שתף קטע נבחר

אולי הפעם? יקודם פרויקט דיור בר השגה בת"א

לאחר אינספור הבטחות הורה ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לקדם פרויקט לדיור בר השגה בשכונת יד אליהו, שיכלול 38 יחידות דיור בנות 3 ו-4 חדרים. הבנייה צפויה להסתיים בעוד כשנתיים. "דיור הוא צורך בסיסי של בן אדם", אמר

לאחר שורה של הבטחות דומות בעבר, הנחה ראש עיריית רון חולדאי לקדם הקמת פרויקט לדיור בר השגה ברחוב לוחמי גליפולי בשכונת יד אליהו.

 

 

הפרויקט, שישתרע של שטח של שני דונם ונמצא בבעלות עיריית תל־אביב-יפו בין הרחובות לוחמי גליפולי ומונאש בשכונת יד אליהו, יכלול מבנה אחד בעל 38 יחידות דיור בתמהיל מגוון של דירות בנות 3 ו-4 חדרים המיועדות ברובן להשכרה. במרכז המתחם תוקם גינה ציבורית שתשמש את דיירי הפרויקט.

 

העירייה תשווק את הקרקע לדיור בר השגה בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידה. הפרויקט יצא לדרך בעוד כ-6 חודשים ובנייתו צפויה להסתיים בעוד כשנתיים.

 

ההמלצות העקרוניות של הוועדה:

  •  הפרויקט מיועד בעיקר לעשירון השביעי. עשירונים נמוכים אמורים להיות מטופלים במסגרת דיור ציבור על ידי המדינה.
  •  שכר הדירה יהווה 25% מההכנסה הפנויה להשכרה ו-30% מההכנסה הפנויה לרכישה.
  •  הפרויקט יכלול בעיקר דירות להשכרה.
  • בקרקעות עירוניות המיועדות למגורים יוקצו עד 25% לדירות ברות השגה. בכל רחבי העיר -בשכירות. כל פרוייקט ייבדק תכנונית לגופו של עניין.
  • העירייה תבחן דרכים כגון קרנות או כל תקציב אחר לתמוך ביזמים שיסכימו לייצר דיור בר השגה בפרויקטים שלהם.
  • תכנית המתאר המקודמת בימים אלה תבחן את האפשרות בכל רחבי העיר להגדיל היצע של דירות ברות השגה.
  •  העירייה תקדם עידוד סטודנטים להתגורר בשכונות בדרום העיר ובמזרחה (לדוגמא נווה שאנן) באמצעות מתן מלגות לימודים.
  •  קרקעות של מנהל מקרקעי ישראל בדרום העיר יקודמו מול מינהל מקרקעי ישראל כדי לאפשר בנייתן של הדירות בפרויקטים אלה שהם בעצמם, דיור בר השגה, ויאפשר להגדיל באופן משמעותי את מאגר הדירות לעשירון השביעי.
  •  יוקם צוות להמשך טיפול ומעקב בנושא.

 קריטריון נוסף לזכאות שטרם הוסכם עליו הוא סוגיית יוצאי צבא. בנושא זה ייערכו דיונים בהמשך.

 

חולדאי: "בראש סדר העדיפויות העירוני"

עיריית תל אביב היא הרשות הראשונה שביצעה עבודה מקיפה בנושא,על ידי צוות מקצועי שלווה על ידי הועדה לדיור בר השגה בראשותו של חבר המועצה, ארנון גלעדי. עיקרי העבודה הוצגו בהנהלת העירייה בראשית השנה וכעת עוסקת העירייה ביישום והטמעת הנושא בתוכניות העבודה העירוניות.

 

במסגרת זו מקודם שילוב פרויקטים לדיור בר השגה בקרקעות עירוניות (כגון שוק העלייה וגני שפירא), וכן מוטמע הנושא בתב"עות המאושרות (צפון מערב העיר, מגדלי ארלוזורוב ועוד) בוועדה המקומית. צעדים נוספים בתחום נשקלים ויובאו לדיון והחלטה מסודרת במוסדות העירייה בהמשך.

 

ראש עיריית תל־אביב-יפו רון חולדאי מסר בתגובה כי "עיריית תל־אביב יפו הייתה הראשונה שהעמידה את נושא הדיור בר השגה בראש סדר העדיפויות העירוני ואני שמח שהפרויקט הראשון של דיור בר השגה בעיר יוצא לדרך".

 

לדבריו, "העירייה, כמו מדינת ישראל בעת הקמתה ובשנות ה-60 וה-70, מאמינה שדיור הוא צורך בסיסי של בן אדם ולכן היא פועלת, באמצעים העומדים לרשותה לממש זכות זו".

 

יו"ר האופוזיציה במועצת העיר וממקימי התארגנות "רנט קונטרול" (פיקוח על מחירי השכירות) יואב גולדרינג תקף את הודעת העירייה וכינה אותה "דיבורים כמו חול. ראש העירייה מתייחס לדיור בר השגה כתרגיל ביחסי ציבור. בתוכנית המתאר המתאר שמקדם חולדאי אין שום התייחסות לסוגייה, כי אם המשך הפיכתה של העיר לעשירים בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת הדמייה. גם גינה
הדמיה: משרד אדריכלים אסא יוסף
ארנון גלעדי
צילום: עופר עמרם
מומלצים