שתף קטע נבחר

הרב עובדיה נגד מכתב הרבנים: סרב לחתום

מנהיגה הרוחני של ש"ס נקט בגישה דומה לזו של הרב אלישיב ואמר כי כפי שלא יעלה על הדעת שלא ימכרו דירה ליהודי אך ורק בגלל היותו יהודי, כך גם אסור לנהוג בצורה הפוכה

הרב עובדיה מצטרף לרב אלישיב:  לאחר הבעת ההתנגדות של מנהיג הזרם הליטאי-חרדי, הרב יוסף שלום אלישיב, לעצומת הרבנים הקוראים שלא למכור או להשכיר דירות לשאינם יהודים, גם מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס מסרב להצטרף ליוזמה. בסוף השבוע האחרון הגיעו לסביבתו של הרב גורמים הקשורים להפצת העצומה - וביקשו את תמיכתו. לדאבונם, סרב מנהיגה הרוחני של ש"ס להביע תמיכה, ואף הטיל דופי במוסריות היוזמה.

 

הרב עובדיה אף הסביר את הסיבה להחלטתו ואמר כי כפי שלא יעלה על הדעת שלא ימכרו דירה ליהודי אך ורק בגלל היותו יהודי, כך גם אסור לנהוג בצורה הפוכה. הוא הוסיף שגם אם כבר נחתם חוזה בין יהודי לגוי, ומגיע יהודי אחר ומציע יותר כסף עבור הנכס מהגוי - אין לסגת מההסכם בגלל מניעים דתיים.

 

סירובו של הרב עובדיה לחתום על המסמך יוצרת משקל נגד משמעותי לרבנים החותמים, ומציגה חזית אחידה למדי בין אלו שנחשבים לרבנים הגדולים ומובילי הדעה. ייתכן שכעת ייסוגו חותמים נוספים מהמכתב, כפי שקרה לאחר שהרב אלישיב תקף את היוזמה ואמר שיש רבנים ש"צריך לקחת מהם את העטים".

 

היעד: 500 חתימות

גם במשרד היועץ המשפטי לממשלה לא הביעו התלהבות יתרה מן המכתב, לשון המעטה. "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי על פני הדברים, האמירות המיוחסות לרבנים מעוררות בעייתיות רבה במספר היבטים, ועל פניו - לפחות בכל הנוגע לנושאי תפקיד ציבורי - אינן עולות בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה", נאמר במכתב שיצא ממשרד היועמ"ש. עוד נמסר כי נערכות בדיקות האם ישנם היבטים פליליים בעניין. 

 

בינתיים,  במטה הפעולה של היוזמים לא מוותרים. בסוף השבוע שעבר נשלח דואר אלקטרוני בתפוצה רחבה במיוחד - אל הציבור הרחב. הפעילים מבקשים מכל מי שתומך ברעיון להירתם למאמץ ולהחתים את הרבנים שבסביבתם. "לאחר שהתייעצנו עם פורום שכלל רבנים, משפטנים מהשורה הראשונה ויועצי

תקשורת בכירים, הוחלט להחתים רבנים מכל המגזרים, שיהוו גב מוצק לרבני הערים העומדים חשופים למתקפה הציבורית והתקשורתית", נכתב במייל.

 

למכתב צורפו כמה מסמכים, בהם נוסח גילוי הדעת שעליו חתמו הרבנים, מכתב נוסח ריק לצורך החתמה של רבנים נוספים ומכתב מרב העיר צפת, שמואל אליהו. 

 

וכך נכתב: "הסיוע שנבקש ממך מתחלק לשלוש מטרות: 1. הפצת המייל הזה לכל קבוצת אנשי הקשר שלך. 2. באם הנך מכהן במשרה רבנית כלשהי (רב עיר, רב שכונה, רב בית כנסת, ר"מ במוסד תורני וכדו') או מוסמך לרבנות, צרף חתימתך. 3. באם יש לך מכר המכהן במשרה רבנית - להחתים אותו על המסמך ולשלוח אלינו". היעד המוצהר של מטה הפעולה הוא להגיע לסך של 500 רבנים חתומים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. לא חותם
צילום: גיא אסיאג
מומלצים