שתף קטע נבחר

ו' הכספים תתנגד להמשך הקפאת הדיור הציבורי

בוועדה מתנגדים בתוקף להצעת החוק שתובא מחר להצבעה, אשר מבקשת להאריך את הקפאת חוק הדיור הציבורי בחמש שנים נוספות. הצעת הפשרה של גפני: השקעה של 150 מיליון שקל לרכישת דירות ציבוריות למשפחות במצוקה

מסתמן: בוועדת הכספים יש רוב גדול נגד הצעת משרד האוצר להאריך את חוק הקפאת הדיור הציבורי עד 2016. מחר (ג') תובא הצעת החוק להצבעה בוועדה במסגרת חוק ההסדרים. למרות התנגדות הממשלה, בעבר התקבלה החלטה על הקפאת הדיור שמטרתו למכור בהנחות את הדירות לדייריהן הוותיקים.

 

 

חבר הכנסת לשעבר רן כהן (מרצ) אמר כי הצעת החוק מהווה הפרה גסה של הסכם שנחתם בין הכנסת לאוצר לפני כשנתיים. על ההסכם חתומים כהן וחבר הכנסת לשעבר יורם מרציאנו, ולפיו הקפאת החוק תהיה עד 2010, ומינואר 2011 הוא ייכנס לתוקף.

 

עד 2010 התחייבה הממשלה להמשיך במבצע שיזמה למכירת הדירות, אולם לא במסגרת החוק. כהן אמר כי אם הכנסת תקבל את הצעת החוק החדשה של הממשלה "היא מסכימה שירקו לה בפרצוף". לדבריו, "זו הפרת הבטחה לא רק לכנסת, אלא גם לציבור הדיירים שהם האנשים הכי דפוקים במדינה. החוק מהווה תקדים לנורמה הפסולה שהכנסת לא יכולה לסמוך על הסכמים עם הממשלה".

 

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון פסל את הצעת החוק בנימוק שלא ראוי להאריך את חוק הדיור הציבורי בחמש שנים נוספות נוכח הדחיות החוזרות ונשנות שהביאה הממשלה לאישור הכנסת ב-12 השנים האחרונות. לדבריו, מדובר בהארכה הגדולה ביותר עד כה.

 

ההצעה של גפני

היועץ המשפטי של האוצר, עו"ד יואל בריס, טען כי אין סתירה בין ההסכם שנעשה עם כהן ומרציאנו לבין הצעת החוק, שכן אין בהסכם הסכמה לשלול מהממשלה את זכותה לשנות את תנאי ההסכם. נציג אגף התקציבים, ראובן כוגן, טען כי בסוף שנת 2010 "תמו ההבנות בין הצדדים ולממשלה יש את הזכות לשקול מחדש את עמדתה לגבי 2011 והלאה".

 

בתגובה אמר כהן כי "לא תוקף ההסכם מסתיים בסוף 2010, אלא מבצע מכירת הדירות. ההסכם קובע במפורש כי ב-2011 תבוטל הקפאת החוק".

 

כל חברי הוועדה התנגדו להצעת החוק הממשלתית. היו"ר משה גפני אמר כי מחר יעמוד החוק במסגרת חוק ההסדרים להצבעה יחד עם סעיפים אחרים ונוצר למעשה רוב הכולל גם אותו להפיל את החוק.

 

עם זאת, גפני אמר כי ישקול מחדש את עמדתו, אם עד מחר לפני ההצבעה יקבל מראש אגף התקציבים התחייבות שהאוצר ישקיע החל משנה הבאה 150 מיליון שקל לרכישת דירות ציבוריות למשפחות שבמצוקה.

 

גפני הדגיש כי אם יקבל התחייבות כזאת הוא יציע לכל היותר לדחות את יישום חוק הדיור בשנה- שנתיים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני
צילום: מתי אלמליח
מומלצים