שתף קטע נבחר

חיפה - העיר עם הפוטנציאל העסקי הגדול בעולם

חשבתם שבירת העסקים של ישראל היא תל אביב? חשבו שוב: המגזין היוקרתי "מונקל" הכתיר את חיפה כיעד מספר אחד בו כדאי לחפש הזדמנויות עסקיות. יונה יהב: "מחמיא ומחייב"

המגזין היוקרתי הנחשב "מונקל" בחר בעיר חיפה כיעד מספר אחד שבו כדאי לחפש הזדמנויות עסקיות בשנת 2011. כחלק מפרויקט כלל עולמי, בחר המגזין מדינה אחת בעולם, עיר אחת, איזור אחד, שכונה אחת ורחוב אחד אותם הכתיר בתואר המבוקש.

 

עוד ברשימה: צ'ילה, ברלין ואיסטנבול אותם עקפה חיפה שנבחרה כעיר בעלת הפוטנציאל העסקי המבטיח ביותר בעולם לשנת 2011.

 

גיליון דצמבר ינואר של המגזין הוא גיליון מיוחד ומורחב לרגל השנה החדשה. לצורך הפרויקט הזמינו העורכים הראשיים של המגזין המלצות מעשרות כתבי המגזין ועורכיו בכל רחבי העולם, ובחרו מבין כולן את המועמדים המבטיחים והאטרקטיביים ביותר - על פי העניין שמעורר המקום, הפוטנציאל שגלום בו והפעולות שננקטות בפועל כדי להגשים את הפוטנציאל.

 

המגזין הכתיר את חיפה כאחד המעוזים הכי חשובים של האימפריה הבריטית בים התיכון עד למלחמת העולם השנייה, וכיום העיר השלושה בגודלה בישראל.


חיפה. לצפייה בכתבה במגזין "מונקל" לחצו כאן

 

ההגירה שלילית תיעצר?

לפי המגזין, העיר נמצאה במגמת ירידה מתמדת בעשורים האחרונים. למרות המיקום המרהיב שלה בין הרי הכרמל השופעים לים, נרשמה ב-15 השנים האחרונות הגירה שלילית. אפילו שני המוסדות האקדמיים הנחשבים בתחומה לא הצליחו לשנות את המגמה, והצעירים המשיכו לעבור לתל אביב.

 

"אלא שמאמץ ניכר להחיות את העיר מחדש מתחיל להראות את אותותיו – מהפיגומים והעגורנים ברחבי העיר, עד לחזיתות משופצות ובתי מזון חדשים ואלגנטיים", נכתב במגזין.

 

"העירייה הוציאה למעלה מ-350 מיליון דולר על כבישים ותשתיות, ומספר היתרי הבנייה עלה ב-83% בשנתיים האחרונות. על פי העירייה, 2009 הייתה השנה הראשונה בה נרשמה הגירה חיובית לעיר".

 

עוד נכתב כי "גורם חיוני בחידושה של העיר הוא מנהרת הכרמל, פרויקט בעלות של 400 מיליון דולר, שאמור להיפתח בסוף 2010. המנהרה, שאורכה שישה קילומטר, מחברת את החלק הדרום-מערבי של העיר עם זה הצפון-מזרחי, ומקצרת באופן דרמטי את הזמן הנצרך לחצות את העיר".

 

בזכות התשתיות

"האג'נדה הכללית של תוכנית חידוש העיר, היא לחבר אותה מחדש עם הנכס הכי גדול שלה, הים," אומר ראש העיר יונה יהב למגזין. ואכן, איזור המפרץ, ששימש למחסנים והפך לקרקע פורייה לפשע, נבנה עכשיו מחדש למטרות מגורים ומסחר.

 

בעקבות הזכייה אמר ראש עריית חיפה יונה יהב: "ההכרה בחיפה כ'עיר העתיד' מחמיאה ומחייבת כאחד. את השינוי באווירה העסקית התחלנו לפני כשבע שנים. שינינו מגמות והפכנו את העיר ידידותית ליזמים. פעלנו על פי תוכנית עבודה מסודרת".

 

לדבריו, "קבענו יעדים ברורים ובעזרת משאבי עתק ותקציבי פיתוח מהגדולים בארץ המסתכמים בלמעלה מ-500 מיליון שקל בשנה. השקנו שורה של מיזמי ענק שאת פירותיהם אנו קוצרים עתה במגוון רחב של תחומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונה יהב. קוצר את הפירות
צילום: שאול גולן
מומלצים