שתף קטע נבחר

"הממשלה מכרה את גיורי צה"ל לטובת ההקפאה"

ש"ס התנגדה - וההצבעה על החוק להכרה אוטומטית בגיורי צה"ל נדחתה בחודשיים. יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם, מאשים בשיחה עם ynet: "הליכוד והעבודה מוכרים את המתגיירים ואת חיילי צה"ל - למען ההקפאה"

ועדת שרים לחקיקה דחתה הבוקר (ב') את ההצבעה על הצעת החוק של חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) שלפיה הגיורים שנעשו בצה"ל יוכרו גם מבלי אישור הרב הראשי לישראל. הוועדה קיימה דיון בעניין, אולם ההכרעה על גורל החוק נדחתה בחודשיים, בשל התנגדות ש"ס. לטענת נציג המפלגה בוועדה, השר משולם נהרי, החוק מהווה הפרה בוטה של הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה המנוגדת להסכם הקואליציוני שנחתם עמה.

  

שרי "ישראל ביתנו" ביקשו לקיים בכל זאת את ההצבעה, אולם בש"ס התעקשו להפיל את החוק. יו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, המזוהה עם נושא הגיור, קבע כי הדיון יימשך במועד אחר. אפשר שהשר מקווה כי בחודשיים אלה בג"ץ יכריע בעתירה הדורשת מהמדינה להכיר בכל גיורי הצבא, וממילא תהפוך הצעת החוק ללא רלוונטית.

  

ח"כ דוד רותם, מיוזמי החוק, האשים בשיחה עם ynet כי חלק משרי הממשלה הם "צבועים", וטען כי כמה מהם, שהבטיחו לו כי יתמכו בהצעה, לא עשו כן. "הליכוד והעבודה מוכרים את המתגיירים ואת חיילי צה"ל משיקולים פוליטים", אמר, "כנראה שהרצון לעשות הקפאה זה העיקר". "רק לפני שבוע הבטיח לי שר הרווחה, בוז'י הרצוג כי הוא תומך בחוק, וכי יפעל לקידומו בוועדה", אמר רותם, "והיום אני שומע כי הוא ביחד עם שר המשפטים, נאמן, עשו יד אחת לדחיית הדיון. זו בושה גדולה לממשלת ישראל שמעדיפה שיקולים פוליטיים צרים, על פני מתן פתרון למען אלה ששירתו בצבא ועברו את תהליך הגיור הצה"לי, וצריכים כיום להתמודד עם הטלת ספק ביהדותם".

 

רותם טען כי אין מדובר בהפרה של הסטטוס-קוו אלא בתיקון שלו – וגם מטרה זו מופיעה בהסכם הקואליציוני של ש"ס. הוא הסביר כי עד למשבר האחרון בסוגיה הוכרו בוגרי הגיור הצבאי כיהודים באופן אוטומטי על ידי רשמי הנישואים, ורק בתקופה האחרונה החליטו כמה רבנים כי הם אינם סומכים על גיור זה. 

 

יוזם ההצעה אינו מסתפק בתשובת המדינה אתמול לבג"ץ ולפיה יוסמכו ארבעה רשמי נישואים ייחודיים עבור אזרחים שהתגיירו בצה"ל, משום ש"מחר יערערו על הרבנים עצמם". עוד אמר כי הוא מצפה שבג"ץ יקבע בעצמו כי אין כל צורך באישור הגיור, כפי שמציע החוק.

 

ב"נאמני תורה ועבודה" מתחו ביקורת על התנגדותה

של ש"ס להכרה אוטומטית בגיורי צה"ל: "השר נהרי פועל כנגד איסור התורה להונות גרים וכדאי שיעיין בפסקיו של הרב עובדיה יוסף. לאורך כל הדורות דגלו חכמי ספרד בשיטת בית הלל ונראה שש"ס הולכת ומתנתקת מן המסורת הספרדית והופכת לסניף של דגל התורה".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "הצעת החוק אינה פותרת את הבעיה, והיא אף גרועה ופסולה בהיותה חקיקה אנטי-דתית, אשר ראוי שכל שוחר דמוקרטיה וחופש דת יתנגד לה. הכנסת אינה צריכה ואינה רשאית לכפות על בתי הדין הרבניים ורבני הערים את פרשנותה לגיור. במקום זאת עליה לבטל את המונופול של הרבנות על הגיור ועל נישואין. עליה לקבוע שהחלטות הרבנות יחולו רק על מי שמקבל אותן מרצונו, והמדינה תכיר בגיורים ובנישואין של רבנים מכל זרמי היהדות, ובנישואין אזרחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ דוד רותם. מאשים
צילום: נועם מושקוביץ
השר נאמן. דחה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים