שתף קטע נבחר

הר הגעש באיסלנד ואלי ישי

מי שלא יודע להתמודד עם אסונות טבע או מלחמות מאבד את השלטון. זה קרה במאה ה-18 באירופה וגם אחרי מלחמת יום כיפור בישראל. ייתכן שהעם יעניש את השלטון אחרי השריפה בכרמל

למראה ראש הממשלה, המנסה כבר עכשיו להיאחז בכיסאו, חשוב להיזכר איך עם תום מלחמת יום הכיפורים ניסו קברניטי המחדל להישאר בתפקידיהם. אך דבר לא עזר להם, הם נאלצו לפנות את מקומם תחת זעם העם ומהפכת הימין ב-1977 - שכן יש קשר עמוק בין אסונות טבע או מלחמות קשות לבין פוליטיקה.

 

בינואר 1784 התפרץ הר הגעש לאקי בדרום איסלנד, האי הוולקאני הצעיר מכל אדמות העולם, שנוצר מגעשי אדמה הנמצאים מתחת לקרחונים המכסים על פני לבה גועשת מזה מיליוני שנים, התפרץ ו-9,000 איסלנדים קיפחו את חייהם. הרעש באיסלנד גרם

 למזג אוויר קשה באירופה. רבים, להם לא היו אמצעי הגנה מפני הקור שאפף את הארצות, מתו כתוצאה מהערב והבצורת שלא היו כמותם מאות שנים. אחרים נשארו חסרי כל.

 

הרעש האיסלנדי פגע באקלים בעולם כולו. במצרים שרר חום כבד ונשבו רוחות מזרחיות עזות. כתוצאה מבצורת שלא הייתה כדוגמתה, מתה מרעב שישית מאוכלוסיית המדינה. מעט אחרי כן התחולל רעש אדמה גדול בגליל ובצפת נהרגו 300 איש. אינני מתכוון לרעש הידוע של 1837, שבו נהרגו אלפים.

 

בעקבות הרעש באיסלנד ב-1784 המצב באירופה רק החמיר והלך. בקור לא היה אפשר להסיק את הבתים. יורש העצר האוסטרי נשלח על ידי אמו מריה תרזה להזהיר את מרי אנטואנט, שעוד היה לה ראש - מפני הילוליה, בזבוזיה, חינגאותיה ואמר ש-"המהפכה קרבה והיא תהיה הגורם לכך". בעיצומו של הרעב והכפור האצילים הצרפתים הרהיבו במרוצי מרכבותיהם ברחובות פריז, כסף זרם כמו יין שגם הוא לא חדל לזרום והאדמה רעדה ממאבקים אלימים. ב-1789 פרצה המהפכה.

 

בחזרה ל-2010

התפרצות הר הגעש באיסלנד השנה הורגש ברחבי העולם. גם באסיה. אירופה התעטפה בגל קור שלא היה כמותו מזה שנים, ונמשך גם עתה. המזרח התיכון נדחס לתוך קיץ יבש וארוך, עם רוחות מזרחיות. ישראל, כמו מצרים, התלהטה. כתוצאה מהחום הכבד יבשו העצים ואש בודדה ליד עוספיה התפשטה במהירות וגרמה לשריפה הגדולה ביותר בתולדות המדינה.

 

אינני אקלימאי, אף לא היסטוריון, אבל אני יודע איך לחבר דברים שלא תמיד נראים מחוברים. לאש שאכלה את הכרמל יהיו גם תוצאות פוליטיות. כמו אחרי מלחמת יום הכיפורים, הישראלים שבדרך כלל מקבלים בעיוורון את מה שהשלטון מורה להם לקבל ויודעים ללכת שפופים מול הצרות הניחתות עליהם - עתה מול מראה הזוועה של האוטובוס השרוף והגוויות השרופות, אולי יקרה משהו. אולי ישאלו שאלות. אולי יבכו. אולי יחשבו, ואולי יחשבו וישאלו איפה הייתה הממשלה.

 

וכבר החלו טרוניות על מצב הכבאות. על אי המוכנות. על מחדל ענק והמילה "מחדל" במקרה זה צודקת. אלי ישי אינו הראשון בין שרי הפנים שאשם במחדלים קשים של ממשלות ישראל בנוגע לאי מוכנות לשריפות ולאסונות טבע. אבל הוא הגרוע מכל קודמיו.

 

שר פנים, שבזבז הון על אברכיו, דרש וקיבל מתנות כספיות גדולות למען בוחריו וגם שילם מחיר כבד כשלא הרים קול - שעה שבנות בוחריו - לא בנותיו הוא - זכו לקבלת פנים גזענית בעמנואל. השר אלי ישי, בהיותו האחרון ובנסותו להתחמק מלעשות משהו, הוא האחראי. לא יעזור לו. כמו אחרי מלחמת יום הכיפורים מראה הגוויות ימשיך להטריד. שלא כמו מאות המאמרים שנכתבו נגדו בשנים בהן גירש ילדים, נהג כשור בדיש זרים, שלא כמו המאמרים ההם שהציבור לא שעה אליהם, הפעם אולי העם ישעה מול אש שאכלה את היפה ביערות ישראל והמאמרים אולי כן יעשו משהו.

 

אף מילה על מחדל

נתניהו כבר התחיל. הוא רץ להצטלם עם הכבאים ועם המפונים, אבל לא הייתה לו מילה אחת לומר בדבר חידלון ממשלתו - שסירבה להיענות לביקורת החריפה של מבקר המדינה, בגין ההתעלמות מהכנה לאש ולאסונות אחרים או להפגנת הכבאים לא מכבר. הם לא הפגינו בעד שכר, אלא בעד כלים להילחם באש.

 

ישראלים רבים מתגוררים היום בבתי מגורים גבוהים. מראה העשן במגדל שלום, שאליו הכבאות המיושנת שלנו אינה מסוגלת להגיע אולי יפחיד אותם, אולי הם ילחצו. הגיצים מאתר ההשפלה המקוונת של האש - בעין הוד, בעוספיה וכמעט גם בדניה, יגעו בחיינו

 גם כאשר נתניהו לא ייראה מנהל אסון מהליקופטר. לוּ היו יותר מסוקים נושאי מים היה ניתן אולי להציל את האומללים שנשרפו למוות באוטובוס.

 

כמו בימי מרי אנטואנט, לא יוכלו השועים והחורים למצוא בקלות דרכי מילוט. הרב עובדיה כבר האשים באסון את חילול השבת, כמו שבאסון הבונים חכמי ש"ס האשימו מזוזות לא כשרות. אבל זה לא יעבוד עוד.

 

פתרון ועדות חקירה אטיות ושרים הדואגים לכיסאותיהם לא יעבוד הפעם. השנה איננה 1977, כשעוד היינו עם. אבל אולי, אולי הפעם כן נהיה עם - שמעניש את נבחרי הציבור על מחדליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה בכרמל
צילום: AFP
אלי ישי בשטח
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים