שתף קטע נבחר

נתניהו לארה"ב: רוצה את הערבויות בכתב

האם רה"מ לא מאמין להבטחות של אובמה וקלינטון? נתניהו לא יבקש מהקבינט לאשר את ההבנות על חידוש ההקפאה, לפני שהאמריקנים יגישו לו ערבויות בכתב. בירושלים התעקשו שהסיבה היא "ההתנגדות הפלסטינית להישגי ישראל"

ראש הממשלה ישב יותר משבע שעות עם הילרי קלינטון, אבל נראה שהוא פשוט לא סומך על הסיכומים איתה. לפי גורם מדיני בירושלים, החלטה על ההקפאה השנייה מתעכבת בין היתר מכיוון ש"ראש הממשלה עומד על כך שישראל תקבל ערבויות בכתב שמשקפות את ההבנות שהועלו בשיחותיו עם מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, כפי שסוכם בין השניים בניו יורק".

 

רק כאשר יתקבל מסמך ערבויות זה יעלה אותו ראש הממשלה בפני הקבינט, אמר הגורם המדיני. בימים האחרונים אמר יו"ר ש"ס, אלי ישי, כי יסכים להימנע בהצבעה על ההקפאה בקבינט - ובכך לאפשר לראש הממשלה להעביר אותה - בתנאים מסוימים, שיכללו התחייבות אמריקנית כתובה.

 

בירושלים מתעקשים שמה שגורם להתמהמהות בגיבוש הנוסח המוסכם של הנייר האמריקני, הוא "ההתנגדות הפלסטינית להישגי ישראל הטמונים בהבנות אלה".

 

הגורם המדיני מנה את ההישגים שלדעתו טמונים בהבנות: "המשך בניה בירושלים גם בזמן ההקפאה; התחיבות אמריקנית לא לדרוש הארכה נוספת בהקפאה ביהודה ושומרון לאחר 90 יום; וטו אמריקני באו"ם לכל יוזמה מדינית עוקפת משא ומתן; והבהרה שלא יהיה מו"מ בנושאי הגבולות בנפרד מנושאי המהות הנוספים".

  

מי שבכל מקרה תגיש לנתניהו מסמך כתוב היא חברת הכנסת ציפי חוטובלי מהליכוד, שתמסור לו עצומת מחאה נגד הכוונה לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. "המכתב נועד להעביר מסר חד וברור לראש הממשלה - סיעת הליכוד מתנגדת למהלך הפסול של הארכת ההקפאה וקוראת לראש הממשלה לשמור על העקרונות אותם הוא עצמו הציע", הסבירה.

 

חוטובלי הוסיפה כי "אסור למכור אינטרסים לאומיים עבור כסף". ההערכה היא שגם השר יולי אדלשטיין וחברי הכנסת זאב אלקין, חיים כץ, מירי רגב, דני דנון ויריב לוין יחתמו על המכתב.

 

ברשות הפלסטינית, בינתיים, העדיפו להימנע מלהתייחס במישרין לפרטי ההטבות שאמורה ישראל לקבל מהאמריקנים בתמורה לחידוש הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

הממונה הפלסטיני על המשא-ומתן עם ישראל, סאיב עריקאת, הדגיש כי אנשיו טרם קיבלו לידיהם את פרטי העסקה מהאמריקנים, והאשים כי באמצעות הדלפות לכלי התקשורת, מנסה ישראל לגרור את הרשות להגיב על תוכן ההבנות עוד טרם הוסכם עליהן באופן רשמי.

 

עריקאת הדגיש כי אין בכוונת הפלסטינים להתפשר על אף אחת מהדרישות שהציבו. "השלום, מבחינתנו, לא כולל ויתור על שום זכות. הוא יהיה מבוסס על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 - נוסף על חזרת הפליטים ושחרור כל האסירים. ישראל צריכה לחשוב עשרות פעמים לפני שהיא בונה אסטרטגיה שדוגלת בהשארת המצב כפי שהוא. אנחנו לא נהיה שותפים למהלך כזה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו רוני סופר ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וקלינטון. שבע שעות, ואין סיכום
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ישי ונתניהו. אחד התנאים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים