שתף קטע נבחר

ישי, כמרוקאי אני אומר לך: תתפטר

שנאת חינם היא הסיבה שבית המקדש השני עלה באש. ניסיונותיו של אלי ישי לתלות את הטענות נגדו בגזענות, ורדיפתו אחר הרב אמסלם, הביאו את להבות הביקורת לפתחו

מאז שפרצה השריפה נשמעו בתקשורת ובזירה הציבורית טענות קשות נגד שר הפנים, אלי ישי. בתגובה לקריאות להתפטרותו, אמר ישי, בין היתר, כי הטרוניות הן מסע צלב, שנובע מיחס גזעני של הציבור הישראלי כלפי מוצאו הספרדי.

 

אז מר ישי, אני מרוקאי, ואני אומר לך: "לך הביתה!"

 

אני באמת רוצה לשאול את אלי ישי מאיפה התעוזה לנפנף כעת בכרטיס הספרדיוּת? עד כדי כך אין לך בושה? מאיזה מוצא היו חלק ניכר סוהרי השב"ס שנשרפו באוטובוס, שמשפחותיהן כל-כך כואבות וכועסות? הנה חלק מהשמות, שאתה בוודאי מזהה היטב: בוהדנה, אלקלעי, פרץ, יפרח, אמויאל, ביטון, מלכה, פינטו, לוי, ג'ורנו, סויסה, אוחנה ועוד. הם זועמים עליך כי אתה ספרדי?

 

גם לא מעט מנציגי הכבאות שהתראיינו בטלוויזיה היו ממוצא ספרדי, כמו סיסו לדוגמא. אז מה, הכעס שהם ביטאו נגדך הוא בגלל שאתה ספרדי? או שאולי זה מסיבה אחרת, כזו שאתה אולי לא מעלה בראשך, כמו זה שהתפקוד שלך היה גרוע במשך השנים שאתה שר הפנים?

 

בזמן המשבר, במקום שתלך לשטח ותפשיל שרוולים, הגעת לחמ"ל הפיקוד בליווי מצלמות והתחלת לתרץ - רק נדגיש, בזמן שבחוץ משתוללות להבות - איך התרעת וכמה מכתבים שלחת, תוך כדי שאתה אונס את מפקד שירותי הכבאות לשבת לצידך ולשמוע את הסברים שלך. חוסר הנוחות שלו מהסיטואציה המביכה היה בולט והפנים שלו זעקו שהדבר האחרון שמעניין אותו כעת זה ההסברים שלך אלא הרצון לעשות משהו חשוב יותר, כמו לצאת לשטח ולעבוד.

 

בושה שאתה מנפנף במוצא שלך וחושב שפתאום יקום איזה "תנזים" כמו שהיה לדרעי, שיעיר את כל המקופחים שעכשיו יקומו ויצאו לרחובות בשבילך. חבל שאתה משתמש בתירוץ הכי עלוב כדי לחפות על המחדלים המקצועיים שלך.

 

על קמצא ובר-קמצא

מר ישי, בעוד שאתה ישבת בביתך בשבת וסעדת כלבבך את מעדני אשתך, בשטח היו דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים כאחד, אלפי עובדים ומתנדבים מהארץ ומהעולם, שדאגו לכבות את השריפה, לטפל באזרחים שאיבדו את רכושם ולסייע עד כמה שאפשר באסון הקשה. בראשם אגב היו שניים - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפחות מבחינה תפקודית בזמן האסון היה מרשים, והשר יצחק אהרונוביץ, שלמרות ששירותי הכבאות לא תחת אחריות משרדו, לקח על עצמו את פיקוד המערכה ותיפקד באופן יוצא מהכלל. אגב, שניהם אשכנזים. עוד רגע תאשים גם אותם בקנוניה מתואמת מראש נגדך.

 

אני רוצה לך ישי סיפור שאתה בוודאי מכיר היטב - זה של קמצא ובר קמצא, שהוא הסיבה שבגללה נשרף בית המקדש השני. שנאת החינם שהייתה בין שני האישים הללו היא שהובילה לעליית בית ה' בלהבות והביאה לכלותו, בדיוק כמו שקרה בסוף השבוע שחלף להר הכרמל.

 

ישי, חילול השם שגרמת בפרשת ח"כ הרב אמסלם, שאותו רדפת ועשית לו לינץ', ותליית האשם במוצאך כסיבב לביקורת נגדך, אולי הם אלו שחוזרים אלייך בחזרה. אתה, שביזית רב בישראל, אדם יהודי בגלל שיקולים פוליטיים, מרגיש כעת בעצמך את הלהבה, שכן היא התפשטה אלייך. ביהדות מאמינים שאין מקרה - אז הנה, לא סתם דווקא אתה זה שעומד בשירותי הכבאות באסון הגדול ביותר שנרשם ישראל.

 

  • הכותב הוא עיתונאי ומבקר מוזיקה בערוץ התרבות של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. "תתפטר!"
צילום: אבישג שאר-ישוב
השריפה בכרמל. כולם היו יחד
צילום: אטי קוריאט
אבי שושן
צילום: איתן ברנט
מומלצים