שתף קטע נבחר

אסד בפריז: למה מאשימים את הסנדק האמריקני?

נשיא סוריה אמר אחרי ארוחת עבודה עם סרקוזי בפריז כי ישראל ה"עקשנית" אחראית לכישלון המו"מ, ולא ארה"ב: "לפני שמאשימים את הספונסר, צריך להאשים את הצדדים"

הספונסרית ויתרה, אבל ישראל היא האשמה. נשיא סוריה, בשאר אסד, אומר בפריז כי אין סיבה להטיל את האחריות לכישלון המשא ומתן המדיני על ארצות-הברית, אלא על ממשלת נתניהו. "ישראל עקשנית, למה מאשימים את הסנדק?", שאל-תהה אסד בפריז, בסיום פגישתו עם מקבילו הצרפתי, ניקולא סרקוזי.

 

לאחר שיחתו בארוחת הערב עם סרקוזי בארמון האליזה, שארכה כשעתיים, התייחס אסד להודעה האמריקנית על כישלון המגעים להקפאה השנייה. "היוזמה של ארצות-הברית לא עבדה", אמר בערבית שתורגמה לצרפתית, אבל העדיף להפנות אצבע מאשימה למקור אחר: "למה אנחנו מאשימים את הסנדק? לפני שמאשימים את הספונסר, צריך להאשים את הצדדים עצמם. אנחנו שוב רואים שישראל אינה פרטנר לשלום. הרצון האמריקני לא הוביל לדבר, בגלל העקשנות הישראלית".


אסד בפריז, היום. "הקרקע תוחזר, עם או בלי ההתנחלויות" (צילום: AFP)

 

לדעת אסד, ההתנחלויות אינן צריכות לעמוד במוקד השיחות: "אנחנו יודעים שהאדמה תוחזר, עם או בלי ההתנחלויות. אם אנחנו רוצים לדבר על שלום, אנחנו חייבים לדבר על החזרת השטחים, לא על החזרת הקולוניזציה".

 

היום הבהיר אבו מאזן כי הוא מתנגד למשא ומתן, כל עת שישראל בונה בשטחי הגדה המערבית. הנשיא הפלסטיני, שנועד בצהריים עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, האשים בתום הפגישה כי ירושלים "הכניסה את התהליך המדיני למשבר עמוק".

 

אבו מאזן הגיע לקהיר במסגרת סבב שיחות מדיניות והתייעצויות בעקבות הודעת וושינגטון כי ויתרה על הדרישה מישראל להאריך את ההקפאה. בסיום הפגישה אמר אבו-מאזן כי יהיו תוצאות ההתייעצויות הערביות והמגיעים עם ארה"ב אשר יהיו, הפלסטינים אינם מתכוונים לחדש את המשא ומתן בצל המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד, היום באליזה
צילום: רויטרס
לחיצת ידיים נשיאותית
צילום: AP
מומלצים