שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הקבלנים והבנקים לאטיאס: מצוקת הדיור תחמיר

  למרות ניסיונו של שר השיכון לשדר אופטימיות, הקבלנים, יזמים בכירים והבנקים פסימיים באשר לסיכויים כי מחירי הדיור ירדו. "המדינה לא מסייעת כיום לצעירים", אמר מנכ"ל בנק משכן. "אין שום מדיניות"

  מנמיכים ציפיות: לאחר ששר השיכון אריאל אטיאס ניסה אמש (א') להפיח תקוות בנושא מחירי הנדל"ן, מיהרו נציגי הקבלנים והבנקים לצנן את האווירה. "המדינה לא מסייעת כיום לצעירים" אמר מנכ"ל בנק משכן חיים פרוייליכמן. "מחירי הדירות לא יירדו".

   

  גם יגאל דמרי, מייסד חברת י.ח דמרי בנייה ופיתוח הטיל ספק בדבריו של אטיאס. "השר הצליח להגדיל את היקף שיווק הקרקעות", אמר. "אבל משרד האוצר משך את השמיכה מהצד השני".

   

  לדבריו, "מישהו צריך לבנות את הבתים הללו ויהיה קשה לבנות כל כך הרבה יחידות דיור. אני מעריך שהתחלות הבנייה יגדלו אבל מספר הקבלנים שיסיימו לבנות יקטן, וכי מצוקת הדיור תלך ותחמיר".

   

  "המדינה לא מסייעת"

  מנכ"ל בנק משכן, חיים פרוייליכמן, הוסיף כי "מתקציב משרד השיכון רק חלק קטן הולך למשכנתאות, וחלק מהתקציב הזה לא ממומש כי בא פקיד מהאוצר ומכשיל את זה, אוסר על משרד השיכון להוציא. אם רוצים שלא יקנו אלא ישכרו, אז צריך לעזור להם לשכור, אבל צריך לעזור במשהו. המדינה לא מסייעת כיום לצעירים למצוא לעצמם בית. אין לה שום מדיניות".

   

  יו"ר התאחדות הקבלנים נסים בובליל אמר שחלק גדול מהבעיה נעוץ במינהל מקרקעי ישראל. "מי אמר שבמכרז קרקע צריכה לזכות רק ההצעה היקרה ביותר? אם כולם מדברים כל הזמן על כמה הם רוצים לעזור לזוגות צעירים, אז מה ההיגיון בזה שכל כך הרבה כסף נכנס לקופת המדינה בכל מכרז?", תהה.

   

  הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, ליאו ליידרמן, קצר את תשואות הקהל כאשר תקף את מדיניות הקשחת התנאים ללקיחת משכנתאות. "יכול להיות שהצעדים נולדו מכוונה טובה, אבל אני לא חושב שהקשחת התנאים ללקיחת משכנתא מסייעת לאנשים לקנות דירה, בלשון המעטה", אמר.

   

  "תטילו מס על דירה שנייה"

  "אם אתם רוצים שצעירים יקנו דירות ולא ספקולנטים - תטילו מס על דירה שנייה ושלישית ותגדילו את ההלוואות הזולות לזוגות צעירים".

   

  בתגובה לטענות על היעדר סיוע בסבסוד משכנתאות אמר שר השיכון אריאל אטיאס כי הוא יזם הצעת חוק פרטית בנושא.

   

  לגבי הטענות על מכירת קרקעות במחיר הגבוה ביותר במכרז, אמר אטיאס כי הקבלן צריך לנקוב במחיר המקסימלי בו הוא ימכור את הקרקע לצרכן, כדי למנוע ממנו לקנות את הקרקע בזול ולמכור את הדירה ביוקר. הוא הוסיף כי הוא מנסה לקדם את הנושא שמתעכב בגלל התנגדות משרד האוצר.

   

  כשנשאל מדוע הוא אינו מתפטר אם ההצעות שלו לא מתקבלות, אמר אטיאס: "לא צריך להגזים".

   

  מהאוצר נמסר בתגובה לטענות על היעדר סיוע במשכנתאות כי "האוצר מתנגד להגדלת הסיוע כיוון שהוא יגדיל את הביקוש לדירות, ובכך יגרום למחירי הדירות לעלות".


  פורסם לראשונה 12/12/2010 18:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים