שתף קטע נבחר

חיים בסרט: על מצלמות אבטחה בבניין המשותף

השכנים החליטו לרשת את הלובי במצלמות אבטחה כדי להגן על הרכוש המשותף. אתם חשים שהפרטיות שלכם נפגעת ומרגישים לא נוח מתיעוד כל תנועה שלכם ושל חבריכם בבניין. האם זה חוקי? תלוי

הופתעתם לגלות כי לובי חדר המדרגות בבניין המשותף בו אתם מתגוררים מרושת במצלמות אבטחה, המתעדות כל תנועה שלכם ושל מבקריכם. האם זה חוקי, והאם לא מדובר בפגיעה בפרטיות?

 

הצבת מצלמה כזו עלולה להפר מספר חוקים המגנים על כבוד האדם וזכותו לפרטיות, לרבות חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, חוק הגנת הפרטיות וחוק האזנת סתר.

 

לפיכך, יש לוודא בשלב ראשון כי התכלית להצבת המצלמה ראויה ומטרתה להגן על אינטרסים קניינים של הדיירים כגון: פריצות, השחתת רכוש או כל פגיעה אחרת ברכוש המשותף.

 

כפי שציינתי בעבר, בעלי דירות ברכוש המשותף זכאים לעשות שימוש רגיל וסביר במקרקעין, ולכן דאגה לביטחונם של הדיירים או לרכוש מהווה שימוש סביר ברכוש המשותף.

 

לא במעלית

כדי להתקין מצלמה בבניין משותף יש לקבל החלטה כדין במסגרת אסיפת דיירים. אמנם חוק המקרקעין אינו מתייחס לרוב הנדרש בהחלטה מסוג זה, על מנת לא להיגרר למחלוקת אני ממליץ לקבל הסכמה של כלל הדיירים למהלך או לפחות לרוב מוחלט של הדיירים.

 

כאן המקום לציין כי כל דייר רשאי להשתמש ברכוש המשותף שימוש סביר, ויכול להציב מצלמה מעל דלת דירתו המצלמת את הכניסה לביתו בלבד גם ללא הסכמת בעלי הדירות, בתנאי שלא יפר את הכללים המפורטים בהמשך.

 

לאחר שהשתכנעתם כי אכן התכלית להתקנת המצלמות ראויה, וההחלטה התקבלה כדין במסגרת אסיפת הדיירים, יש לפעול על פי הכללים הבאים על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בפרטיות של העוברים ברכוש המשותף:

 

  • על המצלמות להיות מכוונות לאיזורים אשר אינם מהווים "רשות היחיד" אלא "רשות הרבים" - כלומר במקום שסביר להניח כי אנשים לא יתפסו בו בצנעתם. מעלית הבית, למשל, מהווה דוגמא למקום בו התקנת מצלמה עלולה לפגוע בצנעת הפרט.

  • שלטו את האיזורים המצולמים בבניין בשלטים בהם כתוב כי "במקום מותקנות מצלמות" על מנת להסיר כל חשש לאי ודאות.
  • הימנעו מהצבת מצלמת סתר, והקפידו על מצלמה גלויה.

  •  אל תתקינו מיקרופון או כל אמצעי שמע אחר, מאחר שהדבר עלול להיחשב כהפרת חוק האזנת סתר.

  •  התמונות המצולמות במצלמה לא יועברו לאף אחד מהדיירים, אלא ישמרו על מחשב המותקן באחד המחסנים ברכוש המשותף.

 

חלקו את עלות ההתקנה

הקפידו לכתוב נוהל ברור לצפייה בתמונות, על ידי ועד הבית. פעולה כזו תימנע טענה שהמצלמות משמשות למעקב אחר הדיירים והשימוש בתמונות יעשה אך ורק במקרים קיצוניים בהם נגרם נזק לרכוש.

 

את עלות ההתקנה ניתן לחלק בין כלל דיירי הבית מאחר שהתקנתה נועדה לשמירה על הרכוש המשותף ולשרת אינטרסים של כלל הדיירים.

 

לסיכום, הזכות להגן על רכוש אינה פוחתת מהזכות לפרטיות, ויש לדאוג לאזן בין השתיים.

 

התקנת מצלמות בבית משותף אפשרית בתנאי שתיעשה במידה שאינה עולה על הנדרש ולתכלית ראויה.

 

עורך דין אופיר מילר הינו שותף בכיר במשרד עורכי דין מילר ושות' . הכתבה אינה תחליף לייעוץ משפטי אלא כללית בלבד. בכל הליך משפטי או אחר מומלץ לפנות לעו"ד להתייעצות ולהמשך הטיפול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה בפרטיות?
צילום: עמית מגל
מומלצים