שתף קטע נבחר

אחרי 8 שנים: ראש חדש למוסד - תמיר פרדו

תמיר פרדו יעמוד בראש סוכנות הביון, שאותה עזב לאחר שמאיר דגן סירב לתמוך במועמדותו לרשת אותו. ראש הממשלה נתניהו: "הוא האדם הנכון". גורמים במערכת הביטחון: הוא מלח הארץ, אחד האנשים האמיצים במוסד

עידן חדש במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בצהריים (יום ב') כי תמיר פרדו ימונה לראש המוסד, במקום מאיר דגן שיסיים בקרוב את תפקידו. "לפרדו ניסיון עשיר של עשרות שנים במוסד והוא האדם הנכון להנהיג את הארגון בשנים הקרובות", אמר נתניהו. דגן עוזב את המוסד לאחר 8 שנים בראש הארגון.

 

פרדו, בן 57, שימש שנים רבות בתפקידים בכירים במוסד, ובתפקידו האחרון שימש כסגן ראש המוסד. מינויו כפוף לאישור ועדת טירקל לבחינת מינויים בשירות הציבורי. ראש הממשלה ציין כי לפרדו ניסיון עשיר של עשרות שנים בארגון וכי הוא בטוח שמדובר באדם הנכון להצעיד את הארגון בתקופה הקרובה, לנוכח האתגרים המורכבים הצפויים למדינת ישראל.

 

בהזדמנות זו, ציין ראש הממשלה את הערכתו העמוקה לתרומתו הגדולה של ראש המוסד היוצא לביטחון ישראל. הוא אמר כי הוא בטוח שדגן ימשיך לתרום למדינת ישראל במשימות שונות. דגן משמש כראש המוסד מאז 2002 וכהונתו הוארכה כבר פעמיים.

 

"שכל ישר ואחריות"

גורמים במערכת הביטחון אמרו שפרדו הוא בוגר סיירת, "איש ישר מאוד ומרובע מאוד" ונחשב לאחד האנשים האמיצים במוסד, שהשתתף במבצעים נועזים ופיקד על יחידות מבצעיות. "הוא מלח הארץ", אמרו.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך את פרדו על המינוי. "אני מכיר את תמיר עשרות שנים, ממבצעים רבים שהיינו שותפים להם. מדובר באיש מקצוע בעל ניסיון מבצעי עשיר ביותר, שכל ישר ואחריות, שראוי ומתאים מאוד לתפקיד ראש המוסד". הוא ציין כי "חילופי הדורות בהנהגת גופי המודיעין והביצוע של המדינה הם סם חיים לשמירת איכות הפעולה והחתירה המתמדת להישגים גבוהים יותר".

 

פרדו עזב לפני כשנה את המוסד, לאחר שדגן הבהיר לו שיסרב לתמוך במועמדותו כשהוא עצמו יסיים את תפקידו. מועמדים אחרים לתפקיד היו ראש השב"כ יובל דיסקין, שיסיים את תפקידו בקרוב, וראש אגף המודיעין היוצא, האלוף עמוס ידלין. כמו כן, הוזכרו שמותיהם של האלופים גדי אייזנקוט ובני גנץ ושל חגי הדס, השליח המיוחד למגעים לשחרור גלעד שליט, שהודיע שאינו מעוניין בתפקיד.

 

שירת במוסד מאז 1980

פרדו הוא נשוי ואב לשניים, בן ובת, וסב לנכדה. את שירותו הצבאי עשה בסיירת מטכ"ל כקצין קשר. הוא בוגר אוניברסיטת תל-אביב במדע המדינה ובהיסטוריה.

 

במשך 30 שנה הוא שירת במוסד במגוון רחב של תפקידים באגפים המבצעיים, וכן בתחום הטכנולוגי. הוא גויס לשורות הארגון בשנת 1980 למסלול מבצעי,

והחל משנת 88' מילא תפקידי פיקוד באגפים השונים. ב-1998 מונה לראש אגף המבצעים במוסד, אותו מילא במשך ארבע שנים.

 

עם כניסתו של מאיר דגן לתפקיד ראש המוסד בשנת 2002, התמנה פרדו לסגנו עד לשנת 2006. בזמן מלחמת לבנון השנייה הוא הושאל למטה הכללי של צה"ל. בשנת 2007, חזר פרדו לבקשת ראש הממשלה וראש המוסד לתפקיד סגן ראש הארגון, אותו מילא עד יוני 2009.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר פרדו. "ניסיון מבצעי עשיר ביותר"
צילום: ערוץ 10
ראש הממשלה נתניהו
צילום: ירון ברנר
דגן. ראש המוסד מאז 2002
צילום: ירון ברנר
מומלצים