שתף קטע נבחר

חשיפה: רופאים ביצעו ניסויים באופן לא חוקי בבני אדם

ממצאים חמורים בחקירת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. על-פי הממצאים אורולוגים ביצעו ניסויים במאות מטופלים בניגוד לחוק ואף פרסמו את ממצאיהם בעיתונים מדעיים. במסגרת אחד הטיפולים, הוזרק סיליקון לאיבר מינם של מאות גברים - דבר שמותר אמנם על-פי משרד הבריאות, אולם בוצע כמחקר נטול אישור חוקי. בעקבות פניית ynet, החליט משרד הבריאות להמליץ על הגשת קובלנה משמעתית כנגד הרופאים, שדוחים את ממצאי החקירה

משרד הבריאות ממליץ להגיש קובלנה משמעתית כנגד שני רופאים המעורבים לכאורה בעריכת ניסויים רפואיים לא חוקייים בבני אדם. הקובלנות מוגשות באשמה של התנהגות בלתי הולמת רופא.

 

ההמלצה ניתנה על ידי נציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות, לאחר שאומצו על ידה ממצאי החקירה של שתי ועדות שהוקמו במטרה לחקור את הפרשה החמורה בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. ההחלטה אמורה להתקבל בכפוף לשימוע. יצויין כי הרופאים המעורבים בפרשה דוחים את כל ממצאי החקירה נגדם.

 

הפרשה, שנחשפת כאן לראשונה, התבררה בשנים האחרונות בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. דו"ח החקירה, מסמכיה הפנימיים וההתכתבויות השונות, שהגיעו לידי ynet, שופכים אור על אחת הפרשות הרפואיות החמורות שנחשפו בשנים האחרונות בתחום הניסויים בבני אדם בישראל, ומעלים שאלות קשות לגבי התנהלותם של כמה מהאורלוגים הבכירים בארץ.

 

לא קיבלו אישור לביצוע הניסויים

במוקד נמצאים טיפולים שנויים במחלוקת להרחבת איבר המין באמצעות הזרקת סיליקון, שנעשו בשנים האחרונות על ידי האורולוג ד"ר יעקב יעקבי במרפאה פרטית בשם "התאומים" ברמת גן ובמרפאות נוספות. הטיפולים נעשו ב-324 גברים, ששילמו עבורם אלפי שקלים. יש לציין כי אמנם הטיפולים נעשו באישור משרד הבריאות, אך כרגע נערכת בדיקה מחודשת בנושא. 

 

על פי ממצאי הבדיקה של הלשכה לאתיקה אותם טיפולים היו חלק ממחקר וניסוי רפואי שביצע ד"ר יעקבי, אותו הציג בכנס איגוד האורולוגים הישראלי ופרסם בכתב עת רפואי בחו"ל. הלשכה לאתיקה מצאה כי הוא עשה זאת תוך הפרה חמורה של כללי האתיקה הבסיסיים ושל הוראות החוק, המגדירות את חובת הרופאים בדרך עריכת ניסויים רפואיים. כך, למשל, נערך הניסוי מבלי שהתבקש או התקבל אישור "ועדת הלסינקי", כפי שמחייב החוק. בנוסף קובע החוק כי לא ניתן לגבות תשלום ממטופלים בהם מבוצע ניסוי רפואי; בפועל, כאמור, שילמו אותם מטופלים סכומי כסף גבוהים למרפאה.

 

אך יעקבי, מתברר, לא היה האורולוג היחיד שחטא בביצוע ניסויים רפואיים בבני אדם בניגוד לחוק. בעקבות התלונה נגדו, שנעשתה על ידי מספר אורולוגים בכירים, פנה גם הוא לאיגוד האורולוגים בהסתדרות הרפואית והתריע על ניסוי אחר שביצעו כמה מהאורולוגים שהתלוננו נגדו וטען כי גם הוא נעשה בניגוד לחוק. הבדיקה שהחלה בעקבות הפנייה העלתה גם היא ממצאים קשים על האופן שבו נערך ניסוי ומחקר רפואי בילדים במחלקה האורולוגית של אחד מבתי החולים הגדולים בארץ.

 

שמרו על הפרשה החמורה בסוד 

למרות הממצאים הקשים, שעברו כבר לפני כשנה להנהלת משרד הבריאות, לא ננקטו כל הליכים כנגד הרופאים המעורבים בפרשה עד לפניית ynet בנושא. בנוסף, במשרד מודעים מזה כחמש שנים לטיפול שמבצע ד"ר יעקבי בזריקות הסיליקון, טיפול המבוצע על ידו בלבד בארץ, אך למרות זאת

לא היה כל פיקוח או בקרה על הטיפול הייחודי.

 

כאמור, לאחרונה התקיימו דיונים במשרד הבריאות, בהם הוחלט להמליץ להגיש כנגד הרופאים את הקובלנות המשמעתיות. הקובלנות יוגשו בכפוף לשימוע שאמור להתקיים בפני פרופ' חיים הרשקו, נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות.

 

חשוב לציין כי במסגרת הדיונים אף כתב באוגוסט השנה עו"ד אייל חקו, מנציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות, להנהלת המשרד כי בלשכה לאתיקה נקבע כי הרופאים "הפרו את כללי האתיקה הבסיסיים של ניסויים בבני אדם". הוא אף ציין כי הלשכה לאתיקה ממליצה למשרד הבריאות לפרסם את עמדתו ביחס לשימוש בסיליקון לעיבוי הפין במסגרת הרפואה הפרטית והציבורית.

 

אולם עד עתה הצליחו במערכת הבריאות לשמור את הפרשה החמורה הרחק מעיני הציבור והיא נדונה רק בדיונים פנימיים של ההסתדרות הרפואית ובוועד איגוד האורולוגים, גוף המאגד את 200 הרופאים המומחים לתחום בארץ.

 

ד"ר יעקב יעקבי סירב להתייחס להחלטה להגיש נגדו קובלנה משמעתית ומסר כי מטרת פרסום המאמר "לא היתה פרסום עצמי כאחד שמעבה פינים (אלא), אחרי שהגעתי למספר מסוים וראיתי שאנשים מרוצים ובאים עוד, אמרתי שאפרסם כדי להראות שניתן לעשות את הטיפול בצורה זהירה יותר.

 

"מטרת המאמר היתה סיכום הניסיון שלי ולא חשבתי שאני צריך ועדת הלסינקי לאחר שכבר הצגתי את העבודה על עיבוי הפין בכנס איגוד האורולוגים וקבלתי מחיאות כפיים על הצגת העבודה. המטרה לא היתה מראש לעשות מחקר ולהציג את עצמי כחוקר גדול בעולם. לכן הועדה הראשונה בלשכה האתית טעתה טעויות גסות". 

 

ממרפאת "התאומים" נמסר בתגובה: "כל טיפולי הפלסטיקה והאסתטיקה המבוצעים על ידינו נעשים וימשיכו להיעשות אך ורק בפיקוח משרד הבריאות ובסטנדרטים רפואיים גבוהים. לא היינו מודעים או מעורבים בפעילויות הרופא בזמנו החופשי כפי שעולה לכאורה מהכתבה. כל רמיזה הקושרת את שם המרפאות עם פעילות רפואית שאינה חוקית הינה בגדר הוצאת לשון הרע, וכבעלי אישורים רשמיים ממשרד הבריאות על פעילויותינו, אנו שוקלים את המשך צעדנו בנדון". 

 

התחקיר המלא יתפרסם בערוץ הבריאות של ynet בסוף השבוע 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר יעקב יעקבי. לא קיבל אישור של ועדת הלסינקי
צילום: טל שחר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים