שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

אסד: איראן לא תפציץ בגרעין, בגלל הפלסטינים

בשיחות עם סנאטורים אמריקנים ביקש נשיא סוריה לא לקשור בין הגרעין האיראני להסכם עם ישראל: "יותר מדי טבחים יקלקלו את הארוחה". הוא השווה את תהליך השלום לטיפול בסרטן וחשף כי השיחות הלא ישירות עם אולמרט היו יותר יעילות מהמשא ומתן הישיר בשנות התשעים

חוששים מתקיפה איראנית? אם שואלים את נשיא סוריה, אפשר להירגע: לפי אחד המסמכים שהודלפו לאתר "ויקיליקס", בשאר אסד מאמין שהרפובליקה האיסלאמית לא תתקוף בגרעין את ישראל, משום שאינה רוצה לפגוע בפלסטינים. למסמך המלא .

 

במברק שנשלח לוושינגטון משגרירות ארה"ב בדמשק, בעקבות פגישה שהתקיימה בין אסד לסנאטור האמריקני בנג'מין קארדין ב-18 בפברואר אשתקד, צוטט הנשיא הסורי כמי שאמר כי "איננו משוכנעים שאיראן מפתחת נשק גרעיני".

 

ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

עוד הוא אמר כי "איראן אינה יכולה להשתמש בנשק גרעיני כגורם מרתיע, משום שאיש אינו מאמין שהיא תשתמש בו נגד ישראל". לדבריו, תקיפה גרעינית איראנית נגד ישראל "תגרום למספר מאסיבי של נפגעים בצד הפלסטיני - אותם איראן אינה מעוניינת לסכן". 

 

שב ואמר כי התרשם כי תוכנית הגרעין של איראן נועדה למטרות שלום בלבד. "אין לנו כל הוכחות לכך", הודה, "איננו נמצאים באיראן - אולם הפיקוח הבינלאומי יבהיר הכל".

 

"העליונות הצבאית לא תעזור" 

בפגישה נוספת עם סנאטורים אמריקנים, שהתקיימה ב-30 בדצמבר 2009, השווה אסד את תהליך השלום עם ישראל לטיפול במחלת הסרטן. "גינויים והאשמות הדדיות יכולות להסב סיפוק עצמי, אבל הסרטן עדיין גדל, אלא אם הרופא מסוגל לטפל במחלה מהשורש", טען. למסמך המלא .

 

אסד התייחס גם למשא ומתן הבלתי ישיר שהתנהל עם ישראל בשנת 2008 בתיווך טורקיה, ואמר כי השיחות היו יעילות. הוא טען כי בשמונה חודשים של שיחות בלתי ישירות, השיגו הצדדים יותר ממה שהשיגו במשא ומתן הישיר בשנות התשעים. 

 

המסמכים חושפים גם את דעתו של נשיא סוריה על חמאס. באותו מפגש עם הסנאטורים האמריקנים אמר אסד כי חמאס הוא "אורח שלא הוזמן". לדבריו, מקורו של חמאס בתנועת "האחים המוסלמים" נגדה לחמה סוריה במהלך שנות השמונים. עם זאת, הוסיף אסד: "אם ברצוני להיות יעיל ופעיל, עליי ליצור מערכות קשרים עם כל הצדדים. חמאס הוא האחים המוסלמים, אך עלינו להתמודד עם מציאות קיומו".

 

אסד התייחס גם לחיזבאללה ואמר: "אין לו כוונה ספציפית לפגוע בישראל, למעט אבטחת גבולותיה של לבנון ומניעת איומים על ריבונות לבנון - דבר שישראל עושה מידי יום בחדירה למרחב האווירי שלה". לדברי נשיא סוריה, חיזבאללה הוא הארגון הפוליטי החזק ביותר בלבנון והוא נבחר בצורה דמוקרטית. "אם יהיה שלום באזור, 'הזוטות' הנוגעות לחיזבאללה ולחמאס ייעלמו. בואו נדבר על שלום, זוהי התמונה הגדולה, השלום יפתור הכל".

 

פיל לבן בחדר

ובחזרה לנושא התיווך הטורקי בערוץ הסורי. אסד אמר לסנאטורים כי על ארה"ב ואירופה לתמוך בתיווך הטורקי ולשכנע את ישראל שרק שלום יגן עליה. "עליונותה הצבאית", אמר אסד לסנאטורים האמריקנים, "לא תגן עליה מפני מתקפה נגד טילים וטכנולוגיות נוספות".

 

"מדוע, אם כך", שאל אחד הסנאטורים את אסד, "שסוריה וישראל לא יעברו למשא ומתן ישיר בתיווך

אמריקני, וסוריה תסייע בנושאים החשובים לארה"ב כמו חיזבאללה, חמאס והקשרים עם איראן"? אסד השיב כי חמאס וחיזבאללה יהיו חלק מהשלום, אבל אין לתבוע את הטיפול בהם כתנאי מקדים לשיחות.

 

על פי הדו"ח, לא יכלו הנוכחים האמריקנים בפגישה להתעלם מ"הפיל הלבן" שניצב במרכז השיחה. "כיצד ניתן להגיע להסכם שלום בין סוריה לישראל מבלי לפתור תחילה את סוגיית הגרעין האיראני"? נשאל הנשיא הסורי, שהשיב במטאפורה משלו: "יותר מדי טבחים יקלקלו את הארוחה. אל תקשרו בין שני הדברים". 

 

בנושא הגרעין האיראני אמר אסד כי הוא מאמין שלאיראן אין שאיפה לפתח נשק גרעיני, אולם הזהיר את ישראל כי "מתקפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן תיכשל ולא תביא לביטול התכנית ורק תגביר את הנחישות האיראנית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומחה לסרטן? הנשיא אסד
צילום: AFP
אחמדינג'אד. "לא יסכן את הפלסטינים"
צילום: AFP
מומלצים