שתף קטע נבחר

נתניהו לאשת הפצוע: "אנו משתאים מול גבורתו"

ראש הממשלה סייר בבית החולים רמב"ם, שם מאושפזים ארבעה פצועים, וחיזק את ידי הנפגעים ומשפחותיהם. "הוא נכנס ממש אל תוך האש והוא גיבור", אמר לרעייתו של הכבאי שנפגע, ואיחל להם "רק נחת ורק טוב"

בעוד שכוחות החירום ממשיכים במאמצים להשתלט על השריפה הקטלנית בכרמל, הגיע היום (ו') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבית החולים רמב"ם בחיפה כדי לתמוך בנפגעים ולחזק את ידי משפחותיהם. הוא סייר בין החדרים ושוחח עם רביב הופמן, כבאי שנפגע בדליקה קל עד בינוני משאיפת עשן.

 

"הגענו עם אוטו בן 18 שנה שלא 'אהב' את העליות בדרך", הוא אמר לראש הממשלה. "ברגע שהבנו את כמות הלהבות, התחלנו לפנות אנשים". הופמן סיפר עוד כי היה צריך להיות עכשיו בפסטיגל עם הילדים, "ותראה איפה אני נמצא?". "זה הפסטיגל האמיתי", ענה לו נתניהו, ונפרד ממנו באמרו: "אני שמח שאתה בריא, תשמור על עצמך".

  

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

ראש הממשלה שוחח גם עם אשתו של הופמן ואמר: "התחזית היא שהוא יחזיק מעמד ואפילו יוכל לצאת מזה, אבל רציתי להגיד לך, רעייתו, שאנחנו משתאים אל מול הגבורה שלו. הוא נכנס ממש אל תוך האש ואנחנו יודעים איזה מחיר את משלמת והוא גיבור. אמרתי לאמא שלו - בשבילך הוא ילד טוב, אבל הוא גיבור והוא גבר אמיץ מאוד. אני בטוח שתוכלו ליהנות ביחד מהבת ושיהיה לכם רק נחת ורק טוב".

 

הופמן, בן 37, יצא בצהריים של אתמול לסייע במאמצים להשתלט על הלהבות בכרמל מעירו, כפר סבא. "ניסינו לעלות לכיוון כלא דמון, אבל נתקלנו בגלי אש גבוהים. זה נראה כמו צונאמי: הלהבות השתוללו בעוצמה עד לגובה 20-30 מטרים וכילו כל מה שעבר מולן".


נתניהו והכבאי הופמן בבית החולים. "פסטיגל" כואב (צילום: חגי אהרון)

 

הוא שיחזר את המראות הקשים שבהם חזה כשהגיע לבית אורן. "הקיבוץ נשרף תוך שתי שניות. רכבים פרטיים עלו באש רק מגל החום הראשוני שהגיע. היינו שם עם כמויות מים די מצומצמות ועם ציוד שלא הספיק לנו. הדבר היחיד שהיה בכמות הנדרש הוא ציוד המגן שלנו - המסכות והחליפות. כשהגענו לבית אורן, כל הדרך לשם הייתה ירוקה, אבל כשירדנו הנוף היה מפויח לגמרי".

 

הוא הוסיף ומחה על אמצעי הכיבוי המיושנים שעמם נאלצים הוא וחבריו במכבי האש להתמודד. "רוב הכבאיות שם הן בנות 18 שנים בממוצע. עם זה, אי אפשר לכבות שריפה בקנה מידה כזה. אני מודה שלא האמנתי עד כמה מדובר באירוע רחב מימדים. ניסינו לעשות כל מה שיכולנו, אבל באיזשהו שלב התחלתי להרגיש לא טוב וביקשתי עזרה מאיש מד"א. פתאום איבדתי את ההכרה".

 

כעבור זמן קצר, פונה הופמן לבית החולים. בדרך הוא חזה בשרידי האוטובוס החרוך שבו נסעו אנשי שב"ס שנספו בשריפה. "זה אחד הדברים שאני לא אשכח כל החיים שלי", הוא סיפר בזעזוע. "היה לי ברור שלמי שהיה בפנים אל היה סיכום לצאת בגלל גל האש העצום ששף את האוטובוס. מאז אני חושב כל הזמן על שני הילדים הקטנים שלי ואשתי. קרה לי נס שנשארתי בחיים".

 

נתניהו: "המשימה - להביא נפח מטוסים"

נתניהו שיבח את תפקוד הצוות הרפואי ברמב"ם, והודה שוב למדינות האזור שהגישו סיוע. "שמענו וראינו את המטוסים היוונים נכנסים לתוך האש והעשן ומורידים מטעני מים. אני מאוד מאוד מעריך את ההתגייסות של מדינות רבות".


