שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

נתניהו נחשף בוויקיליקס: תומך בחילופי שטחים

ראש הממשלה מצדד בעמדתו של שר החוץ ליברמן? במסמך מהשנה שעברה, זמן קצר לאחר שזכה בבחירות, נכתב כי נתניהו הביע בפני האמריקנים את תמיכתו בקונספט של חילופי שטחים ואמר כי הוא אינו רוצה לשלוט על עזה והגדה המערבית

ביום הראשון להדלפת הענק של ויקיליקס, הביט ראש הממשלה מהצד ונהנה לראות את המתקפה הכלל-עולמית על איראן. אבל על הדלפות היום השני הוא כנראה היה מוותר. לאחר שנחשף כי בעת שכיהן כראש האופוזיציה מתח ביקורת קשה על ניהול מלחמת לבנון השנייה של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, פורסם היום (ג') כי אחרי הבחירות האחרונות אמר נתניהו לאמריקנים כי הוא בעד הרעיון של חילופי שטחים.

 

לקריאת המסמך מפברואר 2009 

 

במסמך שנשלח ב-26 בפברואר 2009 משגרירות ארצות-הברית בתל-אביב על ידי חבר הקונגרס קרדין, הביע נתניהו תמיכה ברעיון של חילופי שטחים, במסגרת הסכם שלום. הוא הדגיש בפני האמריקנים כי הוא אינו רוצה לשלוט על עזה והגדה המערבית, אלא

 למנוע שיגורי רקטות מאותם שטחים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, תומך באופן מובהק ברעיון של חילופי שטחים, גם באזור המשולש. נתניהו הביע בעבר בשיחות סגורות תמיכה ברעיון של חילופי קרקעות, בעיקר כשמדובר על שטחים ליד רצועת עזה.

 

בפגישה, שנערכה כשבועיים לאחר הבחירות לכנסת, הציג נתניהו את רעיון "השלום הכלכלי". הוא אמר כי בדרך זו, "הפירמידה" תיבנה מלמטה למעלה - והדבר יחזק את הרשות הפלסטינית וגם יהווה אלטרנטיבה לאיסלאם הקיצוני. הוא הזהיר כי כשישראל יצאה מלבנון קם שם בסיס איראני - כמו שאירע לאחר ההתנתקות מרצועת עזה. הוא אמר כי דבר דומה עלול לקרות גם ביהודה ושומרון.

 

לדבריו, אם הרשות הפלסטינית תשנה את עמדתה ותהפוך לפרטנר יהיה אפשרי לפתוח איתה במשא ומתן על השטח, ההתנחלויות ואפילו בנוגע לריבונות הפלסטינית על השטח. הוא אמר כי לא יהיו שם בסיסי צבא או שדות תעופה. ראש הממשלה הודה כי יהיה קשה להגיע להסכמות על ירושלים והפליטים, לפני ששאר הנושאים ייפתרו. נתניהו אמר כי הוא מקווה שראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, יישאר בתפקידו - כי יש לשניהם "קו כלכלי" דומה.

 

הוא אמר כי הסכם עם הרשות הפלסטינית הוא אפשרי יותר מאשר עם סוריה, מפני שברמאללה רוצים להתרחק מאיראן, בעוד שדמשק מתקרבת לטהרן. נתניהו אמר כי אם ישראל תוותר על הגולן, נקבל מסוריה הבטחות שהיא לא תעמוד בהן.

 

בנוגע לבחירות, אמר נתניהו כי הוא מעדיף להקים ממשלת אחדות עם קדימה, אך הוא סירב לרוטציה בראשות הממשלה עם ציפי לבני. הוא גם ניתח את תוצאות הבחירות ואמר שקדימה לקחה קולות ממפלת העבודה והשמאל, אך לא מגוש הימין. הוא אמר כי אם תקום ממשלת אחדות, הוא ייתן לקדימה כמה תפקידים בכירים, אך לא פירט מהם.

 

אתמול נחשף בויקיליקס כי בזמן שכיהן כראש האופוזיציה מתח מנהיג הליכוד ביקורת קשה על ממשלת אולמרט לאחר מלחמת לבנון השנייה. הוא אמר לשגריר ארה"ב כי ישראל "טפטפה כוחות לכוונות" של חיזבאללה, כינה את קדימה "מפלגה מזויפת" ואמר ששמעון פרס הודה בפניו שתהליך אוסלו היה מבוסס על הנחה מוטעית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. שינוי עמדות?
צילום: ירון ברנר
מומלצים