שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: דין רודף למעורבים בפרשת ההונאה

בהתבטאות נדירה בחריפותה יצא מנהיג הזרם הליטאי נגד המעורבים בפרשת הונאת המיליונים בכוללים. למרות השימוש במושג ההלכתי החמור, אין הכוונה להתיר את דמם של העצורים

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, התבטא הערב (יום א') בחריפות נגד העצורים בפרשת ההונאה בכוללים באזור ירושלים, ואמר כי אם החשדות נגדם נכונים – חל עליהם דין רודף.

 

הוא הסביר כי העצורים החרדים גרמו במעשיהם לחילול השם, שעלול להתנקם ביהדות החרדית בארץ ובעולם - ויש להתייחס אליהם בחומרה.

 

 

מדובר בהתבטאות חריגה וקשה במיוחד, שבה משתמש המנהיג החרדי במושג הלכתי המחייב גזר דין מוות. עם זאת, ברור כי מדובר בהשאלת המושג כדי ללמד על חומרת המקרה ולא כדי להתיר את דמם של המעורבים.

 

"פס ייצור של זיוף"

על-פי ההערכה, המוסדות החרדיים זייפו תעודות זהות לצורך קבלת דמי תמיכה חודשיים ממשרד החינוך עבור תלמידים, שכעת מתברר שאינם לומדים כלל בישיבות.

 

שעות לאחר הפשיטה על מוסדות החינוך החרדיים אמרו במשטרה כי העמותות המפעילות את המוסדות פעלו כפס ייצור תעשייתי של ממש לזיוף ומרמה.

 

"המוסדות שעליהם פשטנו פעלו כמפעלים לכל דבר וייצרו באופן שיטתי תעודות זהות מזויפות, חלקם של תלמידים קיימים שלא למדו בישיבות והיתר של אנשים שכלל אינם קיימים", אמר סגן-ניצב חיים שמואלי, ראש הזרוע המבצעית ביחידה המרכזית ירושלים. "כל אלה נעשו כדי להגדיל את קבלת כספי הסיוע החודשיים שמשלמת המדינה. בבדיקה שערכנו, גילינו שרק חלק מזערי מהתלמידים שעליהם דיווחו הישיבות אכן למדו שם, הלכה למעשה".

 

במשטרה עצרו שישה בעלי תפקידים שונים בעמותות בחשד למעורבות במעשה. כמו כן, עוכבו לחקירה ארבעה אחרים. כעת נבדק לאן הועברו מיליוני השקלים שהוצאו במרמה מהמדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים