שתף קטע נבחר

המחירים במרכז עולים - הפריפריה מתעוררת

המחירים הגבוהים בגוש דן הביאו לעלייה חדה בבניית פרויקטים וברכישת דירות בערים מרוחקות מתל אביב. הלהיטים: יבנה, יקנעם וחדרה

הפריפריה כבר לא מנמנמת: עלייה חדה בבניית פרויקטים חדשים וברכישת דירות. מחירי הדירות במרכז הארץ הפכו לבלתי אפשריים לזוגות ולמשפחות צעירות, וגרמו לפריחת הנדל"ן ביישובי הפריפריה.

 

 

ניתוח של נתוני הלמ"ס על התחלות בנייה ברחבי הארץ, מצביע על עלייה של עד 490% במספר הדירות שהוחל בבנייתן בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. לדוגמא, מינואר-ספטמבר הוחל בבנייתן של 586 יחידות חדשות בבאר-שבע, לעומת 99 יחידות בתקופה המקבילה אשתקד.

 

גם יבנה עלתה לכותרות בחודשים האחרונים בזכות השכונה הירוקה המוקמת בימים אלו. הפרסומים על מכירת מאות דירות תוך מספר שעות, באמצעות ארגון "חבר", רק הגבירו את ההתעניינות של הזוגות הצעירים בעיר.

 

מהנתונים עולה כי בינואר עד ספטמבר הוחל בבנייתן של 569 יחידות דיור. מדובר במספר עצום, לעומת 11 יחידות שהוקמו בעיר בתקופה המקבילה אשתקד, ו-25 יחידות שהוקמו בינואר-ספטמבר 2008.

 

גיא לוי, מנכ"ל משותף בחברת גיא ודורון לוי, הבונה ביבנה הירוקה: "העלייה הדרמטית נובעת מכך שב-2010 המינהל הוציא מכרזים על קרקעות רבות בעיר. כיום רוב הבנייה נעשית בשכונת יבנה הירוקה, שיש לה תב"ע שלא מביישת שכונות יוקרתיות בגוש דן".

 

בזכות כביש 6

עוד עולה מהנתונים, כי בחדרה חלה עלייה של כ-96% בהתחלות בנייה. בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה החלו בבנייתן של 336 יח"ד לעומת 171 ב-2009.

 

הפריחה הנדל"נית בפריפריה לא נעצרה במעגל השני מתל אביב. יקנעם, למשל, עלתה על מפת הנדל"ן בעיקר בשל כביש 6 שקירב לאזור המרכז. מספר התחלות הבנייה בין ינואר לספטמבר 2010 עמד על 321 יחידות דיור, עלייה של כ-214%.

 

עד לפני מספר שנים הוקמו ביקנעם דירות יחידות בכל שנה. לשם השוואה, ברמת גן הוחל השנה בבניית 336 יחידות דיור, נתון כמעט זהה ליקנעם.

 

עופר שגיב, מנכ"ל מי טל הנדסה וייזום, הבונה בשכונת הגגות הירוקים ביקנעם: "בשנה האחרונה יקנעם עוברת תנופת פיתוח וצמיחה נדל"נית. אנחנו מבחינים בביקושים גוברים דווקא מצד משפרי דיור מאזור המרכז. ביקנעם אפשר להשיג, למשל, בית פרטי בן 5 חדרים במחיר של 1.4 מיליון שקל. במחיר כזה הם יכולים להשיג לא יותר מדירת 4 חדרים ממוצעת במרכז הארץ".

 

גם במכירת דירות חדשות עברו חדרה ויקנעם ערים כמו בת-ים, הרצליה וחיפה, והן מאיימות לעבור את קריית אונו וגבעתיים. אשקלון למשל מדורגת במקום השני בטבלת הדירות החדשות, אחרי פתח תקווה, עם מכירות של 648 דירות חדשות. אשדוד במקום השמיני עם 408 יח"ד חדשות, הרבה יותר מראשון לציון (390) ומחולון (255).

 

ומה היה השינוי במחירי הדירות בחודש אוקטובר?

תל-אביב

מחירי הדירות ללא שינוי באוקטובר. מרבית העסקאות מבוצעות על ידי תושבי העיר, להם דירות בבעלות. הם מוכרים ורוכשים דירות ברחבי העיר, משפרים דיור ולעיתים קרובות נשארים באותה שכונה. לעומת זאת, מספר הדירות שנרכשות לצורכי השקעה נמוך במיוחד.

 

בשכונות מסוימות, כמו פלורנטין למשל, עלו המחירים המבוקשים בחודשים האחרונים בכ-20%-15% ללא סגירת עסקאות. בתל ברוך צפון, ברמת אביב ג' ובמשתלה לא עלו המחירים מזה שלושה חודשים.

 

פתח תקווה

מחירי הדירות ירדו באוקטובר ב1%- בממוצע, אבל אל תתנו לנתון הזה להטעות אתכם: יש ביקוש מאסיבי לדירות בעיר. הבעיה שהביקוש בהחלט מתמקד בשכונות ובדירות החדשות, ולדירות הישנות אין קונה, מה שמשפיע על המדד הכללי.

 

ראשון לציון

בעיר היין יש המון ניגודים, וניתן לרכוש מציאות בשפע. כמו בפתח תקווה, גם בראשון לציון יש היצע ענק של דירות ישנות מיד שנייה, במחירים מאוד אטרקטיביים. בפחות ממיליון שקל ניתן לרכוש דירות בנות 4 חדרים ישנות וגדולות של פעם. הבעיה: אין קונים, כולם רוצים רק את החדישות. הדירות הישנות נמכרות בפחות מ-5% מהשווי. בדירות חדשות, בפרט ליד הים, נרשמו עליות של עד 3%.

 

חולון

החודש חלה ירידה של 1% בממוצע. שוק הנדל"ן בחולון שקט יחסית. אפילו בשכונת ח' 300, המחירים יציבים מזה מספר חודשים אחרי עליות חדות. דירות רבות מוצעות למכירה כבר 5-4 חודשים במחירים סבירים, ועדיין לא נרכשו. המחירים בשכונות כמו קריית איילון ואגרובנק אינם יורדים, אבל מי שמעוניין למכור דירה בקריית בן-גוריון, בקריית שרת או בנאות יהודית, מתפשר.

 

לוד

מעשי הרצח לא פגע בשוק הנדל"ן של לוד, ובחודש האחרון חלה עלייה של 5% בממוצע במחירים. אחרי שנים של צלילה הביקושים גואים וגם המחירים. בשנה האחרונה עלו המחירים בכ-50% על פרויקטים חדשים שמתוכננים בעיר מסתערים מאות משפרי דיור מקומיים. מצד שני, לוד סובלת מהגירה שלילית.

 

מודיעין

לא נרשם שינוי חודשי במחירים. מודיעין הופכת לעיר ככל הערים, עם שוק שעובד על מי מנוחות. יש היצע גדול של דירות יד שנייה ומבקשי מחירים סבירים מצליחים למכור. משפרי דיור מקומיים וקצת זוגות צעירים בעיקר מהמרכז ומהשפלה ממלאים את משבצת הקונים.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנופת בנייה. יקנעם
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים