שתף קטע נבחר

פסל אשה בן 2,000 שנה נחשף באשקלון

נזקי הסערה בימים האחרונים מוטטו חלקים ממצוק באשקלון, וחשפו פסל בן 2,000 שנה לערך של אשה רומית שראשה וידיה נפגעו ועל רגליה יש עדיין סנדלים מגולפים

ההיסטוריה קמה לתחייה: בעקבות התמוטטות של מצוק באשקלון, נחשף היום (ג') פסל גדול של אשה רומית בגודל של מטר ו-20 ס"מ, שראשה וידיה נפגעו ועל רגליה יש עדיין סנדלים מגולפים. הפסל, שמתוארך כבן 2,000 שנה, הוצא מהשטח והעבר למחסני אוצרות המדינה על ידי רשות העתיקות.

 

האזור בו התגלה הפסל נמצא למרגלותיו של מצוק ממול למלון הולידיי-אין באשקלון, וחלקים ממנו נפגעו במהלך הסערה שאף גרמה לנזקים עצומים לאתרים ארכיאולוגיים בעיר. רוב האתרים נחפרו על ידי רשות העתיקות ולאחר מכן הפכו לשטחי בנייה.


תגלית היסטורית. הפסל שנחשף בחוף הים באשקלון (צילום: ליאור זקן)

 

מתחת למצוק באזור שבו נבנתה הטיילת, נמצאים ממצאים ארכיאולוגיים רבים העשויים לשפוך אור רב על תקופות היסטוריות שונות. "אני פה מיום שני ואנו בעיקר עסוקים בללקק את הפצעים, כיוון שחלקים ארכיאולוגיים פשוט נעלמו ונמחקו ולא נדע עליהם לעולם", אמר מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית, קובי שרביט.

 

גם באזור הפארק הלאומי, ששם יש לא מעט עתיקות, נגרמו נזקים לאתרים ארכיאולוגיים. "יש נזק רב לעמודים ולאתרים השונים במתחם הפארק, כך למשל, בריכה מימי הצלבנים קרסה לחלוטין ונפלה לים", אומר שרביט.


אנשי רשות העתיקות מחלצים את הפסל להמשך בדיקתו

 

ארכיאולוגים רבים כבר הגיעו למקום

עם זאת, התגלית של הפסל מעוררת עניין רב, ואל המקום כבר הגיעו ארכיאולוגים רבים בכדי לעמוד מקרוב ולהביט בתגלית. על פי שרביט, הפסל נפל מהמצוק, נסחף מעט לים ונמצא על החוף. הוא מעריך כי ממצאים נוספים רבים נסחפו בסערה אל תוך הים, וספק רב אם יתגלו לעולם.

 

"באזור הזה חלה התמוטטות עצומה של המצוק שנמשכת כבר זמן רב, אבל בסערה הזו נפגע חלק ניכר מהמצוק. למשל, היתה כאן מצודה מהתקופה הביזנטית וחלקים ממנה נמצאים כעת מתחת למצוק. גם העבודות שביקשנו לבצע במקום היו בעייתיות במקצת, בכדי לא לגרום להתמוטטות המצוק", הוסיף שרביט.

 

הפסל כנראה שכן מתחת לחלק במצוק שהתמוטט ועתה, כאמור, התגלה. לדברי שרביט, בימים הקרובים הוא וחבריו יבצעו עבודות הצלה במקום בכדי לנסות ולהציל בכל זאת משהו מהאתר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתגודדים ליד הפסל שנחשף באשקלון
צלם: ליאור זקן
מומלצים