שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעוד שבועיים: הזריקה נגד הריון "סיאנה" בישראל

  ארבע זריקות בשנה - ואין הריון: אחרי ארה"ב ואירופה ה"סיאנה" מגיעה גם אלינו בעוד שבועיים. היתרון: מזריקים פעם ב‭3-‬ חודשים ומקבלים אמצעי מניעה יעיל ב‭100%-‬. מומחה ל"ידיעות אחרונות": "פתרון יעיל ובטוח"

  הזריקה נגד הריון "סיאנה" עושה עלייה: בעוד כשבועיים ייכנס לשימוש בישראל אמצעי המניעה החדש, שיחסוך לנשים את הצורך לזכור ליטול מדי יום גלולה נגד הריון.

   

  יתרונו הגדול של אמצעי המניעה החדש הוא שבניגוד לגלולות היומיומיות, את הזריקה צריך לקבל רק פעם בשלושה חודשים. הזריקה פשוטה לשימוש, וכל אישה יכולה להזריק אותה לעצמה - וכך גם נהוג בארה"ב - אבל משרד הבריאות בישראל אישר בינתיים רק לרופא או לאחות לתת אותה.

   

  65%: שוכחות את הגלולה

  הזריקה החדשה, המשווקת בארה"ב כבר מ‭,2005-‬ מכילה מינון נמוך של חומר הדומה להורמון הטבעי פרוגסטרון, המיוצר על ידי השחלות. הזריקה מונעת את

  הבשלת הביציות בשחלות ואת מעברן מהשחלה לרחם, וכך מונעת הריון. על פי מחקרים שונים, יעילות השימוש בה עומדת על ‭.100%‬

   

  סקרים שונים שנערכו בעבר הראו כי ‭65%‬ מהנשים טוענות שקל להן לשכוח לקחת גלולה, וכמחצית מהנשים שעשו הפסקת הריון סיפרו שהרו כי שכחו ליטול את הגלולה היומית. מעבר לפטור מהצורך לזכור, הגלולה החדשה עשויה גם להקל על נשים שסבלו מתופעות לוואי כתוצאה מנטילת גלולות.

   

  זריקת ה"סיאנה" אינה מכילה אסטרוגן, שהוא הורמון המין הנשי ששמו נקשר בשורה של תופעות לוואי, כמו פקקת ורידים ותסחיף ריאתי. משום כך היא מתאימה גם לנשים מיניקות (החל משישה שבועות לאחר הלידה) ולנשים שאסור להן להשתמש באמצעי מניעה המכיל אסטרוגן, בהן מעשנות מעל גיל ‭,35‬ נשים הסובלות מהשמנה קיצונית, נשים הסובלות ממיגרנות תכופות וכאלה הסובלות מיתר לחץ דם לא מאוזן, מקרישיות יתר ומאפילפסיה.

   

  יתרון נוסף של הזריקה החדשה בהשוואה לגלולה הוא שבקרב יותר ממחצית הנשים המשתמשות בה נעלמת הווסת כליל לאחר תקופה של שנה.

   

  ומה עם החסרונות? החיסרון העיקרי הוא שהזריקה אינה מאפשרת לנשים לשוב ולהרות מיד לאחר הפסקת השימוש בה. בחלק מהמקרים חולפים כ‭30-‬ שבועות ויותר עד לחזרת הביוץ. מסיבה זו הזריקה לא מתאימה לנשים שמעוניינות להרות בטווח הקרוב או שאינן בטוחות מתי הן מעוניינות להרות.

   

  בגלל רמות האסטרוגן הנמוכות, שנגרמות כתוצאה מחוסר הביוץ, הזריקה גם עלולה לגרום לאובדן סידן בעצמות. כמו כן היא עלולה לגרום לעלייה במשקל, בדומה לאמצעי מניעה הורמונליים אחרים, ואצל חלק מהנשים מופיעות במהלך השימוש וסתות לא סדירות.

   

  "הסיאנה מציעה אפשרות חדשה לנשים שמעוניינות באמצעי מניעה הפיך, בעל יעילות ובטיחות גבוהות ביותר, עם הנוחות של זריקה תת-עורית שניתנת רק פעם בשלושה חודשים‭,"‬ אומר פרופ' דניאל זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה. "בארה"ב הסיאנה שנייה בשכיחותה רק לגלולות, והיא מציעה לנשים שאסור להן ליטול גלולות או שאינן מעוניינות בהן פתרון יעיל ובטוח". ‬

   

  השוואת אמצעי מניעה

  • גלולות: 

  מתי לוקחים: כל יום

  אופן השימוש: דרך הפה

  יעילות: ‭99%-98% ‬

  תופעות לוואי: קרישי דם, הגברת תיאבון, דיכוי חשק מיני 

   

  • טבעת

  מתי לוקחים: כל חודש

  אופן השימוש: מחדירים לנרתיק

  יעילות: ‭99%‬

  תופעות לוואי: קרישי דם, סוכרת

   

  • מדבקה  

  מתי לוקחים: כל שבוע

  אופן השימוש: מדביקים  

  על העור יעילות: ‭99%‬

  תופעות לוואי: בחילות, מצבי רוח, גודש בשדיים, גירוי בעור

   

  • זריקה  

  מתי לוקחים: כל 3 חודשים

  אופן השימוש: מזריקים בבטן או בירך

  יעילות: ‭100%‬

  תופעות לוואי: בריחת סידן, שיבושים בווסת, השמנה


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בלי הפתעות יותר
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים