שתף קטע נבחר

פישר: מתמקדים בנדל"ן כדי למנוע משבר פיננסי

נגיד בנק ישראל אמר בכנס של המרכז הבינתחומי, כי עצירת מחירי הנדל"ן נועדה למנוע משבר במשק. לדבריו, "בישראל, כשמנהל בנק עושה הרבה כסף כולם כועסים עליו, ואילו בחור בן 25 שחושב על איזשהו רעיון ומתעשר ממנו בן לילה - זוכה להערכה. זה מראה איזו הערכה גדולה יש כאן ליזמות"

מנדל"ן תיפתח הרעה? כך משתמע מדברים שאמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הערב (ב') בכנס של המרכז הבינתחומי בהרצלייה. "אנחנו צריכים להיות זהירים ולוודא שלא יהיו לנו בעיות פיננסיות, ובגלל זה אנחנו מתמקדים בתחום הנדל"ן", אמר הנגיד.

 

פישר, שדיבר באנגלית, השתמש במילה focusing שמשמעותה גם להתמקד וגם לשים לב. פישר כמו שאר בכירי המשק בישראל, מרבה להתבטא לאחרונה בנוגע למחירי הנדל"ן. דבריו של פישר נאמרו בדיפלומטיות אופיינית, אך משמעותם היא שאם הממשלה או בנק ישראל לא יבצעו את המדיניות הנכונה - כלומר, לא יעצרו את עליית מחירי הנדל"ן ואת המשך הסתערות הקונים על הדירות - המשק עלול להיקלע למשבר.

 

מרבית דבריו של פישר הוקדשו לבירור התמודדותה המוצלחת של ישראל עם המשבר הכלכלי הגלובלי שבמידה רבה מיוחסת לפישר עצמו. לדברי פישר, "רכישת הדולרים החלה כאשר זיהינו את המשבר מתקרב. ועם זאת, לא היינו בטוחים שנסתדר כמו שהסתדרנו. הבנו את זה רק בדיעבד". פישר סיפק לשומעיו, ביניהם מזכ"ל ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, אנחל גוריה, מספר תובנות מעניינות על הכלכלה הישראלית.

 

לדברי פישר, "בישראל, כשמנהל בנק עושה הרבה כסף כולם כועסים עליו, ואילו בחור בן 25 שחושב על איזשהו רעיון ומתעשר ממנו בן לילה זוכה להערכה. לקח לי זמן להבין את זה, אבל זה מראה איזו הערכה גדולה יש כאן ליזמות וזה מראה את צורת החשיבה שעזרה לכלכלה הישראלית לשגשג".

 

למקרה שממשלת ישראל תמשיך לקחת לעצמה קרדיט על ההיחלצות מהמשבר ציין פישר: "הייתה לנו מדיניות תקציבית שהתגלתה בדיעבד כמוצלחת, בניגוד לממשלות אחרות לא הגדילו כאן את התקציב. אני לא בטוח שזה נעשה במתוכנן וההסבר לכך הוא פשוט שלא היה תקציב באותה תקופה, כי ממשלת אולמרט התחלפה ובשל הבחירות נאלצנו להמשיך להשתמש בתקציב של השנה הקודמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: אסף שילה ישראל סאן
מומלצים