שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מנכ"ל מש' הבריאות הורה: יפוטר מנכ"ל מאוחדת

  משרד הבריאות מאמץ את הקו הנוקשה של מבקר המדינה: המנכ"ל רוני גמזו מורה לדירקטוריון מאוחדת לפטר את מנכ"ל הקופה שמואל מועלם מתפקידו תוך 21 יום. "עסק בהישרדות אישית במקום לתקן הליקויים"

  מנכ"ל מאוחדת, שמואל מועלם ישלם בכסאו על הליקויים והכשלים שהתגלו בקופת חולים מאוחדת - בצעד חריג במערכת הבריאות מנחה מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, את יושב ראש דירקטוריון הקופה לפטר את המנכ"ל תוך 21 יום, בכפוף לשימוע. מועלם שימש כמשנה למנכ"ל ולאחר מכן כמנכ"ל, בתקופה שנבדקה בדו"ח המבקר, שהוגדר כאחד החמורים שפורסמו מעולם.

   

  בעקבות ממצאי דו"ח המבקר ובהנחיית משרד הבריאות קיימו בדירקטוריון מאוחדת שורת ישיבות לאחריהן הודיעה הקופה למשרד כיצד בכוונתה לטפל בממצאים החמורים שנחשפו בדוח מבקר המדינה. מאוחדת אמנם הודיעה על פיטוריהם של שלושה בכירים, אולם המנכ"ל נשאר על כסאו בנימוק לפיו עליו "להבטיח את המשך הניהול התקין של הקופה, להביא לתיקון הליקויים ולמנוע זעזועים נוספים, בשעה קשה זו".

   

  במשרד הבריאות דחו את ההחלטה הזו ומנכ"ל המשרד, רוני גמזו, ציין כי "כשלונו של מר מועלם במתן האפשרות לליקויים החמורים להתרחש מתחת לאפו, חלקם אף בעזרתו, צריך להסיר את האמון בו כמנהל שיכול להוביל את הקופה לחוף מבטחים בתנאים הקשים הללו".

   

  בכך מאמצים במשרד הבריאות את הקו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס שכתב בפתח הדו"ח הקשה כי על הניצבים בראש הפירמידה לקבל אחריות ו"אל להם לאחוז בקרנות המזבח".

   

  במיוחד צרמה לאנשי משרד הבריאות אמירה שהופיעה מפיו של מועלם באחת מישיבות הדירקטוריון ולפיה ממצאי דו"ח המבקר הם "האשמות" או "השמצות" שמוטחות כלפיו.

   

  "המנכ"ל עסק בהסתרה במקום לתקן את המצב"

  מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו לא חסך ביקורת מהתנהלותו של מועלם העסוק לדבריו בהישרדו אישית. "מצער, מכעיס ומאכזב כי המנכ"ל בעל הסמכות הרחבה עמד מן הצד לאורך כל תקופת הביקורת, ונראה שעסק בהסתרה

   ובהקטנת חומרת ממצאי הדו"ח במקום לעסוק בתיקון הליקויים. העמדה הפסיבית שנקט בעת הביקורת, ולאחריה בדיוני הדירקטוריון, מלמדת על מנכ"ל העסוק בהישרדות אישית ולא בניהול קופת החולים למען מבוטחיה".

   

  איש מפתח נוסף עליו מצביע גמזו הוא מנהל אגף הכספים, רו"ח גיל חיימוביץ'. בדו"ח המבקר נמצא כי מי שהיה אמור להיות אחד משומרי הסף של כספי הציבור קיבל בעצמו טובות הנאה, אך חיימוביץ' יצא אף הוא נקי בהחלטות דירקטוריון מאוחדת.

   

  גמזו מסמן לחיימוביץ' את הדרך החוצה "על הדירקטוריון לדון לאלתר באופן תפקודו של רו"ח חיימוביץ' ולכל הפחות להוציא מאחריותו את התפקידים החשבותיים, לרבות אחריות לתשלום חשבונות ובקרתם", הוא כותב.

