שתף קטע נבחר

ארה"ב: בית הנבחרים נגד "אל תשאל, אל תספר"

הנשיא ברק אובמה יכול לרשום לזכותו הישג נוסף במאבקו לביטול המדיניות שאסרה על שירותם הצבאי של הומואים ולסביות מחוץ לארון. יותר ממחצית מחברי בית הנבחרים תמכו בביטול המדיניות, וכעת, הנושא יתגלגל לפתחו של הסנאט

צעד נוסף אל מחוץ לארון: בית הנבחרים האמריקני הורה הלילה (יום ה') על ביטול מדיניות "אל תשאל, אל תספר" האוסרת על הומואים ולסביות בצבא האמריקני לחשוף את נטיותיהם המיניות ואשר מאפשרת לכל חייל אחר להלשין עליהם ולגרום לסילוקם מהצבא. 13,500 חיילים וחיילות, בהם טייסים וקצינים ולוחמים חיוניים אחרים, הודחו מהשירות הצבאי לאחר שנחשפו ב-17 השנים האחרונות.

 

החוק הזה שנחקק בתקופת הנשיא ביל קלינטון ושנחשב בזמנו לפורץ דרך, נתגלה

 כבעייתי ואינו מעודכן לעידן הנוכחי של הליכה לקראת מתן שוויון לגאים. בעקבות סקר שערך הפנטגון שגילה כי מרבית המשרתים בצבאות ארה"ב אינם מתנגדים לאפשר לגאים מוצהרים לשרת בצבא, מיהרו הדמוקרטים להביא את החוק להצבעה בבית הנבחרים לפני שהם מאבדים את הרוב בו עם כינוס הקונגרס ה-112 בתחילת חודש ינואר.

 

שר ההגנה רוברט גייטס, שהוא רפובליקני שנותר לשרת בממשל אובמה, וראש המטות המשולבים אדמירל מייק מאלן, תומכים בביטול "אל תשאל, אל תספר". עם זאת, מפקד הנחתים, גנרל ג'יימס אמוס, הזהיר שהכללת הומואים ולסביות מחוץ לארון בצבא עלולה לעלות בחיי חיילים ש"דעתם עלולה להיות מוסחת משדה הקרב".

 

זקוקים לרפובליקנים ש"יערקו"

הנשיא אובמה תומך בביטול החוק וסנאטור ג'ון מקיין שהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות, מוביל את ההתנגדות הרפובליקנית לשינוי. הרוב עבר ברוב של 250 ובהתנגדות של 175 חברי בית הנבחרים ועכשיו הוא עושה דרכו להצבעה בסנאט. הדמוקרטים זקוקים ל"עריקה" של כמה סנאטורים רפובליקנים כדי להעביר את החוק ברוב מיוחס של 60 סנאטורים, שיאפשר להגיע מייד להצבעה, תוך דילוג על הצורך בדיון שבו המתנגדים ינאמו בלא הפסקה ויטרפדו את ההצבעה (פיליבסטר).

 

הסנאטורית הרפובליקנית ממיין, אולימפיה סנאו, הודיעה על נכונותה להצבע בעד ההחוק לביטול "אל תשאל, אל תספר". נכון לעכשיו ישנם ארבעה סנאטורים רפובליקנים התומכים בביטול החוק והדבר

 נותן לדמוקרטים פתח להביא את החוק להצבעה עוד לפני יציאת הקונגרס לפגרת חג המולד וכינוס הקונגרס החדש, שבו יצטמצם בהרבה הרוב של הדמוקרטים בסנאט ויקשה עליהם עוד יותר לשנות את החוק.

 

נראה שהחוק יובא להצבעה בשבוע הבא בנוסח שכתבו הסנאטור היהודי ג'ו ליברמן מקונטיקט והרפובליקנית סוזן קולינס ממיין. בחוק הזה יתמכו גם הסנאטורים הרפובליקנים, סקוט בראון ממסצ'וסטס וליסה מורקובסקי מאלסקה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האמריקנים מתחילים ללמוד מצה"ל (אילוסטרציה)
צילום: AP
מומלצים