שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה: לא ניתן לבטל את גיורי צה"ל

שני שרים מש"ס התנגדו - אך הצעת החוק שקובעת כי הגיורים הצבאיים חוקיים ואין לבטלם עברה ברוב קולות - והיא תועבר לקריאה טרומית. השר מרגי שהתנגד: "החלטות הממשלה הנוכחית מעוררת געגועים לאולמרט"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (יום א') ברוב גדול את הצעת החוק של ח"כ דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הקובעת כי כל הגיורים שביצע הצבא חוקיים - ואיש לא יכול לבטלם. על-פי הצעת החוק, המהלך יהיה תקף כלפי כל מי שנמצא בהליך גיור בימים אלה - ובכל גיור עתידי.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב בין היתר כי "לאחרונה הוטל ספק בתוקפם של הגיורים בצה"ל, ללא כל סיבה, שכן גיורים

אלה נעשים כדת וכדין. על מנת למנוע כל ספק, ועל מנת להסיר עננה מעל ראשי המתגיירים בעבר והלומדים לצורך גיור עתה, מוצע בחוק זה לקבוע בצורה ברורה והחלטית, כי גיורים הנעשים או שנעשו בעבר בצה"ל, הינם גיורים כדת וכדין, וכי כל גופי המדינה יכירו בהם ולא יוטל בהם ספק".

 

להצעת החוק התנגדו שרי ש"ס, משולם נהרי ויעקב מרגי. נהרי אמר ל-ynet כי בכוונתו להגיש ערר נוסף על ההחלטה. הוא הוסיף כי יועציו המשפטיים אמרו שהדבר אפשרי, אף שכבר הגיש ערעור על עצם הדיון בישיבת ועדת השרים לפני כשבועיים. מרגי אמר כי "החלטות הממשלה הנוכחית מעוררות געגועים לממשלת אולמרט".

 

"הפרה בוטה של הסטטוס-קוו"

לפני כשבועיים דחתה ועדת השרים את ההצבעה על הצעת החוק. היא קיימה דיון בעניין, אך נציג נהרי אמר אז כי החוק מהווה הפרה בוטה של הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה, והדבר מנוגד להסכמים הקואליציוניים. הוחלט כי ההצעה תועלה שנית חודשיים לאחר מכן, אלא שערעור

שהוגש נגד הדחייה התקבל - וההצעה הועלתה שוב היום.

 

ההצעה עלתה לראשונה בוועדה בעקבות קריאה של גורמי גיור חרדים להקפיא את פעילות מערך הגיור הצבאי , לאחר שהוחלט ברבנות הראשית להקים ועדה שתבחן את תפקודו נוכח ספק שהתעורר בדבר מעמדם ההלכתי של המתגיירים.

 

בדיון בבג"ץ, שנערך לפני כחודשיים כחלק מעתירה הקוראת לחייב רבני ערים לרשום גרים לנישואים, אמרה נציגת המדינה כי הגיורים בצה"ל לא נערכו על-ידי דיינים מוסמכים, ולא אושרו ברבנות.

 

בהכנת בידיעה השתתפו קובי נחשוני ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים