שתף קטע נבחר

שר בכיר: סלע המחלוקת עם ארה"ב - הקפאה בי-ם

ישראל ממשיכה לנהל מו"מ עם האמריקנים בנוגע למסמך החתום שדורש נתניהו, הפלסטינים מתנגדים לכך שבמסמך יצוין במפורש שלא תהיה הקפאה בבירה. ראש הממשלה מחפש "פלפל ומלח" בהתחייבויות בכתב, ברק מיהר לחזור מפריז כשזיהה משבר

נתניהו שיגר מסרים ששידרו חוסר אמון בינו לבין ארצות הברית, וכעת מתברר הרקע לדרישה למכתב התחייבות. שר בכיר בממשלה טוען כי אחד מסלעי המחלוקת המרכזיים עם האמריקנים הוא התנגדות הפלסטינים לכך שבמסמך החתום שדורשת ישראל יהיה כתוב במפורש שלא תהיה הקפאה בירושלים.

 

עסקת ההקפאה - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בין ירושלים לוושינגטון מתנהלים מגעים קדחתניים כדי למצוא פתרון לסוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות, בעקבות התעקשות נתניהו על מסמך חתום. האמריקנים שיגרו טיוטה, וראש הממשלה סירב אמש (יום ג') להסכים לה. הוא דורש הבהרות וחידודים לנוסח אמריקני עמום יחסית.

 

בשבוע שעבר שכנעה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את נתניהו לחזור בו מהבטחותיו וללכת להקפאה נוספת - בתמורה לשורת הבטחות, בין היתר התחייבות שזו תהיה הקפאה אחרונה; שהיא לא תחול על ירושלים;

 ישראל תקבל 20 מטוסי F-35 בשווי 3 מיליארד דולר, ותזכה לערבויות ביטחוניות נוספות בעל הסדר קבע; וארה"ב תמנע צעדים פלסטיניים חד-צדדיים להקמת מדינה.

 

גורם ישראלי המעורה בפרטי המגעים אמרו אמש ל-ynet שהאמריקנים מבינים את הלחץ הפוליטי הגובר על נתניהו. בשל סירובו להביא את ההחלטה לאישור הקבינט בלי החידודים שדרש, בוושינגטון חוששים לפספס את הרכבת שאמורה להוביל לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. על רוב הסעיפים אין הסכמות, אבל הגורם הביע אופטימיות שבזמן הקרוב הצדדים יגיעו לפשרה. עדיין לא ברור אם הנושא יעלה בישיבת הקבינט הבוקר.

 

"הם בודקים מה המשמעות של הדברים שהם נותנים", הוא אמר. "ישראל דורשת דברים ברורים בכל הסעיפים, רוצה יותר פלפל ומלח. נתניהו רוצה ניסוחים מדויקים שמבהירים את כל הנושאים, ושיוכל לבוא עם זה לקבינט ולהגיד: זו החבילה".

 

"הפלסטינים מתעקשים לא לכתוב 'בלי הקפאה בירושלים'"

שר הביטחון, אהוד ברק, זיהה שמתפתח משבר, ומיהר לקצר אתמול את ביקורו בפריז. מי שניהל עבור נתניהו את המגעים המוקדמים עם ארה"ב בסוגיה, קיבל עדכונים מהארץ על ההתפתחויות והחליט לשוב כדי לקחת חלק בשיחות, הן בארץ והן מול וושינגטון. ראש הממשלה עירב במגעים מול הממשל גם שרים נוספים, והתייעץ עמם בימים האחרונים כדי לקדם את הנושא.


הר חומה. מסלעי המחלוקת (צילום: AP)

 

לפי ההערכות בירושלים, "למרות שזה נראה תקוע כרגע, בסוף נראה שהבעיות יפתרו. יש רצון לקדם את התהליך המדיני. לישראל חשוב שיהיה מסמך שיכלול את כל ההבנות שהושגו בין קלינטון לנתניהו בניו יורק ביום חמישי".

 

הפלסטינים סירבו אתמול להתייחס, ורק אמרו שטרם קיבלו את פרטי העסקה מהאמריקנים. ראש צוות המו"מ, סאיב עריקאת, האשים כי באמצעות הדלפות לכלי התקשורת, מנסה ישראל לגרור את הרשות להגיב על תוכן ההבנות עוד טרם הוסכם עליהן באופן רשמי.

 

הכל רק ספין?

בממשלה היה אמש מי שטען שוב ש"הכל הצגה וספין, הרי הכל נסגר כבר עם קלינטון". בהמשך נשמע עוד איתות מכיוון ראש הממשלה שרומז על תקיעות ומנסה לשדר עמדה נוקשה. "נתניהו עומד בתוקף על קבלת התנאים החיוניים לביטחון המדינה ולאינטרסים המדיניים שלה", טען גורם מדיני בכיר.

 

ומה אומרים בוושינגטון? "אני לא מתכוון להיכנס לפרטים איפה אנחנו עומדים", התעקש דובר מחלקת המדינה.

 "אני לא מתכוון לדווח על כל צעד מכאן. אנחנו מנסים לעודד את שני הצדדים לחזור לשיחות".

 

בתדריך לעיתונאים, הדובר פיליפ קראולי חזר על דברי מזכירת המדינה הילרי קלינטון משלשום לפיהם "המצב הקיים אינו מקובל. אנחנו רוצים להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן ואנחנו מאמינים שניתן להשיג הסכם בתוך 12 חודשים".

 

גם קלינטון וגם הנשיא ברק אובמה כבר בירכו את נתניהו על "הצעד החשוב", ונראה שלמרות הקשיים - ההקפאה השנייה אמנם תצא לפועל.

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וקלינטון. "המצב הקיים אינו מקובל"
צילום: רויטרס
אובמה. מחפש פתרון
צילום: AFP
מומלצים