שתף קטע נבחר

י-ם לא במסמך ההקפאה, ש"ס מאיימת על נתניהו

ל-ynet נודע שהאמריקנים התחייבו בכתב לא לבקש עוד הקפאה, אבל קיימות אי הבנות בנושא המטוסים. בש"ס מתנים הימנעות בכך שנתניהו יתחייב בעצמו - ויודיע לאמריקנים - על מספר מדויק של יחידות דיור שייבנו בבירה. מאמצים לגבש פתרון הלילה ולאשר אותו מחר

ההקפאה בנקודת רתיחה: ל-ynet נודעו הערב (יום ד') פרטי ההסכם הכתוב המתגבש עם ארצות הברית, בתמורה להקפאה בת 90 ימים של הבנייה בהתנחלויות. בינתיים, ש"ס מציבה תנאים מפורשים לראש הממשלה בתמורה להימנעות בהצבעה בקבינט, והרוב שלו עדיין בסכנה.

 

  • במסמך כתוב במפורש שארה"ב לא תדרוש עוד הקפאה בנייה. אין זה אומר כמובן שהם מאשרים בנייה או תומכים בה, אבל בתום שלושת החודשים לא ידרשו הקפאה נוספת.
  • ירושלים אינה מוזכרת - אך מקומות אחרים מוזכרים, מכך מבינים בישראל שהאמריקנים לא מצפים להקפאה בירושלים.
  • בנושא העברת 20 מטוסי חמקן F-35 מעבר לסיוע הצבאי, קיימת מחלוקת. האמריקנים מנסים להתנות זאת בהסדר קבע, וישראל דורשת אותם ללא קשר.

 

מלשכתו של נתניהו נמסר כי: "ראש הממשלה מקווה לסיים בהקדם את המגעים עם הממשל האמריקני כדי להביא לפני הקבינט נייר הסכמות שישקף את ההבנות עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון.

 אם יגובש מסמך אמריקני על-פי עקרונות אלה, יהיה זה הסכם מצוין למדינת ישראל, וראש הממשלה יובילו בנחישות להחלטה חיובית בקבינט".

 

באשר לבנייה בבירה, נכתב כי "ירושלים נמצאת מחוץ לדיון בנושא זה. העמדה הישראלית הברורה לכל אורך הדרך היא שהבנייה בירושלים הייתה, הווה ותימשך ברציפות".

 

קלינטון עצמה סירבה הערב להתייחס באופן מפורש לדרישות שהציג נתניהו לקבל מוושינגטון הסכם כתוב במסמך על חידוש ההקפאה והתחייבות כי זו תהיה האחרונה שתידרש ישראל לבצע. "אני לא יכולה להיכנס לפרטים", אמרה מזכירת המדינה. "אנחנו עובדים באופן צמוד עם שני הצדדים, כדי ליצור תנאים שיאפשרו את חידוש המגעים".

 

מוקדם יותר פורסם לראשונה ב-ynet על פגישתם החשאית של נתניהו ואנשיו עם בכירי ש"ס. בש"ס מודים הערב כי הם לא דרשו שבמסמך האמריקני יהיה אישור לבנייה בבירה, שכן הם מודעים לכך שארה"ב אינה יכולה לתמוך בבנייה בירושלים.

 

עם זאת, כשנתניהו ניסה לשכנע אותם שיעניק אישור בנייה בירושלים, שלפו שרי ש"ס מסמכים עם מספרים, מועדים ומקומות. הם דרשו מראש הממשלה להציג בפני האמריקנים את הנתונים,

ולוודא כי הם מודעים לסיכום שיושג בין ש"ס ובין ראש הממשלה בנושא. נתניהו הבטיח להציג את הנתונים בפני ארה"ב, ולשוב עם תשובה.

 

דרישה נוספת של ש"ס היא ששר הביטחון, אהוד ברק, יתחייב לאשר בנייה ביהודה ושומרון מיד בתום ההקפאה. הם מלינים שמאז קמה הממשלה הזו, ברק לא חתם על אישורים כאלו.

 

מוקדם יותר אמרו גורמים בסביבתו של יו"ר ש"ס אלי ישי, ש"כרגע הנטייה היא יותר להצביע נגד מאשר להימנע". בכיר בש"ס אמר כי "מבחינתנו, נושא ירושלים קריטי, ויש מאמצים גדולים לטפל בנושא הזה". עם זאת, נעשים מאמצים גדולים לסיים את הפרשה הלילה, להוציא מסמך - ולכנס מחר את הקבינט לאישור סופי.

 

בתוך כך הלחץ מימין נמשך. 24 ראשי יישובים לשעבר בגוש קטיף פנו לנתניהו, בדרישה "לא לחזור על טעויות העבר". על רקע הסכם ההקפאה הנוספת, כתבו לנתניהו ראשי היישובים כי עליו "לעמוד איתן ולא להיחלש מול לחצים בינלאומיים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו זימן לשיחה חשאית
צילום: אוהד צויגנברג
נטייה להתנגד. ישי
צילום: צפריר אביוב
זומן לישיבה. אטיאס
צילום: ששון תירם
מומלצים