שתף קטע נבחר

קרובי הנספים: מי נתן הוראה? זה ניסוי בבני אדם

נציגי משפחות ההרוגים באסון הכרמל באו לוועדה לביקורת המדינה ודרשו מהשרים תשובות. "מישהו צריך לשים את המפתחות. הטייחים הגדולים הם בכנסת ולא בכפר", אמר נעמי מודר מהכפר עראבה. "מה שמעניין אותנו זה למה לקחו אותם"

השאלות קשות, לשרים אין תשובות. משפחות 43 הנספים באסון האוטובוס הכרמל הגיעו היום (ג') לדיון הוועדה לביקורת המדינה בכנסת ודרשו לקבל תשובות על המחדלים שגרמו למותם של קרוביהם. נעמי מודר מהכפר עראבה, ששכל את אחיו, עוסאמה נעאמנה, אמר לשרים אלי ישי ויובל שטייניץ, כי "נעשה פה ניסוי על בני אדם".

 

הדיון הסוער בוועדה עסק בדו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, על מצב שירותי הכבאות והמחדלים לפני שריפת הענק בכרמל. חברי הוועדה אמורים להכריע אם להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת אסון הכרמל, אולם ככל הנראה הפור כבר נפל - בעקבות מסע שכנועים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו שמתנגד להקמת ועדה.

 

נעאמנה אמר לשרים ולחברי הכנסת, כי משפחתו "לא קיבלה תשובות באשר למה שהיה או לא היה באירוע. אגיד לכם דבר מביך, האינפורמציה סותרת. הבקשה שלנו היא לקבל מידע על 12 השעות. מישהו צריך להגיד האחריות עליי, ולשים את המפתחות". הוא הוסיף: "אני בא מהכפר עראבה, שרוב האנשים בו הם טייחים. אני חוזר לכפר ואומר שהטייחים הגדולים הם בכנסת ולא בכפר".

 

הוא מנה את השאלות שהמשפחות דורשות תשובות עליהן. "איך זה שיש זירת אירוע והיא לא נסגרת?", שאל ודרש לדעת מי נתן את ההוראה להוציא את הצוערים לכלא דמון. "איך זה שאני צופה בטלוויזיה ובאינטרנט ורואה אנשים שרופים? לא היה ציוד למדינה. לא להתמודד לא עם זה ולא עם יותר קטן מזה".


משפחות הנספים בוועדה. "הטייחים הגדולים הם בכנסת" (צילום: גיל יוחנן)

 

השר אבישי ברוורמן, עמו הגיעו נציגי המשפחות, קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית. "הצעתי להקים ועדת חקירה בעלת סמכויות ביצוע ליישום הלקחים. פניתי לראש הממשלה ולצערי הוא התעלם ומנע קיום דיון בהצעת החלטה בנושא. צריך לתת תשובות למשפחות השכולות", אמר.

 

קרובו של מישר עיאס סרחאן סיפר על הרגעים הקשים.

"יש לאחיין שלי תינוקות קטנים ואנחנו כולנו צריכים לעמוד ולהגיד להם למה ואיך. אנחנו כרגע מחפשים ומבקשים תשובות. מה קרה מהרגע שבית הספר לקצינים קיבל את ההודעה על הקפצת הכוח ועד האסון - מה היה תפקידם? למה לקחו אותם? זה מה שמעניין אותנו כרגע, כי אנחנו צריכים לענות לילדים הקטנים ולאשה.

 

"אנחנו צריכים לדעת שזה לא יחזור על עצמו. אנחנו פה צריכים גוף חיצוני שיבדוק את זה. לא משנה לנו מה תעשו עם האשמים. חבל לנו לקפח עוד חיי אדם, זה לא יחזיר את הבן שלנו. לנו יש רק דבר אחד - שיקול הדעת של אותו מפקד. לא משנה מי אשם. אנחנו מבקשים לעשות את הבדיקה הזאת יסודית, בלי טיוח. מי שצריך לקחת אחריות שיהיה גבר כמו שהוא ויגיד לנו את זה בפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי בוועדה
צילום: גיל יוחנן
לינדנשטראוס. דיון בדו"ח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים