווירה המיוחדת שבה ולהתחבר אליה כהכנה מקדימה. לאחר שתחנו באחד החניונים, תוכלו ליהנות מהאווירה המיוחדת בשדרת ממילא - המבנים המיוחדים, המגוון הענק של החנויות, בתי הקפה והמסעדות והעוצמה שמשדרת ירושלים. נוחו באחד מבתי הקפה, תהנו מהנוף הנשקף ממרפסת בית הקפה - הנוף האנושי ונוף חומות העיר העתיקה.

 

התחילו בשכונת ממילא, שכונה מסחרית בת יותר מ-2,000 שנה, ובה אתרים ההיסטוריים, כמו בית שטרן, שבו התאכסן בנימין זאב הרצל בביקורו היחיד בירושלים ב-1898, מנזר סן-וינסנט דה-פול, ובקצה המזרחי של השכונה תוכלו לתצפת על חומות העיר העתיקה ומצודת ציון המוארים מסביב.

 

לאחר מכן כנסו לעיר העתיקה דרך שער יפו, השער המערבי שבשערי העיר, הקיפו את מצודת העיר, ועיברו באיטיות על פני הרובע הארמני, אחד מארבעת הרובעים בעיר העתיקה, והתקדמו אל עבר הרובע היהודי בעיר העתיקה.


השכונה המסחרית מוארת גם באורות אחרים. ממילא (צילום: גדי רייז)

 

ריחות הטיגונים עולים מן הסירים

כבר בהגיעכם לרחובות אררט ואורח חיים, תוכלו להתרשם מהחנוכיות שבכניסות לחדרי המדרגות ולאלו הממוקמות על אדני החלונות. בהגיעכם לרחוב חב"ד ולקארדו שמתחתיו, תוכלו להיכנס לחצרות שלאורך הרחוב משני צדדיו ולחוות את האווירה במלוא עוצמתה - עשרות חנוכיות מוצבות בפתחי הבתים בתוך בתי חנוכיה מיוחדים. בתוך החצרות ובפתחי הבתים אפשר להרגיש את אווירת החג במלוא עוצמתה, להריח את ריחות הטיגונים העולים מן הסירים ואת ריח השמן שבו מדליקים את החנוכיות.

 

אם מיציתם את הסיור בצד הצפוני של הרובע היהודי, עיברו לצידו הדרומי. היכנסו לסמטת רחוב גלעד הצרה, היכן שהתקבצו תושבי הרובע לקראת כניעתם לכוחות המוסלמים בשנת 1948, בעת מלחמת העצמאות. המשיכו אל הסמטה הצרה שהופכת להיות בהמשך מקורה - שם תוכלו להתרשם מהדלקת הנרות, להקשיב לברכות הנאמרות עם הדלקתן - "להדליק נר של חנוכה..." "על הניסים ועל הנפלאות..." וביום הראשון של החג גם לברכת "שהחיינו וקיימנו".

 

המשיכו את סיורכם ליד בית הקברות היהודי שבתוך הרובע הנצור משנת 1948, והיכנסו לרחבת בתי מחסה. בין הסמטאות הצרות והמפותלות, תוכלו לראות מקבצי חנוכיות מיוחדות בפתחי הבתים. באחת הסמטאות ניתן לרדת מהעיר העליונה של ירושלים אל עבר אחת מהתצפיות המופלאות על רחבת הכותל המערבי - שם תוכלו לצפות ברחבה ובה מתפללים ומבקרים, ולראות את החנוכיה הגדולה הצמודה לאבני הכותל, חנוכיה שלצד קיר התמך המערבי של הר הבית. סיימו את הסיור בביקור ברחבת הכותל ואחריו חיזרו דרך סמטאות השוק אל רחבת שער יפו.


התרשמו מהחנוכיות על אדן החלון. חנוכיה עתיקה בי-ם (צילום: ערן גל-אור)

 

פרטים כלליים

איפה חונים: בחניון ממילא או חניון קרתא, החנייה בתשלום

אורך המסלול: כ- 3 ק"מ

כמה זמן: כ-5-4 שעות

מתי: בשמונת ערבי חג החנוכה, החל משעת אחר הצהריים ובמשך הערב

ציוד מומלץ: מצלמות להנצחת החוויות

 

  • בחג החנוכה, יקיים דוד גלאור סיורי חנוכיות בירושלים. הרשמה באתר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חפשו את החנוכיות בסמטאות. חנוכיה ברובע היהודי
קרדיט: ערן גלאור
שלל חנוכיות מיוחדות מחכות לכם
קרדיט: ערן גלאור
מומלצים