שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  דגן לאמריקנים, חודשיים לפני: לא נפציץ בסוריה
  בפגישה עם יועצת הנשיא האמריקני לביטחון לאומי ביולי 2007, הבהיר ראש המוסד כי "לישראל אין שום כוונה לתקוף". בספטמבר יצאו המטוסים הישראלים לעבר הכור בדיר א-זור. "סוריה צפויה להגיב על כל תקרית קטנה", העריך אז. החשיפה הגדולה - סיקור מיוחד ב-ynet

  חודשיים בלבד לפני ההפצצה הישראלית בסוריה - שלפי מקורות זרים השמידה כור גרעיני - הצהיר בפני האמריקנים ראש המוסד, מאיר דגן, כי "לישראל אין שום כוונות לתקוף". דבריו של דגן נחשפו כחלק מההדלפה הגדולה בהיסטוריה, לאתר "ויקיליקס".

   

  סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

   

  בפגישה ביולי 2007 עם יועצת נשיא ארה"ב לביטחון לאומי, פרנסס פרגוס טאונסנד, ציין דגן כי סוריה מצפה לתקיפה בקיץ והעלתה את רמת הכוננות. לדבריו, אף שמבצע כזה לא נמצא בתכנון, סוריה צפויה להגיב על כל תקרית קטנה, מה שעלול להוביל במהירות להסלמה. לחצו למסמך המלא .


   

  דגן וטאונסנד דנו בפגישה בסנקציות שהוטלו על איראן, במתיחות הביטחונית מול סוריה ובאיסלאם הרדיקלי הצובר כוח בטורקיה. חרף הצהרותיו של ראש המוסד, בתחילת ספטמבר ישראל כזכור הפציצה - לפי פרסומים בעולם - את המתקן הגרעיני בדיר א-זור.

   

  עוד ציין דגן בפגישה בקיץ לפני שלוש שנים כי הברית האסטרטגית של דמשק עם טהרן וחיזבאללה לא השתנתה, ואסד סבור שהמדיניות הזו גם נכונה וגם מוצלחת. יש סברה, טען דגן, כי ניתן להפריד בין סוריה לאיראן וכי זה המפתח להחלשת חיזבאללה. אלא שההיפך הוא הנכון: "רק על-ידי אכיפת החלטות האו"ם על לבנון והגברת המאמצים לפירוק חיזבאללה יכולה הקהילה הבינלאומית להסיר את הדבק המחבר בין איראן לסוריה".

   

  לטענת דגן, "אכיפת החלטות אלו יוסיפו ללחצים על אסד, החושש כי יישפט על ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון, רפיק חרירי, יותר מכל דבר אחר. האיום הזה אף עלול להפחיד מספיק את הסורים כדי לדחוף אותם

  הרחק מאיראן, לעבר שותפה טבעית יותר כמו הליגה הערבית".

   

  אתר "ויקיליקס" החל אמש לחשוף מאות אלפי מסמכים שחיברו נציגי מחלקת המדינה האמריקנית במדינות שונות. בין היתר התגלה כי בארה"ב סברו שישראל מגזימה בהערכות על תוכנית הגרעין האיראנית, וכי ראש המוסד דגן האיץ באמריקנים להפיל את המשטר האיראני בסיוע הסטודנטים והמיעוטים האתניים במדינה.

   

  ממסמך אחר עולה כי במצרים רואים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כ"צ'ארמר" אשר לא מקיים הבטחות. בתכתובות אחרות כונה מחמוד אחמדינג'אד "היטלר", הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי "מלך בלי בגדים" וראש הממשלה הרוסי ולדימיר פוטין כ"זכר שולט". עוד התגלה כי דיפלומטים אמריקנים התבקשו על-ידי מזכירת המדינה לאסוף מידע על בכירים ומנהיגים זרים, כולל מספרי האשראי שלהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דגן. הזהיר מהסלמה, לפני התקיפה
  צילום: גיל יוחנן
  אזור המתקן שהופצץ
  צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
  מומלצים