שתף קטע נבחר

מפקד הכבאים הפלסטינים: "חלמתי לבקר בחיפה"

21 כבאים פלסטינים הצטרפו למאמצי הכיבוי בכרמל. מפקדם סיפר ל-ynet על הסיוע ההומני וגם איך הגשים חלום: "תמיד רציתי להגיע לחיפה, אך לצערי הגעתי ביום עצוב ומלא שריפות"

למאמצי הכיבוי הקדחתניים בכרמל, שהגיעו הבוקר (יום א') לשיא עם הצטרפות המטוס הענקי "סופרטאנקר", חברו גם 21 כבאים פלסטינים בשלוש כבאיות. "מזמן היה לי חלום לבקר בעיר חיפה", סיפר ל-ynet ראש יחידת ההצלה הפלסטינית, "אבל לצערי הרב הגעתי ביום עצוב מלא שריפות".

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

הכבאים הפלסטיניים הגיעו לישראל דרך מעבר סאלם, בליווי אנשי המנהל האזרחי. "לפני שעתיים הגענו לחיפה ואנחנו אמורים לעזור בכיבוי האש שהתפשטה ביער הכרמל", סיפר איברהים עאיש, "אני מתייחס לסיוע שלנו כמעשה הומני".


הכבאים הפלסטינים. "הסתכלו על האסון בצער רב" (צילום: AFP)

 

עאיש סיפר כי הגיע לישראל בראשות צוות מנוסה ומיומן. "צריך לציין שהפלסטינים הסתכלו על האסון בצער רב, כי מה שקרה יכול להתפשט בכל מקום", אמר, "מהיום הראשון של השריפה אנחנו תכננו להגיע לעזור עד שהתאפשר לנו להיכנס לתוך הכרמל".

 

"נישאר עד לכיבוי" 

לדברי עאיש, לסיוע בשריפה אין קשר ליחסים בין ישראל לפלסטינים. "באנו לעזור בלי להתייחס גם לנושא של ערבים ויהודים", הסביר. מה שעומד בראש מעייניו זה להגיש עזרה וסיוע - "ולכן נישאר בכרמל עד לכיבוי השריפה".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

הצוותים הפלסטיניים הצטרפו למאות כבאים שפועלים כבר מאז יום חמישי כדי לכבות את השריפה

בכרמל, שגבתה את חייהם של 41 בני אדם. בנוסף, פועלים באזור עשרות מטוסי כיבוי מרחבי העולם כשבראשם ה"סופרטאנקר" שביצע כבר שתי גיחות.

 

בשעות האחרונות המלחמה באש, מהאוויר ומהיבשה, מתרכזת בשני מוקדים עיקריים - הר שוקף ואזור החי-בר. כמו כן, הכבאים טרם השתלטו סופית על האש בכפר הנוער ימין אורד ובניר עציון. בשירותי הכבאות אמרו הבוקר כי ייתכן שתושג שליטה על האש במהלך היום: "התעוררנו לבוקר קצת יותר אופטימי".

 

דובר הממשלה הפלסטינית, ד"ר חסן חטיב, אמר כי השתתפות צוותי הכיבוי הפלסטינים במאמצי הכיבוי בכרמל הוא צעד סמלי שאינו מערב את העניינים המדיניים. "גם אנחנו היינו מצפים שהעולם ינהג עמנו באותה צורה אם חס וחלילה היינו מגיעים למצב כזה ואנו מקווים שהצד הישראלי ילמד להעריך זאת", אמר.

 

"אנו מקווים שהצעד הזה יסייע בשיפור האווירה ויסייע לקהילה הבינלאומית ויבהיר לממשלה שכדאי יותר לדגול במדיניות של שלום ודו קיום מאשר להמשיך במצב הנוכחי. ההתגייסות שלנו היא התגייסות אנושית ממדרגה ראשונה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת הכבאיות הפלסטיניות, הבוקר
צילום: AFP
ה"סופרטאנקר" שופך מים בכרמל
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים