שתף קטע נבחר

נתניהו דוחה הקץ: קצבת האברכים תקוצץ ב-2015

לשכת רה"מ בישרה על מהפכה בתקצוב אברכי הכולל, אך בדיקה מגלה כי ספירת הוותק תחל מיום קבלת ההחלטה - ולכן בחמש השנים הבאות כולם יקבלו קצבה מלאה. בן-אליעזר מוחה על התוכנית: "אברכים בני 29 ומעלה - פטורים מעבודה לנצח"

דפוס דחיית ההכרעה, שעליו ספג ראש הממשלה ביקורת קשה בדו"ח מבקר המדינה, שוב נחשף. לשכת ראש הממשלה בישרה הבוקר (ו') על "מהפכה" בתקצוב אברכי הכולל, אך מבדיקת ynet מתברר כי בחמש השנים הבאות לא יחול שום שינוי בקצבאות שיקבלו האברכים. בגלל שספירת הוותק של האברכים תחל רק מיום קבלת ההחלטה, רק בעוד חמש שנים אברכים ראשונים יפסיקו לקבל תקציב - ובכך למעשה שוב מגלגל בנימין נתניהו את ההחלטה לבאים אחריו.

 

 

הממשלה תצביע ביום ראשון על אישור המלצות הוועדה הבין משרדית, שהוקמה לאחר הלחץ הציבורי וההפגנות הגדולות נגד חוק האברכים - שניסה לעקוף את בג"ץ. על פי ההודעה, יוגבל לחמש מספר שנות הקצבה לה זכאים אברכים, ותוענק תוספת כספית לסטודנטים נזקקים.

 

בהודעה נאמר כי מספר הזכאים ללימודי כולל ללא הגבלה יוגבל למספר מצומצם של "לומדים מתמידים", אך בדיקה מגלה כי כל אברך מעל גיל 29 ימשיך במסלול שקיים כיום - קבלת קצבה ללא הגבלת זמן. גם שאר האברכים ימשיכו ליהנות מהקצבה בחמש השנים הבאות, גם אם הם כבר לומדים יותר מחמש שנים בכולל.

 

"ההחלטה כתובה על הקרח, זה ספין נוסף"

ספירת הוותק של האברכים תתחיל ביום קבלת ההחלטה, והמשמעות היא כי אף אברך לא יפסיק לקבל קצבאות בחמש השנים הקרובות. סעיף הבטחת ההכנסה לאברכים בתקציב יעלה מ-110 מיליון ל-127 מיליון שקל. ההצעה אינה טעונה את אישור הכנסת ולכן הממשלה הבאה עשויה לשנותה,

 

לשכת ראש הממשלה מסרה כי תינתן תוספת של 50 מיליון שקלים לסטודנטים נזקקים, במסגרת קרן הסיוע. אך השיוויון עדיין רחוק. הסטודנט שיעמוד בקריטריונים יקבל עד 6,000 שקל בשנה, אם יוחלט להכפיל את הסכום אותו יקבל כל סטודנט, או עד 3,000 שקל לשנה, אם יוחלט להגדיל את מספר הסטודנטים שיקבלו מלגות. לעומתם, כל אברך יזכה ב-12 אלף שקל לשנה.

 

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר כי "מדובר בהחלטה הכתובה על הקרח. ספירת הוותק של האברכים מתחילה מחדש, ולכן שום אברך לא יספיק לקבל את הקצבה אלא בעוד חמש שנים. זה ספין נוסף של הממשלה. שוב ושוב הממשלה מוכרת אותנו, שוב ושוב היא מציגה את זה כאילו הגיעה להישגים, אך היא עובדת עלינו בעיניים ומזלזלת באינטליגנציה של האזרחים".

 

קדימה: "נתניהו משקר לציבור ויורק בפני הסטודנטים"

שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, יצא נגד תוכנית האברכים. "כך לא משלבים חרדים בתעסוקה", אמר בן אליעזר. "ההחלטה שמוגשת ביום ראשון לממשלה תנציח למעשה את אי שילובם של החרדים בשוק העבודה ואת העוני והאבטלה במגזר. מדובר בנסיגה מהטיוטה שהוצגה בפני המשרד בתחילה. בחמש השנים הקרובות לא תהיה התקדמות או התניה של קבלת הקצבה עם הכשרה מקצועית. אברכים בני 29 ומעלה יהיו פטורים מעבודה לנצח - מדובר על למעלה מתשעים אחוזים מהאברכים הנמצאים כיום בתוכנית".

 

חבר הכנסת יוחנן פלסנר מקדימה, העומד בראש צוות של ועדת חוץ וביטחון ליישום חוק טל, הגיב להצעה: "מדובר בבלוף תקשורתי נוסף של ממשלת נתניהו. מצד אחד מגדילים את התקציב לאברכים ומחריגים שיעור משמעותי של מקבלי הקצבה מהכללים שנקבעו, ומאידך מציגים לציבור הסטודנטים והחיילים המשוחררים את הצעת ההחלטה כמהפכה חסרת תקדים".

 

במפלגתו קדימה תקפו בחריפות את התוכנית החדשה: "נתניהו שוב משקר לציבור, בורח מאחריות ומוכר את ערכי המדינה לשם הישרדותו האישית. הצעת הממשלה כפי שתובא להצבעה ביום ראשון הינה הצעת שקר שכולה הונאה בעטיפת צלופן. נתניהו מגלגל אחריות לממשלות הבאות, מקבע את העוני במגזר החרדי, מכשיר את אי השיוויון בנטל ויורק בפני הסטודנטים".

 

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל, הגיב: "מאבקם העיקש של הסטודנטים הביא לתוצאות טובות ואנו סבורים כי מדובר בהמלצות שיהפכו את החברה הישראלית לסולידרית יותר. עם זאת, אנו מצפים כי ההמלצות יעוגנו בחקיקה בכנסת ולא רק בהחלטת ממשלה, כדי לוודא את יישומן בעתיד".

 

בהכנת הכתבה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד חוק האברכים
צילום: דנה קופל
נתניהו. שוב הוא דוחה
צילום: משה מילנר לע"מ
מומלצים