   

  גמזו דורש מדירקטוריון מאוחדת להחליף את הרכב ועדת הביקורת, שכשלה בפיקוח על עבודת הקופה.

   

  בנוסף מתח ביקורת חריפה על כך שב"צוות לתיקון ליקויים", צוות שהדירקטוריון מינה כאחראי לתיקון רוב הליקויים שנמצאו בדו"ח, חברים מי שהמבקר מצא נגדם ממצאים, חלקם חמורים. בין היתר המנכ"ל מועלם ומנהל אגף הכספים חיימוביץ'. גמזו ציין עוד כי לצוות לא הוגדרו קווים מנחים או עקרונות לפעולה.

   

  נכונות מאוחדת לתקן המעוות: "ציפוי דק של טיח"

  גמזו לא נוקט בצעדים נגד הדירקטוריון והחברים בו, אף שגם הם לא יצאו נקיים מדו"ח המבקר, אך מבהיר כי יפעל יחד עם משרד האוצר לשינוי המבנה של דירקטוריון הקופה ומוסדותיה, לפי עקרונות שהותוו בהצעת חוק ממשלתית וכפי שנעשה כבר בקופת חולים לאומית. צעד זה יתבצע בחצי השנה הקרובה בשיתוף הדירקטוריון, כאשר במשרד הבריאות מאיימים כי ללא שיתוף פעולה יינקטו אמצעים המעוגנים בחוק ותימנע חתימה על הסכמי ייצוב לקופה.

   

  במשרד הבריאות לא התרשמו, בלשון המעטה, ממסמך תיקון הליקויים שהציג דירקטוריון מאוחדת. גמזו ציין כי לא שוכנע מתשובת הקופה וכי "במקום שידוד מערכות יש בתשובות ציפוי דק של טיח, המכסה כשל נמשך".

   

  הוא ציין כי בכל מקום שבו יכלה מאוחדת לחמוק מביצוע החלטות המתחייבות מהביקורת היא עשתה כך בטכניקה אותה הגדיר "הדיפת הדו"ח תוך שימת דגש עודף על מידת ה'נראות התקשורתית'".

   

  לכן משתמש משרד הבריאות בסמכותו כרגולטור ומגדיר שורה של צעדים לפעולה בהם: הפחתה של 5% משכר בכירי הקופה, החלטת דירקטוריון שלא מולאה, החלפת משרד רואי החשבון של הקופה וביצוע התקשרויות ותשלומים רק באישור של רואה חשבון שימונה על ידי הדירקטוריון, הפסקת ההתקשרויות שנעשו בניגוד לחוק ונחשפו בדו"ח המבקר. עוד נקרא הדירקטוריון לרסן את שכר הבכירים בקופה, שהם משיאני השכר במגזר הציבורי, בהתאם להנחיות שקבע בנושא הממונה על השכר באוצר. אמצעי פיקוח נוסף הוא הקמת "מערך חשבות" שיהיה אחראי על מכרזים, נכסים והסכמים.

   

  המנכ"ל גם מורה לקופה להפסיק שניים מההסדרים התמוהים שנחשפו בדו"ח המבקר: האחד - תשלום לבתי מרקחת עבור "הצבת שילוט" של מאוחדת בתחומם והאחר - "דמי הייצוג" מהם נהנו בכירי הקופה בתמורה לדיווח על השתתפות בשמחות ואירועים של עובדי הקופה. בנוסף, הנחה גמזו את הדירקטוריון להורות לעובדי הקופה ובכיריה להשיב לקופה הציבורית את טובות ההנאה שקיבלו, בהם מימון ההשתתפות בכנסים בחו"ל.

   

  ממאוחדת נמסר בתגובה: "יו"ר דירקטוריון מאוחדת הרב ירחמיאל בויאר קיבל הערב את מכתבו של מנכ"ל משרד הבריאות. הרב בויאר יכנס את הדירקטוריון בדחיפות כדי לדון במכתב ולגבש את תגובת מאוחדת בגדר הזמנים שנקבעו בו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כבר לא עדין. רוני גמזו
  צילום: נועם מוסקוביץ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים