שתף קטע נבחר

תנ"צ תומר מתה מפצעיה; "איבדנו אישה גדולה"

מפקדת משטרת חיפה, שהאש השיגה את מכוניתה בעליות לכרמל, מתה מפצעיה אחרי ארבעה ימי מאבק. בן זוגה סיפר בבית החולים: "היא רצה ראשונה לתוך האש". המפכ"ל: "אשת ברזל אמיצה ויקרה, שעמדה במבחני אש קשים ויכלה להם"

הקצינה הבכירה הוכרעה מפגיעת הלהבות. הידרדרות חלה הבוקר (יום ב') במצבה של מפקדת משטרת חיפה, אהובה תומר, שנפגעה מנחשול האש בשעות הראשונות של שריפת הענק בכרמל - והיא נפטרה מפצעיה. בן זוגה של תומר, דני רוזן, אמר בבית החולים רמב"ם: "יהיה לי קשה מאוד בלעדיה, איבדנו אישה גדולה". הלוויתה של תומר, שהועלתה לדרגת תת-ניצב לאחר מותה, תיערך היום ב-15:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

 

  • אסון הכרמל - עמוד הסיקור המיוחד ב-ynet

 

"אני לא מורגל לדבר על אהובה בלשון עבר", אמר בן זוגה, "אני חי עם אהובה הרבה שנים, אבל אני חי לצידה. אני חושב שכל מי שהיה איתה באיזשהו קשר ידע עד כמה חשובה לה העבודה הזו. דווקא משום שהיא הייתה לה חשובה, היא רצה ראשונה לתוך האש. לא כל אחד היה עושה את מה שהיא עשתה". 

 

ניצב-משנה תומר נכוותה קשות ביום חמישי האחרון, כאשר נסעה ברכבה

מאחורי אוטובוס שבו נסעו 40 צוערי קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר. היא נפצעה אנושות בשריפה והועברה לרמב"ם. בארבעת הימים האחרונים נלחמו הרופאים על חייה ואף דווח על שיפור מסוים במצבה, אולם זה כאמור שב להידרדר הבוקר והיא נפטרה.

 

"זו פציעה שהיא מהחמורות ביותר בעולם הרפואה", עידכן בתדרוך לכתבים ד"ר ירון בר-אל, סגן מנהל בית החולים. "נאבקנו על חייה באופן רציף. אני התרשמתי מהנחישות שלה למרות הפציעה האנושה שלה להיאבק ככל שהיא יכולה להישאר בחיים. למרות מאמצינו נאלצנו בצער רב לוותר".

 

מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון קורן, אמר בבית החולים: "נזכור את אהובה ברגעים האחרונים בהם היא נלחמה להציל חיי אחרים. אנחנו מצדיעים לאהובה".

 

הדיווח הראשוני על פגיעתה של תנ"צ תומר

 

מפכ"ל המשטרה פירסם הודעה עם היוודע דבר מותה של הקצינה המוערכת: "אהובה, חברתנו, מפקדת עטורת שבחים, אשת ברזל אמיצה ויקרה, שעמדה במבחני אש קשים ויכלה להם, חיה ומתה כגיבורה. כל משפחת משטרת ישראל הלומת צער וכואבת היום".

 

גם הנשיא פרס הביע תנחומיו וציין כי תומר "היתה בעלת אישיות בלתי רגילה, היתה מיזוג נדיר של אם ומפקדת. כל חייה היו המדינה. כשמכוניתה נגעה באש, הסתכלה מבחוץ עלינו. זהו רגע שאיש לא ישכח, רגע לפני המוות, רגע שיא בגבורתה. בכל מקום התקבלה כסמל שיש לחקותו. תמיד היה לה זמן ואוזן נטויה לשוטרים ולאסירים, למלחמה ללא פשרה בפשע עם מבט אנושי לסביבה", הוסיף הנשיא. "האש הזו כילתה לנו כל כך הרבה כבר. עם אהובה התווסף אליה כיליון של הטוב של הטוב".

 

הקצינים התאספו בבית החולים ובכו

קציני המחוז הצפוני במשטרה שהוזעקו בשעות הבוקר לבית החולים התקשו להסתיר את כאבם וחלקם אף פרצו בדמעות. ניצב קורן, אנשים שעבדו עם תומר לאורך כל הקריירה שלה, כמו דובר המחוז הצפוני סגן ניצב יהודה ממן, קצינים במשטרת חיפה, בימים האחרונים התפללו כולם לשלומה של הקצינה שנאבקה על חייה. בית החולים עיכב את ההודעה הפומבית על פטירתה עד שאמה הקשישה ריבה עודכנה בדבר.

  

תומר בת ה-52, ילידת ברית המועצות שעלתה לארץ בהיותה תינוקת, היתה תושבת מצפה מנות שבגליל המערבי. היא הייתה לאשה הראשונה שמפקדת על תחנת משטרה גדולה, תחנת חיפה. תחת פיקודה שירתו בשנה וחצי האחרונות כ-500 שוטרים וקצינים. מינויה במרס 2009 היה הפעם השנייה שבו קבעה תומר תקדים היסטורי בתחום מעמד האשה במשטרת ישראל: ב-1997 הייתה האשה הראשונה שמונתה לפקד על תחנה, בנהריה.

 

בעת ששירתה בנהריה, נצ"מ תומר התמודדה במאבק לטיהור שמה, בצל

כתב אישום חמור שהוגש נגדה ונגד בן זוגה. לאחר מאבק משפטי בן שש שנים היא זוכתה לחלוטין - והוחזרה לשירות בתפקיד סגן מפקד משטרת חיפה. בתפקיד זה אף כיהנה במהלך מלחמת לבנון השנייה.

 

לפני מינויה האחרון לפיקוד על תחנת חיפה שימשה תומר קצינת מבצעים של המחוז הצפוני. כאשר קודמה - החליפה בתפקיד נצ"מ ליאור בוקר, שנספה אף הוא באסון השריפה.

 

נצ"מ תומר נחשבה לקצינה מקצועית ואהודה מאוד. חבריה במשטרה ציינו עם המינוי למפקדת תחנת חיפה כי "השירות הגדול שהיא עושה למעמד האשה במשטרה, הוא שהיא לא מנפנפת בזה שהיא אשה בכל הזדמנות. היא פשוט עושה את העבודה שלה כמו שצריך".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/12/2010 09:42

 

השתתף בהכנת הידיעה רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוכרעה בקרב האש. נצ"מ אהובה תומר
צילום: אבישג שאר ישוב
דני רוזן, בן זוגה של תומר, הבוקר
צילום: עוז מרון
מכוניתה השרופה של תומר
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים