שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אקו"ם תובעת את תנובה על הפרת זכויות יוצרים
  לפי אקו"ם, תנובה השתמשה בשירותי חברת פרומרקט באירוע שיווקי להורים וילדים, במהלכו הושמעו שירים וחולקו עלונים ותקליטורים ללא תשלום תמלוגים. פרומרקט: "לסכסוך בינינו לבין אקו"ם אין קשר לתנובה"

  האם תנובה נתנה יד להפרת זכויות יוצרים? בתביעה שהגישה אקו"ם לבית-המשפט המחוזי בת"א, תובעת האגודה מתנובה ומחברת פרומרקט מיליון שקל, בשלב הראשון, על שימוש ביצירות מוגנות מבלי להסדיר רישיון עם אקו"ם, וללא תשלום תמלוגים.

   

   

  אקו"ם מבקשת מבית המשפט להוציא צו מניעה נגד פרומרקט, וכן לקבל פיצוי או השבת רווחים שהפיקו מהפרת זכויות היוצרים, או פיצוי סטטוטורי של 100 אלף שקל על כל הפרת זכויות היוצרים שלה.

   

  לפי כתב התביעה, שהגיש בשם אקו"ם עו"ד אהוד גבריאלי ממשרד זליגסון גבריאלי ושות', פרומרקט הפיקה אירוע שיווקי עבור תנובה שנקרא בתים ביער, תוך כדי הפרות של זכויות יוצרים. כיוון שתנובה היא בעלת האירוע, ולכן המעשים המפירים לכאורה, נעשו באישורה, בידיעתה ובאחריותה המלאה - גם היא נושאת באחריות להפרת זכויות היוצרים.

   

  חילקו תקליטור עם הרקדן האוטומטי ובובה זהבה

  האירוע, שהיה מעין פסטיבל להורים ולילדים, נערך במשך שלושה ימים בחול המועד סוכות, בין 31 במרס ל-2 באפריל. לפי אקו"ם, וכלל השמעה בפומבי של כ-13 יצירות מוגנות בזכויות יוצרים ביום הראשון לפסטיבל - במופעים חיים, באמצעם מכניים ובהפעלות לילדים והורים. בנוסף חילקו שם שירונים שפרסמו את תנובה, עם מלים לכ-16 שירים, וכן תקליטור שכולל 19 שירים כמו "מקהלה עליזה" של לאה נאור ונורית הירש, "בובה זהבה" של מרים ילן שטקליס ושמוליק קראוס, ו"הרקדן האוטומטי" של מירית שם אור וצביקה פיק.

   

  כל זאת בלי לשלם תמלוגים. בכתב התביעה נאמר כי בכך הפרו פרומרקט את חוק זכויות יוצרים בדרך של ביצוע בפומבי של יצירות מוגנות ללא רישיון, בדרך של העתקה של יצירות מוגנות ללא רישיון על גבי תקליטור ועשו עושר שלא במשפט, על חשבון אקו"ם. לפי אקו"ם, נגרמו לאגודה נזקים כבדים שקשה לה לאמדם.

   

  לפי כתב התביעה, פרומרקט פועלים לכאורה בשיטת מצליח: הם לא מדווחים לאקו"ם על שימוש ביצירות המוגנות בזכויות יוצרים, אבל אם אקו"ם תופסת אותם - הם משלמים. ועם זאת באירועים שונים לא שילמו, כולל האירוע המדובר, זאת למרות דרישות חוזרות ונשנות של אקו"ם. לא ברור האם תנובה ידעה על אי תשלום התמלוגים לכאורה לאקו"ם.

   

  תנובה מסרה בתגובה: "תנובה אינה צד בעניין האירוע הופק על-ידי פרומרקט והיא אחראית בנושא אקו"ם".

   

  יונתן סער, בעלי פרומרקט מסר בתגובה: "הנושא הינו סכסוך מסחרי בין מפיקי האירוע ובין אקו"ם, וכלל אינו מעניינה של תנובה.

   

  "פרומרקט משלמת כספים רבים בשנה לאקו"ם ואירועיה אינם מתנהלים בשיטת מצליח כטענת אקו"ם, בין היתר מאחר שאירועיה מפורסמים בכלי התקשורת בעוצמה גדולה ולא ניתן להתעלם או לא לדעת על קיומם.

   

  "בין אקו"ם ופרומרקט קיים ויכוח מסחרי באשר לגובה התשלומים בגין אירועים, ויכוח אשר אקו"ם מנהלת עם גופים רבים נוספים בבתי המשפט ומחוצה להם. כמו כל אחד מאירועי פרומרקט בעבר, בהווה ובעתיד, גם אירוע זה נשוא כתב התביעה יסתיים לבסוף בתשלום מלוא הזכויות, על פי אמות המידה הנהוגות ולא על פי דרישותיהם חסרות הביסוס של אקו"ם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים