שתף קטע נבחר

המחסור בחמאה נמשך: למה עדיין לא מייבאים?

גם אחרי שמשרד האוצר הסיר את המכס על ייבוא חמאה תעשייתית, המחלבות עדיין מציבות את הצרכנים בפני שוקת שבורה: אין חמאה. למה? כי החמסינים נמשכים ואף חברה לא הצליחה עדיין לייבא חמאה, בעיקר בגלל בעיות כשרות

שמתם לב שעדיין אין חמאה על המדפים? אז נכון שהחמסינים מסרבים להרפות גם מחודש נובמבר ולכן תפוקת החלב נמוכה, אבל מסתבר שלמרות שמשרד האוצר התיר לפני יותר משבועיים יבוא של חמאה גולמית, ללא מכס וללא הגבלת כמות עד סוף ינואר 2011 - אף אחת מהמחלבות, כולל יצרניות החמאה תנובה וטרה, לא ניצלה עדיין את ההיתר, ועל כן המחסור בחמאה נמשך.

 

 

התהייה לנוכח אי-הייבוא מתגברת, לנוכח העובדה שכבר ב-12 ביולי איפשר השר יבוא חמאה בפטור ממכס באריזות מעל 1 ק"ג, במסגרת מכסה של 400 טון. מדובר בהיתר לייבא חמאה תעשייתית שאמורה היתה להגיע למחלבות, ולשמש לייצור חמאה מסובסדת, כזו שמוכרות תנובה וטרה, שהמחיר שלה נמצא בפיקוח. שיעור המכס המוטל בדרך כלל על חמאה הוא 160%.

 

אז מדוע עתה, כשייבוא החמאה נדרש יותר מתמיד, נמלי ישראל לא מוצפים באריזות חמאה פטורות ממכס? הסיבה לכך היא שמדובר בתהליך ארוך שלבים. גורמים במכס מסרו ל-ynet כי ישנה היערכות של אחת המחלבות לייבוא חמאה, אולם מדובר בהתארגנות בתולית מאוד.

 

קשה למצוא יצרנים בחו"ל

"אף אחת מהמחלבות לא הצליחה עדיין להכניס חמאה מיובאת לארץ", אישרו ל-ynet במועצת החלב, "ואין לדעת מתי תגיע חמאה לארץ. פתחנו פתח לייבוא ללא מכס, שמאפשר לסוחרים בארץ להתחיל לפנות לשוקים הבינלאומיים ולמצוא יצרנים, אבל זה לא פשוט למצוא יצרנים בחו"ל שייצרו חמאה, ויארזו אותה עם לוגו של החברה הישראלית, בכשרות הנכונה והנדרשת, וישלחו אותה לארץ. אז למרות שתנובה וטרה עשו ניסיונות, נראה שאף אחת לא הצליחה עד כה. ייתכן שהן בשלב הדיונים, כי זה בכל זאת כדאי להן. וכיוון שזה כדאי, יתכן שגם יבואנים כמו ויליגר ינסו לייבא".

 

בינתיים, ברשתות השיווק ובמרכולים נמשך המחסור, בשופרסל מוסרים כי אין עדיין חמאה ארוזה, אך אפשר לרכוש חמאה במשקל במעדנייה. במחסני כמעט חינם אמרו ל-ynet כי לא ברור מתי יתחדש המלאי, ובבדיקות שערכנו במגה וברמי לוי נראה שחמאה היא מצרך הולך ונעלם.

 

לכן, זוהי שעתם היפה של יבואני החמאות מחו"ל שאינן בפיקוח - מי שניגש אל השוקת השבורה שהיא מדפי החמאה, מוצא שם חמאות תוצרת צרפת, הולנד ודנמרק במחירים הגבוהים פי 5 מחמאה שבפיקוח.

 

לפי מועצת החלב, בנובמבר, "כבר היינו צריכים לראות יותר חמאה רגילה על המדפים. במקביל לייבוא, זה היה אמור לקרות באופן טבעי, אבל זה לא קורה, כי בשל התמשכות החמסין, אין עלייה בתפוקת החלב. ברגע שמזג האוויר יתקרר, תפוקת החלב במחלבות תעלה באופן מיידי, ואז נתחיל לייבש חלב, הליך שמצד אחד מפיק אבקת חלב, ומצד שני חמאה. בדרך כלל בנובמבר, אנחנו בתנופת ייבוש גדולה, אבל מזג האוויר כיום הוא 10 מעלות מעל הממוצע לעונה".

  

משק החלב בארץ, שבדרך כלל מאופיין דווקא בעודפי חלב, סבל הקיץ מעומס חום כבד, שדילל את ייצור החלב. בד בבד, עלה הביקוש למוצרי חלב ב-5% ומשאבי החלב הופנו למוצרים שאינם חמאה, שדורשת זמן ייצור ארוך יותר. לפי מועצת החלב והמחלבות, המחסור בחלב מורגש בכל העולם ויש עלייה עולמית במחירי החמאה.  

  

מטרה נמסר בתגובה: "טרה מייצרת חלב מכל התוצרת המתקבלת ושולחת לשוק, המחסור נובע ממחסור בחלב גולמי לכלל השוק".

 

מתנובה נמסר: "המחסור בחמאה נובע עקב מחסור בשומן שמקורו מהחלב הגולמי. תנובה עושה מאמצים להשלים את הביקושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יש היתר, אין ייבוא
צילום: index open
מומלצים