ראש הממשלה ברמב"ם. "עם ישראל במיטבו" (צילום: שי וקנין)

 

נתניהו סיפר עוד כי שוחח עם ראש ממשלת רוסיה פוטין לפני שהמריא לחיפה, ולדבריו המטוסים הגדולים שנשלחו מרוסיה אמורים להגיע אחר הצהריים. "הבעתי את תודתי והערכתי על העזרה הגדולה הזו, ואמרתי לו שהייתי שמח גם לקבל את הייעוץ המקצועי שלהם לטפל בנושאים האלה, כיוון שרוסיה חוותה יותר שריפות ענק", הוסיף ראש הממשלה. "הוא אמר שמיד ידבר עם השר הממונה בנושא הזה ושהוא יעביר את המידע.

 

לדברי נתניהו, ההתגייסות העולמית הינה יוצאת דופן. "הנכונות צריכה להביא נחת ברגע קשה זה, משום שיש כאן אהדה והזדהות עם ישראל בהיקפים בלתי רגילים. יש כאן צעד מבורך מאוד שאני יודע שהחליט עליו ראש ממשלת תורכיה. אני מאוד מעריך את ההתגייסות הזו בשעת משבר הומניטרי. אנחנו נמצא את הדרך לבטא את ההערכה הזאת", הבטיח ראש הממשלה.

 

"הרושם שלי מכל הדיווחים והאינפורמציה שאני מקבל וגם התצפית הזו, הוא שיש לנו משימה אחת גדולה והיא להביא נפח של מטוסים, מכבי שריפות כדי להטיל אל תוך האש הגדולה הזאת", אמר בהמשך לעיתונאים. "אתם יכולים להתרשם מעוצמת האש מהיקפה ועד כמה קשה באמצעים רגילים לעצור אותה. לכן צו השעה זה להביא עוד מטוסים. שוחחתי עכשיו עם הנשיא ארדואן. הוא ביטא את תנחומיי טורקיה ואת תנחומיו האישיים ל-41 המשפחות של הנפגעים, וביטא את הנכונות של תורכיה לעזור. אמרתי לו שאנחנו מאוד מעריכים את ההתגייסות הזאת בעת הזאת, ואני בטוח שהדבר הזה יהיה פתח לשיפור היחסים בין שתי המדינות.

 

ynet

 

 

"אנחנו בקשר עם ממשלות אחרות, מדינות אחרות", הוסיף ראש הממשלה. "היקף הבעיה הוא גדול ולכן הפעולה צריכה להיות גדולה מאוד. מהביקור בחיפה בבית החולים ומדיווחים אחרים על פעולות גבורה, אני חושב שההתגייסות וההקרבה משקפות רוח פנימית גדולה בעם בישראל. דיברתי עכשיו עם הנשיא פרס, שאמר כי יש כאן עם שעומד וסיוע הדדי וערבות הדדית בהיקף שבאמת אנחנו רואים שעם ישראל במיטבו".

 

נתניהו הגיע לחיפה בטיסה היישר מכינוס מיוחד של חברי הקבינט שערך בקריה בתל-אביב. בישיבה הודה נתניהו למנהיגי העולם על שליחת מטוסי הכיבוי. בין היתר, הוא הודה לראש ממשלת טורקיה, ששלח סיוע למרות המתיחות.

"אני מבקש להודות לארדואן שהציע וקיבלנו בברכה שני מטוסים מטורקיה שנמצאים פה כאן".

 

בשעה זו מאושפזים ברמב"ם ארבעה פצועים מהשריפה בכרמל. מצבם של שלושה, ובהם מפקדת תחנת משטרת חיפה, ניצב משנה אהובה תומר, הוגדר קשה מאוד והמצבו של הרביעי הוגדר בינוני. כמו כן, חיילת ושלושה אנשי מד"א, שנפצעו באורח קל, הגיעו לבית החולים ושוחררו במהלך הלילה לביתם.

 

"מצבה של ניצב משנה תומר ממשיך להיות קריטי ואין לנו כרגע בשורות חדשות", אמר ל-ynet מנהל בית החולים, פרופ' רפאל ביאר. "היא סובלת מכוויות קשות ומפגיעות מערכתיות במקומות רבים בגופה. מן הסתם פגיעות מסוג זה כוללות איתן סיבוכים ואנו עושים הכל על מנת לייצב את מצבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בישיבת הקבינט, היום
צילום: שי וקנין
הופמן מפונה לרמב"ם, אתמול
צילום: חגי אהרון
שרידי האוטובוס השרוף
צילום: יואב זיתון
מומלצים