שתף קטע נבחר

הפצ"ר מנדלבליט: "דו"ח גולדסטון מעוות וקיצוני"

בשבוע שבו נחתמה פרשת הלוחמים שהורשעו ב"נוהל ילד" במבצע ברצועה, תקף בחריפות הפרקליט הצבאי הראשי את דו"ח האו"ם שהאשים את ישראל בפשעי מלחמה. הוא טען כי ממצאיו מתבססים על "הרכבה מאולצת של זכויות האדם"

כמה ימים אחרי שהמשפט שהתנהל נגד שני לוחמי גבעתי שהורשעו ב"נוהל ילד" במבצע "עופרת יצוקה" הסתיים בעונשי מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים, התייחס הערב (יום ד') הפרקליט הצבאי הראשי, אביחי מנדלבליט, לאירועי המבצע בעזה לפני כשנתיים. ההחלטה להעמיד לדין את החיילים גבתה ממנדלבליט מחיר אישי, כשבין היתר רוססו כתובות נאצה נגדו על גדר ביתו.

 

מנדלבליט תקף בחריפות את דו"ח גולדסטון, שהאשים את ישראל באחריות לפשעי מלחמה ברצועה במהלך הלחימה שם. "יש חיזוק מצד כל העולם לעמדה שלפיה במקום שמתרחש בו עימות מזוין קלאסי, ש'עופרת יצוקה' הוא דוגמה מובהקת לכך, אין מקום להכנסת משפט זכויות האדם אלא רק להחלת דיני העימות המזוין.

זאת בטח כשמדובר בשטח שאינו נתון לתפיסה לוחמתית של ישראל".

 

עוד בעניין ממצאי דו"ח ועדת החקירה של האו"ם, אמר מנדלבליט כי אלו מהווים "דוגמה בולטת, מעוותת וקיצונית ביותר לכפות פרשנות מעוותת של דיני הלחימה. הרכיבו עליהם בצורה מאולצת את זכויות האדם והסיטו את האיזון בין השיקולים ההומניטריים לשיקולים הביטחוניים. בכך הם עשו זאת לא רק על מדינת ישראל, אלא על העולם הרחב".

 

את הדברים אמר מנדלבליט בכנס שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

באירוע דיבר גם המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, שהתייחס למדיניות החיסולים ואמר כי "פעם, ארצות-הברית גינתה את ישראל על פעולות כאלה, אבל היום היא תומכת בהן בריש גלי.

העולם צועד לכיוון של תובנה שאפשר לשנות דברים במשפט הבינלאומי, ושאי אפשר להיאחז רק בתובנות של מלחמות העבר".

 

בכנס השתתפו גם סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, הפרופ' מרדכי קרמניצר, ונשיאת מועצת העיתונות ושופטת העליון בדימוס, דליה דורנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אביחי מנדלבליט. "חיזוק מכל העולם"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים