שתף קטע נבחר

סקר: כמה ישראלים מרכיבים משקפי ראייה או עדשות?

72% מכלל הציבור הישראלי מרכיבים משקפי ראייה או עדשות מגע, מגלה סקר חדש שנערך לרגל חודש המודעות לבריאות העין. עוד עולה: רק 6% מהישראלים עוברים אחת לשנה בדיקות ראייה מלאות על-פי ההמלצות ורק 41% מכלל מרכיבי המשקפיים או העדשות ניגשים לבדיקה שנתית אצל הרופא

למרות המלצת אגוד רופאי העיניים בישראל לבצע אחת לשנה בדיקת ראייה אצל רופא עיניים ואופטומטריסט מוסמך, רק כ- 6% מהישראלים עושים זאת. שליש מהישראלים מבצעים בדיקת ראייה לפחות פעם בשנה אולם רובם עושים זאת או אצל רופא עיניים בלבד או אצל אופטומטריסט בלבד, זאת למרות שכל אחד מהם מאבחן בעיות אחרות. כך עולה מסקר שערכה רשת סופר-פארם אופטיק בשיתוף עמותת "לראות", הפועלת בתחום מחקר העיניים. הסקר נערך באמצעות מכון המחקר פאנלס בדצמבר 2010 בקרב מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

 

על-פי הסקר כ-35% מהישראלים מקפידים לבצע את בדיקות הראייה פעם בשנה, אולם רובם עושים זאת או אצל רופא עיניים או אופטומטריסט. עוד עולה מהסקר, כי 72% מכלל האוכלוסייה מרכיבים משקפי ראייה או עדשות מגע, אולם למרות הציפייה כי תהיה להם יחסית מודעות גבוהה, רק 41% מהם מקפידים ללכת לבדיקת ראייה כלשהי פעם בשנה. מקרב אלו שאינם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע 21% מקפידים על בדיקת ראייה כלשהי פעם בשנה.

 

כ- 18% מקרב הנשאלים שאינם זקוקים למשקפי ראייה או עדשות מגע יעדיפו להשתמש בעדשות מגע במידה ובבדיקת ראייה יתגלה שהם זקוקים לכך. זאת לעומת 65.5% שיעדיפו משקפי ראייה או קריאה בהתאם לאבחון.

 

ישנם גם הבדלים בין קבוצות הגיל השונות: 20% מקרב בני 41 עד 50 שאינם מרכיבים משקפי ראייה או עדשות מגע יעדיפו לוותר עליהם גם אם יתגלה שהם זקוקים להם, לעומת 10% מקרב הצעירים (בני 18-20) שהצהירו, כי לא ירכיבו משקפי ראייה או עדשות מגע. מרבית המבוגרים (כ- 86%) בני ה-51 ומעלה הצהירו שכן יסכימו להיעזר בעזרי ראייה כגון אלו במצב שבו הם יזדקקו לכך.

 

"הישראלים טרם הפנימו את החשיבות שבבדיקות ראיה", אומר ד"ר יאיר מורד, יו"ר החוג לרפואת עיניים לילדים בישראל ומנהל מכון "מאור", "מעבר לכך, אחוז לא מבוטל לא יישם את ההמלצות הרפואיות. אנשים חייבים להפנים את החשיבות שבביצוע בדיקות עיניים והתאמת משקפי ראייה או עדשות מגע".

 

לרגל חודש המודעות לבריאות העין, החל בחודש דצמבר, יוכל הציבור הרחב לבצע בדיקות ראייה אצל רופאי עיניים בקופות החולים ואצל אופטומטריסטים ברשת סופר-פארם אופטיק ללא תשלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
משקפיים ועדשות. 72% מהישראלים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים