שתף קטע נבחר

העולם מתגייס למאבק בשריפה: גם מצרים תסייע

מעל 20 מטוסים ומסוקים מיותר מ-10 מדינות שונות יגיעו החל מהלילה לישראל, במטרה לעזור בהתמודדות מול האש. חיל האוויר רכש חומרי כיבוי מצרפת ונערך לטיסה למצרים

גם השכנה מדרום מצטרפת למאמץ הכלל-עולמי לעצור את האש. עד לפני פחות מ-24 שעות עוד עלה חשש שמסמכי ויקיליקס יביאו להידרדרות ביחסים עם מצרים וטורקיה, אבל בינתיים הכל נשכח. שתי המדינות הודיעו אמש (ה') כי הן ישלחו מטוסי כיבוי לארץ, במטרה לעזור לישראל להתמודד עם שריפת הענק בכרמל, בה נספו 36 צוערים משירות בתי הסוהר, שני קציני משטרה, נער שהתנדב בשירות הכבאות ואדם נוסף.

 

 

אחרי טורקיה, גם המצרים נרתמו למאמצי כיבוי השריפה בכרמל וישלחו מטוסי כיבוי. יוון תשלח ארבעה מסוקים ומטוס הרקולס, מרוסיה ומבריטניה יגיעו שלושה מטוסים, טורקיה, קרואטיה, צרפת, אזרבייג'אן וספרד ישלחו שני מטוסים כל אחד, ומסוק בודד יגיע הן מקפריסין והן מרומניה. ירדן ובולגריה מוכנות אף הן לשלוח צוותי כיבוי, וגם איטליה הודיעה כי הוא מעוניינת לסייע. עוזי ראש, ראש המועצה לביטחון לאומי, מתאם את המגעים מול העולם, ביחד עם משרד החוץ.

 

המטוסים והמסוקים מכל המדינות שנרתמו לעזרת ישראל יחלו להגיע כבר בשעות הבוקר המוקדמות - חלקם לבן-גוריון, וחלקם ישירות לצפון, לבסיס רמת דוד - שם נערכים לקליטת כעשרה מטוסים. מטוסי חיל האוויר נערכים אף הם ליציאה לחו"ל, ובכלל זה למצרים - לאור האפשרות כי היא תספק לישראל חומרים לכיבוי שריפות. 

 

בצה"ל הוחלט כבר לפני כעשור שלא לחדש את יכולת כיבוי האש באמצעות מסוקים, בעקבות הנזק שנגרם לכלי הטיס, ולכן אינם יכולים לקחת חלק פעיל בכיבוי.

 

שני מטוסי הרקולס יטוסו לצרפת - ויביאו חומרי כיבוי

משרד הביטחון איתר חברה בצרפת, שתספק בתוך שעות כ-60 טון חומרי כיבוי עבור מערך הכבאות, במטרה לסייע בכיבוי. שר הביטחון אהוד ברק שוחח אמש עם מקביליו בצרפת, איטליה ויוון, וביקש מהם סיוע הן בחומרי כיבוי והן במטוסים ייעודים למטרה זו. אגף המבצעים של משרד הביטחון ביצע באופן מיידי את העסקה, ועוד הלילה צפוי חיל האוויר להוציא שני מטוסי הרקולס לצרפת, כדי להביא במהירות את המשלוח לישראל.

 

ynet

 

במקביל, פנה משרד הביטחון למפעל בראש פינה המייצר חומרים מעכבי בעירה, בבקשה כי יפעל באופן נמרץ הלילה כדי לייצר כמות גדולה של חומר מסוג זה. סוכם כי עד הבוקר יספק המפעל כ-20 טון מאותו סוג. 

 

בנוסף, ייצא גם מטוס אל על לצרפת - במטרה להביא ממרסיי חומרי כיבוי. כימיקלים לישראל, מהיצואניות הגדולות בעולם של חומרי כיבוי, העמידה לרשות הכבאים בישראל את מחסני החברה בארץ ובצרפת, כדי לסייע במאבק המתמשך נגד האש המשתוללת.

 

"תנו לי שעתיים, ואני מכבה את השריפה"

אבי אליישר, הבעלים של חברת "פליים-אאוט", טוען כי לו יש דרך ייחודית לכבות

את דליקת הענק. ''במקום הטענות כי אין מספיק חומר בישראל לכיבוי השריפה, שיתנו לי שעתיים ואני מכבה אותה. במקום לחכות לחומר לכיבוי מחו"ל אצלי יש מספיק חומר לכבות את השריפה", אומר אליישר, שטוען כי פיתח חומר מיוחד המכבה שריפות במהירות.

 

לדברי אליישר, מדינות בעולם משתמשות בחומר הכיבוי שפיתח, אך בישראל הוא נתקל בחומות הביורוקרטיה. "הצעתי את החומר לפני חודשים לכיבוי אש, אך עד כה לא קיבלתי מהם תשובה. החומר שפיתחתי יכול היה לכבות כבר מזמן את השריפה בכרמל ולמנוע אסון. גם מכון התקנים ביצע בדיקות של החומר שלי ונוכח לדעת שהוא יעיל לכיבוי שריפות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם מהאוויר לא מצליחים לכבות את האש
צילום: AFP
השריפה משתוללת גם הלילה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים