שתף קטע נבחר

אמון הציבור: מפעל הפיס מטעה בסיכויי הזכייה

הארגון פנה למפקח על ההגרלות במשרד האוצר: "מפעל הפיס עובר על החוק ומפרסם ביודעין מידע מטעה". לפי הארגון, סיכויי הזכייה במשחק "3 2 1 משולב" נמוכים מאלו המפורסמים באתר. מפעל הפיס: "נבדוק את העניין"

אמון הציבור טוען: מפעל הפיס מציג מצג שווא מתמשך בפרסום שלו בעניין סיכויי הזכייה במשחק "3 2 1 משולב". לפי תלונת צרכן לארגון - סיכויי הזכייה בפרסי המשחק נמוכים מאלו המפורסמים באתר הפיס.

 

משחק " 3 2 1" הוא משחק המדמה מכונת מזל בקזינו. ההגרלה נערכת באמצעות שלוש מכונות שונות, כשהמספר הראשון נקבע בהתאם לתוצאות ההגרלה של המכונה השמאלית, המספר השני נקבע בהתאם לתוצאות ההגרלה של המכונה האמצעית והמספר השלישי נקבע בהתאם לתוצאות ההגרלה של המכונה הימנית. המשחקים מתבקשים לבחור צירוף בן שלוש ספרות מתוך עשרת הספרות 0 עד 9.

 

"משחק 3 2 1 משולב" כולל טופס עם ארבע אפשרויות לחישוב גובה הפרס, אחת מהן היא ניחוש שלוש הספרות בסדר שונה. מפעל הפיס מצהיר באתר האינטרנט שלו כי סיכויי הזכייה במשחק תחת הקטגוריה "ניחוש שלושה מספרים לא לפי הסדר", הוא 1:200. אולם מניתוח סטטיסטי של הנתונים עולה לכאורה, כי ב-28% מהצירופים האפשריים סיכויי הזכייה נמוכים מן המפורסם.

 

לפי אמון הציבור, על פי הסכום המצטבר של זכיות בהגרלה, המתפרסם באתר מפעל הפיס, והנתונים שמסר הפיס בתשובתו לפניית ארגון אמון הציבור, עולה כי הפרסום המטעה לכאורה של מפעל הפיס מבטיח לציבור פרסים, (תועלת מצטברת מההגרלה) בשווי העולה בכ-600,000 שקל בשנה על עלות הפרסים (התועלת) בפועל: התועלת מהגרלה מבוטאת כאחוז מהתשלומים של כלל משתתפי ההגרלה החוזר אל הציבור בדמות פרסים ומפעל הפיס לכאורה טוען ל"שיעור החזר" גבוה מדי.

 

מפעל הפיס: אם אכן יש פגיעה נתקן את הכתוב באתר

בתגובה לפניית אמון הציבור, מפעל הפיס מסר לארגון תגובה רשמית לפיה סטטיסטיקאי החברה מאשר את הדברים, אולם הפרסום המטעה לכאורה שממנו נדרש מפעל הפיס לחדול לאלתר, ממשיך להופיע באתר מפעל הפיס.

 

ההגרלה הזאת, נערכת לא פחות משבעה ימים בשבוע, ולכן, מנהלת מוקד התלונות של הארגון, עו"ד הדס דגן, פנתה בדחיפות למפקח על הגרלות במשרד האוצר, כדי לכפות על מפעל הפיס לחדול מההטעיה לכאורה ולבדוק את כלל פרסומיו באשר להגרלות המתקיימות.

 

באמון הציבור ציינו כי "תלונה זו מתווספת לתלונות רבות נגד מפעל הפיס, חלקם עוסקים גם הם בפרסומים מטעים מצד החברה".

 

גלית אבישי, מנכ"לית ארגון אמון הציבור: "מפעל הפיס הינו גוף ציבורי הפועל כמונופול, ברשות המדינה, בתחום ההימורים. ככזה , הינו מחויב לרמת אמינות והגינות מוגברים. תמוהה ומדאיגה התעלמות החברה מאי הפסקת הפרסום המטעה ואנו מקווים שמשרד האוצר יאלץ את החברה להפסיק את ההטעיה לאלתר".

 

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "תשובת יועץ הסטטיסטיקה של מפעל הפיס כפי שנמסרה לאמון הציבור נלמדת על ידנו.

במידה ואכן יסתבר שזו הפרשנות הנכונה נעדכן את האינפורמציה באתר הפיס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מניתוח סטטיסטי עולה: לא תזכו
מומלצים